Darmowe smartfony Samsunga to oszustwo – uważaj na facebookowe „okazje”

2 minuty czytania
Komentarze

W sieci pojawiły się ogłoszenia, z których wynika, że do zdobycia są darmowe smartfony marki Samsung. W rzeczywistości jest to oszustwo – osoby, które dadzą się nabrać, nie tylko nie dostaną telefonu, ale w dodatku stracą pieniądze. To kolejny dowód na to, że zauważając wyjątkowe okazje w sieci, warto być sceptycznym.

Darmowe smartfony Samsung – ani to smartfony, ani darmowe

darmowe smartfony Samsunga z posta na FB - tak naprawdę to oszustwo

Na Facebooku pojawił się fałszywy profil Samsunga. Został udostępniony na nim post mówiący o urodzinach marki i związanym z tym rozdaniem 360 smartfonów. Zgodnie z instrukcją osoby chcące otrzymać telefon powinny napisać w komentarzu Gotowe i wypełnić formularz rejestracyjny ze strony, do której ma prowadzić zamieszczony link.

Prześwietlając profil, który utworzył konkurs, można znaleźć informacje, że został on założony 10 września tego roku i ma zaledwie 114 polubień oraz 134 obserwujących. W dodatku FanPage jest przypisany do kategorii nieruchomości. Oficjalny profil Samsunga funkcjonuje od 10 kwietnia 2010 roku i ma ponad 162 mln polubień, jest zapisany w kategorii firma elektroniczna, a przy nazwie znajduje się symbol weryfikacji.

Link z posta z fałszywego profilu prowadzi do strony, która informuje o możliwości otrzymania m.in. telefonu Samsunga. Użytkownikowi sugeruje się, że powinien kliknąć przycisk rejestracji, by odebrać nagrodę. Osoby, które wejdą w kolejny link, mogą odnieść wrażenie, że to następny etap formularza. W rzeczywistości trafią na stronę reklamującą „darmowe tapety dla WhatsAppa”. Na dole strony można jednak dostrzec słabo widoczną informację o tym, że wysłanie SMS-a umożliwiającego zdobycie takiej tapety to koszt ponad 30 złotych. Co ważne, nigdzie nie ma ani słowa o nagrodzie pieniężnej czy darmowych telefonach – informuje organizacja fact-checkingowa Demagog.

Fałszywe rozdania produktów popularnych marek to jeden z powtarzających się schematów oszustw i przykład phishingu. Pamiętajcie, by dokładnie weryfikować strony, na których wpisujecie swoje dane oraz informacje o profilach w mediach społecznościowych, które śledzicie. Szczególne podejrzenia powinny budzić wyjątkowe okazje.

źródło: Demagog, zdjęcie główne: Jonas Leupe/Unsplash

Motyw