ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
mObywatel i lokalne dokumenty

mObywatel z lokalnymi dokumentami – co pojawi się w rządowej aplikacji?

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Technologia

Rządowa aplikacja mObywatel z lokalnymi dokumentami powoli staje się faktem. Do programu, który obecnie zawiera m.in. mPrawo Jazdy i legitymacje szkolne, mają zawitać różnego rodzaju karty wydawane przez samorządy. Na początek w ramach programu pilotażowego w pięciu gminach.

mObywatel z lokalnymi dokumentami nadchodzi

mObywatel i lokalne dokumenty

O tym, że w mObywatelu mają pojawić się lokalne dokumenty, informowaliśmy już na początku czerwca. Teraz widać kolejny krok w tej sprawie. Dział Kancelarii Premiera odpowiedzialny za cyfryzację chce wspólnie z chętnymi samorządami wdrożyć pilotażowy projekt, w ramach którego w rządowej aplikacji obok m.in. mPrawa Jazdy, mLegitymacji Szkolnej i mPojazdu pojawią się lokalne dokumenty.

Samorządy mają otrzymać możliwość prowadzenia ewidencji i wydawania np. elektronicznej lokalnej karty dużej rodziny, karty wędkarza, karty gminnej czy karty mieszkańca, które będą widoczne w mObywatelu. Usługa ta jest skierowana do samorządów, które chcą wyjść naprzeciw oczekiwaniom obywateli i umożliwić im posługiwanie się dokumentami w formie elektronicznej, zapisanych na smarfonie – czytamy w komunikacie na rządowej stronie.

mObywatel z lokalnymi dokumentami - karta z prezentacji

Samorządy będą pracować na gotowych szablonach, tworząc na nich lokalne dokumenty. Będą one zawierały zdjęcia, numer identyfikacyjny, informację o rodzaju uprawnienia oraz inne dane, które lokalne władze danej gminy uznają za niezbędne.

Do współpracy dział KPRM odpowiedzialny za cyfryzację poszukuje pięciu chętnych gmin. O tym, czy dany samorząd zakwalifikuje się do pilotażowego programu, zadecyduje kolejność zgłoszeń. Gminy nie będą musiały nic płacić za ewidencjonowanie i wydawanie dokumentów w ramach mObywatela. Zgłaszać mogą się samorządy, które chcą wydawać własne dokumenty lub już je wydają, jednocześnie nie posiadając odpowiedniego systemu teleinformatycznego. Adres e-mail dla zainteresowanych uczestnictwem w projekcie to [email protected], kontaktować można się do końca sierpnia.

Warto również przypomnieć, że w mObywatelu szykuje się prawdziwa rewolucja. W nowej odsłonie aplikacja będzie dostępna również na komputerach i będzie zawierała wiele udogodnień, takich jak zintegrowany system płatności i powiadomienia o decyzjach podjętych w sprawie danego obywatela. O szczegółach przeczytacie w podlinkowanym tekście. Już teraz dostępna jest wersja beta mObywatela w przeglądarce.

źródło: cyfryzacja KPRM

Sprawdź najnowsze wpisy