robot

Jak zaoszczędzić? Zatrudnijmy roboty do budowy tamy

2 minuty czytania
Komentarze

Tama zbudowana bez użycia bezpośredniej ludzkiej siły roboczej? To jest możliwe według chińskich uczonych.

Tama stworzona przez roboty

tama roboty

Jak wskazują badania chińskich naukowców z Uniwersytetu Tshinguna, możliwe jest w wybudowanie tamy o wysokości około 181 metrów bez bezpośredniego udziału człowieka. Do powstania konstrukcji wystarczą roboty, sztuczna inteligencja, a także drukarki 3D. Jeśli plan się powiedzie, to tama będzie w stanie produkować 5 mld kilowatogodzin energii elektrycznej w ciągu roku. Wg analiz taka ilość energii jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na prąd 50 mln mieszkańców Chin. Realizacja planu oznaczałoby stworzenie największej konstrukcji 3D przy pomocy sztucznej inteligencji w historii.

Zobacz też: Niedrogie akcesoria, które przydadzą się uczniom – od pendrive’a do opaski monitorującej aktywność

Plany zakładają rozbudowanie istniejącej już zapory Yangqu, która znajduje się na Żółtej Rzece na płaskowyżu tybetańskim w Chinach. Naukowcy opracowali metodę, dzięki której system będzie planował i określał wymagany materiał do budowy konkretnych sekcji tamy. Następnie roboty zbiorą materiał wypełniający i rozładują go w docelowym miejscu. Potem rozpocznie się etap „inteligentnego układania i walcowania”, czyli powtarzanie procesu tworzącego kolejne warstwy tamy.

Teoretycznie same plusy

Sztuczna Inteligencja wykryje guza mózgu

Jak wskazują analizy, konstrukcja ma być gotowa do 2024 roku (czyli budowa trwałaby tylko 24 miesiące. Dla porównania dwie największe tamy zbudowane przez człowieka, w Oroville (USA) i Tama Trzech Przełomów (Chiny), zajęły odpowiednio siedem i dziewięć lat.

Kiedy każda warstwa konstrukcyjna jest ukończona, roboty wysyłają informacje o stanie konstrukcji do systemu planowania. Następnie kompletny proces wypełnienia jest drukowany krok po kroku pod kontrolą systemu planowania druku 3D.

Liu Tianyun, główny autor badań z Tsinghua University’s School of Civil Engineering

Obecnie trudno określić stopień bezpieczeństwa pracy samych robotów i tego, jak bardzo będą one samodzielne. Z drugiej strony realizacja planów bez użycia ludzkiej siły roboczej oznacza teoretycznie krótszy czas budowy, a także niższe koszty. Mimo wszystko rozbudowa tamy może okazać się przełomowym krokiem w kontekście wykorzystania sztucznej inteligencji i automatyzacji budownictwa.

Źródło: Ars Technica

Motyw