baterie biodegradowalne skorupiaki

Czy kraby mogą „zasilać” baterie? Uczeni udowodniają, że tak

2 minuty czytania
Komentarze

Naukowcy stworzyli baterie biodegradowalne, które wykorzystują związek chemiczny pochodzący z m.in. krabów. Dzięki temu baterie są bezpieczniejsze dla środowiska, bo szybko ulegają rozpadowi.

Baterie biodegradowalne ze skorupiaków? Czemu nie

baterie biodegradowalne skorupiaki

W naukowym artykule opublikowanym w czasopiśmie Matter naukowcy uważają, że stworzyli biodegradowalną baterię z substancji znalezionej w skorupach krabów i homarów. W egzoszkieletach skorupiaków znajduje się chityna, która pomaga utrzymać zwierzętom ich skorupy. Z niej stworzono chitozan, który naukowcy połączyli z cynkiem. Dzięki temu wytworzono nową substancję elektrolitową mogącą zasilać baterie. Według uczonych substancja może być wydajna energetycznie nawet przez 400 godzin. Co więcej, ładowanie i rozładowywanie baterii nie ma wpływu na jej wydajność, a sama nie jest łatwopalna.

W przyszłości mam nadzieję, że wszystkie komponenty w bateriach są biodegradowalne. Nie tylko sam materiał, ale także proces fabrykacji biomateriałów.

Uważamy, że zarówno biodegradowalność materiału, czyli wpływ na środowisko, jak i wydajność baterii są ważne dla produktu, który ma potencjał do komercjalizacji

Liangbing Hu, dyrektor University of Maryland’s Center for Materials Innovation

Nie tylko skorupiaki

baterie biodegradowalne skorupiaki

Odkrycie jest również korzystne dla środowiska, ponieważ nowopowstały materiał rozpadnie się w glebie po prawie pięciu miesiącach. Po degradacji pozostaje cynk, który można poddać recyklingowi. Warto dodać, że chitynę można również znaleźć w grzybach, owadach i niektórych częściach kałamarnicy. Są to dopiero próby stworzenia biodegradalnych baterii, które pozyskiwałoby się m.in. ze zwierząt. Jest to jednak optymistyczna wizja tego, jak w przyszłości może wyglądać technologia.

Kiedy opracowuje się nowe materiały dla technologii akumulatorowych, zwykle istnieje znaczna luka pomiędzy obiecującymi wynikami badań laboratoryjnych a możliwą do udowodnienia i skalowalną technologią. Wciąż pozostaje wiele wyzwań związanych z rozwojem baterii cynkowo-jonowych, ale badania podstawowe takie jak te są niezwykle ważne.

Graham Newton, profesor chemii materiałowej na Uniwersytecie w Nottingham w rozmowie z The Guardian; niezwiązany z przeprowadzanymi badaniami.

Źródło: Gizmodo; The Guardian

Motyw