Zestaw smartfonów pokazujących różne aplikacje mobilne i cyfrowe portfele z kartami płatniczymi, kartami pokładowymi oraz kartami lojalnościowymi.

Portfel Google to aplikacja, która zastąpiła Google Pay – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

4 minuty czytania
Komentarze

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w otaczającym nas świecie bez smartfona. Taka czynność jak płacenie za zakupy w sklepie stacjonarnym to bajka dzięki technologii NFC i wirtualnym kartom na urządzeniach mobilnych. Te z kolei znajdują się w aplikacjach typu Google Pay albo usłudze Apple Pay. Ta pierwsza zmieniła się jakiś czas temu w Porfel Google i zawiera odświeżony interfejs i wiele nowych funkcji. Zmiana nie jest duża, ale była konieczna – interfejs Google Pay stawał się coraz bardziej chaotyczny. Przyjrzyjmy się menu i wszystkim opcjom, które oferuje program.

Sprawdź też: Chromebook w rewelacyjnej cenie – tylko teraz!

Google Pay odeszło do lamusa

Historia popularnej usługi płatności zatacza koło. Pierwotnie bowiem wystartowała ona jako Google Wallet w 2011 roku. Następnie zmieniła nazwę na Android Pay (2015 rok). 3 lata później dokonano rebrandingu na Google Pay, które znaliśmy do niedawna. Obecnie, aplikacja została ponownie ochrzczona jako Portfel Google.

Jednak to dopiero rok 2018 był przełomowy – wtedy bowiem powstała prawdziwa aplikacja Google Pay. Usługa zapewniła nowy interfejs API, który umożliwił sprzedawcom dodawanie płatności do stron internetowych czy aplikacji. Dzięki temu możemy używać tego sposobu płatności np. w Jakdojadę czy innych programach tego typu.

Google Pay

Nie od dziś wiadomo, że Portfel Google używa komunikacji bliskiego zasięgu, czyli NFC do przesyłania informacji o karcie. Dzięki temu wszelkie transakcje odbywają się w sposób bezdotykowy i błyskawiczny. Warto wiedzieć, że podczas płatności, ówczesne Google Pay nie wysyła rzeczywistego numeru karty płatniczej, a generuje wirtualny numer konta. Bardzo przydatne i praktyczne jest Google Pay (Portfel Google) na Wear OS. Aplikacja od kilku miesięcy jest dostępna na smartwatchach Samsunga, dzięki czemu zapłata za transakcję to kwestia zbliżenia nadgarstka do terminala.  

Portfel Google – nowe życie Google Pay

Portfel Google

Pierwsze plotki na temat przekształcenia Google Pay w Portfel Google pojawiły się w styczniu 2022 roku. Amerykański gigant oficjalnie zapowiedział zmiany 11 maja 2022 roku podczas wydarzenia I/O. Aplikacja zaczęła być wprowadzana (także na polskie) smartfony od 18 lipca 2022 roku. Co oferuje?

Widzimy tu całkowicie odświeżony i minimalistyczny interfejs. Na głównym ekranie dostępne są najważniejsze funkcje:

 • Na górze widzimy profil użytkownika po prawej stronie i nazwę „Portfel” po lewej,
 • Poniżej widać dużą ikonę NFC, informującą czy funkcja płatności zbliżeniowych jest włączona,
 • Na środku okna można zobaczyć wizualizację karty wirtualnej użytkownika, która dostępna jest do płacenia – przesuwają palcem w lewą stronę, można dojrzeć inne, wcześniej dodane karty,
 • W dolnej części wyświetlacza można zauważyć dodane wcześniej karty lojalnościowe do sklepów oraz guzik „Dodaj do portfela”, który umożliwia dodanie:
  • Nowej karty płatniczej – można to zrobić za pomocą dodania zdjęcia karty lub wpisać jej dane ręcznie,
  • Biletu komunikacji miejskiej (niestety, nie ma tu polskich przewoźników),
  • Programu lojalnościowego – dostępnych jest wiele programów różnych firm np. Orlen VITAY. Po wybraniu odpowiedniej firmy należy zeskanować kod kreskowy aparatem lub wprowadzić jego dane ręcznie.
  • Karty podarunkowej np. Sodexo – należy wybrać pożądany rodzaj karty oraz wprowadzić jej numer, kod PIN czy saldo.

Trzeba przyznać, że najważniejsze funkcje zostały uproszczone do minimum, a wszelkie dodatkowe opcje schowane. Jest to bardzo dobry ruch, który nie zaburza interfejsu aplikacji. Ten mógł wydawać się nieco chaotyczny w Google Pay. Wszelkie ustawienia i opcje znajdują się w profilu użytkownika (prawy górny róg aplikacji) i oferują:

 • Wskazówki dotyczące aplikacji Protfel Google – przydatne przede wszystkim dla nowych użytkowników, którzy nie wiedzą, jak działa płacenie wirtualną kartą,
 • Konfigurację płatności zbliżeniowych, która zawiera informacje o ustawieniu Portfela jako domyślnej formy płatności, poprawnym dodaniu karty, ustawieniu (wymaganej!) blokady ekranu i spełnieniu wymogów bezpieczeństwa,
 • Listę banków uczestniczących w programie,
 • Menedżera haseł,
 • Zarządzanie danymi płatności oraz kart,
 • Inne ustawienia aplikacji Portfel Google w tym: profil płatności, dodawanie kart z Gmaila, czy sprawdzania transakcji po zakupie.
 • Opcje pomocy.

Co ciekawe, w wielu krajach za granicą, Google Wallet oferuje znacznie większą liczbę funkcji. Znajdziemy tu między innymi:

 • Podgląd dokumentów dotyczących zdrowia – szybki i bezpieczny dostęp do dokumentów np. szczepień czy testów.  
 • Karty dostępu – można tu dodać cyfrowe klucze do niektórych aut czy karty indentyfikacyjne na uczelnie.

Portfel Google to ułatwienia dla deweloperów

Portfel Google to też nowy, bardziej rozszerzalny interfejs API i pakiet Android SDK. Ulepszone narzędzia umożliwiają deweloperom dodanie do usługi dowolnej przepustki lub karty do Portfela Google. Android SDK umożliwia tworzenie kart przy użyciu JSON lub JSON Web Token jako ładunku bez integracji z backendem.

Google umożliwia programistom dostęp do swojego interfejsu API w nadziei, że inne firmy stworzą innowacyjne, nowe sposoby korzystania z tej technologii. Tak się stało po 2018 roku, kiedy Google Pay otworzyło się na deweloperów – teraz, być może czeka nas kolejny impuls i nowe możliwości.

Źródło: google, bigcommerce

Motyw