Telewizor jako monitor – jak go podłączyć, ustawić i z niego korzystać?

6 minut czytania
Komentarze

Telewizor jako monitor – ustawienie tego nie jest trudne, ale jest kilka rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim zaczniesz. Przede wszystkim jednak jest to opcja bardzo wygodna. Duży ekran, na którym możesz oglądać filmy, ale też odtwarzać ulubione gry? Prawda, że brzmi to dobrze? Zwłaszcza jeśli stoi na twoim biurku lub gdy działa jako drugi monitor.

W tym przewodniku omówimy wszystko, od podłączenia telewizora do komputera lub laptopa i skonfigurowania najlepszych ustawień.

Jak ustawić telewizor jako monitor? Czy to w ogóle możliwe?

Fajnie byłoby mieć duży telewizor jako monitor, prawda? Taki, który robiłby wrażenie, pozwalał na dużo więcej. Gdyby tak zamiast standardowych 24-cali, mieć możliwość grania w RPG lub inne gry na, dajmy na to – 50-calowym monitorze? Efekt wow gwarantowany. Ale prawdopodobnie zauważyłeś, że gdy monitory stają się większe, stają się również zaporowo drogie.

Na szczęście prawdziwy telewizor naprawdę może być alternatywą dla monitora komputerowego. Z powodzeniem możesz używać telewizora jako monitora zastępczego lub stałego, ale także, jako tego “drugiego”. 

Telewizor jako monitor – jak podłączyć?

Telewizor jako monitor – czy to w ogóle zadziała? Otóż tak. Jednak potrzebujesz specjalnej przejściówki. Tzn. o ile twój sprzęt TV nie jest najnowszej generacji. Dziś większość na szczęście posiada już wejście HDMI. W przypadku starszych modeli będziesz potrzebował kabla z wejście DVI lub tzw. VGA. Jeśli twoja karta graficzna ma wyjście HDMI, możesz śmiało zaczynać podłączenie telewizora jako monitora.Po prostu użyj kabla HDMI, aby podłączyć komputer do HDMI.

Jeżeli zastanawiasz się jak podłączyć telewizor jako monitor, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość — możesz to zrobić wykonując kilka prostych kroków, które znajdziesz poniżej.

  • Podłącz kabel HDMI lub Displayport pomiędzy telewizorem a urządzeniem docelowym
  • Następnie podłącz kabel zasilający do telewizora.
  • Na pilocie telewizora znajdź przycisk „Source” lub źródło i zmień na HDMI, lub Displayport w zależności od kabla, którego użyłeś.

Używanie telewizora jako monitor jest dziecinnie proste, powyższe kroki powinny w zupełności wystarczyć, aby to osiągnąć.

Jak ustawić telewizor jako monitor? Odpowiednia konfiguracja jest kluczem

Gdy już skonfigurujesz swój komputer, będziesz musiał skonfigurować swój telewizor jako monitor. Oto co trzeba będzie zrobić:

  • Włącz telewizor i przełącz go na to samo wejście co komputer. Na przykład, jeśli używasz kabla HDMI i chcesz używać telewizora jako drugiego monitora dla komputera stacjonarnego, włącz oba urządzenia, a następnie wybierz HDMI 1 lub 2 (lub dowolny port, który jest odpowiedni) w ustawieniach wyświetlania systemu Windows.
  • Upewnij się, że oba urządzenia są włączone i podłączone prawidłowo, sprawdzając, czy wykryły się nawzajem za pomocą „Ustawień wyświetlania” w Panelu sterowania (Windows 10) lub Preferencji systemowych (Mac).
  • Upewnij się, że oba urządzenia mają podobną rozdzielczość ekranu i częstotliwość odświeżania, aby obrazy były ostre podczas wyświetlania na obu ekranach jednocześnie; można to osiągnąć poprzez dostosowanie tych ustawień w Panelu sterowania (Windows 10) lub Preferencjach systemowych (Mac). Może być również konieczne dostosowanie ustawień głębi kolorów, jeśli niektóre obszary ekranu wydają się wyprane lub ciemne, w zależności od tego, która część panelu konfiguracji wyświetlacza jest oglądana w danym momencie!

Używanie telewizora jako monitora – najlepsze ustawienia, porady i wskazówki

Możesz używać telewizora jako monitora, jeśli masz port HDMI w komputerze i odpowiedni kabel.

Jeśli chcesz używać telewizora jako monitora, najlepiej jest używać jego natywnej rozdzielczości. Możesz zmienić to ustawienie w menu Ustawienia w systemie Windows lub klikając na „Ekran” w systemie MacOS. Pozwoli to na optymalne oglądanie wszelkich treści wyświetlanych na ekranie komputera lub laptopa za pośrednictwem tego urządzenia.

Telewizor jako monitor WiFi – jak to podłączyć?

Najpierw trzeba będzie podłączyć telewizor do internetu. Większość nowoczesnych telewizorów ma port Ethernet lub wbudowany adapter Wi-Fi, więc możesz go podłączyć bezpośrednio do routera za pomocą kabla Ethernet lub przez Wi-Fi, podłączając telefon lub tablet do tej samej sieci Wi-Fi co router.

Jeśli nie masz takich możliwości, możesz również kupić adapter USB Wi-Fi, np. taki jak Chromecast, który podłącza się do jednego z portów USB telewizora i łączy się bezprzewodowo z routerem bez dodatkowych przewodów lub kabli. Po podłączeniu będziesz mógł przesyłać strumieniowo treści z komputera lub telefonu na ekran telewizora, tak jak w przypadku każdego innego urządzenia w sieci — i będą one widoczne w każdej aplikacji umożliwiającej tworzenie kopii lustrzanych, takiej jak Netflix czy YouTube.

Telewizor jako monitor świetnie sprawdzi się w przypadku właśnie oglądania filmów. Jeśli chcesz w ten sposób zapewnić sobie rozrywkę na dużym ekranie – lepiej być nie może.

Telewizor jako monitor. Kilka przydatnych terminologii

  • Rozdzielczość ekranu (rozdzielczość) to miara liczby pikseli w prostokątnej siatce, zwykle wyrażona jako szerokość x wysokość. Rozdzielczość określa, jak wiele pikseli może pojawić się na ekranie, a tym samym jak szczegółowy będzie obraz.
  • Częstotliwość odświeżania (refresh rate) odnosi się do częstotliwości, z jaką obraz na wyświetlaczu jest aktualizowany i przerysowywany. Jest ona mierzona w hercach (Hz). Częstotliwość odświeżania jest zazwyczaj wyższa niż 60 Hz dla większości monitorów komputerowych, ponieważ ludzie mają trudności z wykryciem migotania przy niższych częstotliwościach odświeżania; 75 Hz jest bardzo powszechne, 100 lub 120 Hz może być dostępne w niektórych modelach, a niektóre wyświetlacze obsługują nawet wyższe częstotliwości odświeżania, takie jak 240 Hz lub 480 Hz.
  • Głębia kolorów odnosi się do ilości kolorów, które mogą być wyświetlane przez monitor (lub inne urządzenie wyjściowe). Jest ona związana, ale nie identyczna z gamą kolorów — oba terminy opisują, jakie kolory mogą być wyświetlane przez dane urządzenie wyjściowe, ale w praktyce nie mają dokładnie takiego samego znaczenia: Na przykład jeśli przy obecnych ustawieniach masz do dyspozycji 16 milionów kolorów zamiast 8 milionów, to twoja przestrzeń barw znacznie się zwiększy bez zbytniego wpływu na dokładność kolorów. Z kolei jeśli zwiększysz gamę kolorów z 98% Adobe RGB (sRGB) do 99%, nie ma to prawie żadnego wpływu na rzeczywiste wrażenia z oglądania, ponieważ nowoczesne technologie i tak nam na to pozwalają.

Używanie telewizora jako monitor jest banalnie proste, więc nie powinieneś mieć z tym problemu. Musisz jednak czasem pamiętać o tym, by przywracając funkcje TV odpowiednio zadbać o zagęszczenie pikseli czy inne parametry. To właśnie, dzięki nim możesz używać sprzętu HD jako monitora.

Kto wie, być może ustawienie telewizora jako monitora sprawi, że nabierzesz chęci, by zainwestować w pełni profesjonalny, duży sprzęt komputerowy. Sprawdzony monitor to jednak coś zupełnie innego. I zupełnie inna jakość doznań. 

Motyw