ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Jaki internet jest dostępny w twojej okolicy? Sprawdzisz to w tej bazie danych

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Technologia

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jaki internet jest dostępny w ich okolicy. Gdy chcemy zmienić dostawcę usług telekomunikacyjnych lub przeprowadzamy się w nowe miejsce, oczekujemy informacji, z jakiego typu oferty możemy skorzystać i kto ją oferuje. Wkrótce uzyskanie dostępu do takich danych będzie dużo prostsze.

SIDUSIS pokaże, jaki internet jest dostępny w okolicy

fot. Compare Fibre/Unsplash

Dział Kancelarii Premiera odpowiedzialny za cyfryzację chce jeszcze w tym roku wprowadzić bezpłatną, publiczną bazę danych SIDUSIS. To skrót od System Informacyjny o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego. Publikowane tam dane mają być aktualizowane w sposób ciągły.

Z nowej bazy danych mają skorzystać m.in. obywatele, bo będą mieli dostęp do informacji o tym, z jakiego internetu mogą korzystać w danym miejscu, a w przyszłości również o tym, czy dany teren zostanie objęty zasięgiem sieci w wyniku planowanych inwestycji. Obywatel będzie mógł też zgłosić zapotrzebowanie na usługi. Z kolei przedsiębiorcom telekomunikacyjnym system pozwoli tworzyć lepsze plany inwestycyjne, z uwzględnieniem wspomnianego zapotrzebowania na usługi.

Obecnie z informacjami o dostępności internetu bywa różnie. Niektórzy operatorzy dzwonią do potencjalnych klientów, inni dystrybuują ulotki, jeszcze inni przygotowują mapy zasięgu dostępne w sieci. Wszyscy powinni jednak poinformować Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o adresach, pod którymi mogą świadczyć usługi. Prezes UKE publikuje te informacje w wyszukiwarce dostępnej dla obywateli.

Tu pojawia się jednak problem, bo wyszukiwarka UKE jest aktualizowana tylko raz w roku. W dodatku zdarzają się w niej błędy. Zdarza się, że wyszukiwarka pokazuje informacje o usługach światłowodowych wyspecjalizowanych podmiotów, które nie są kierowane do gospodarstw domowych – informuje dział Kancelarii Premiera odpowiedzialny za cyfryzację i jako przykład podaje Batorz Pierwszy w powiecie janowskim. Baza SIDUSIS ma sprawić, że będziemy mieli bezpłatny dostęp do aktualnych informacji o usługach szerokopasmowych.

Czekamy zatem na kolejne szczegóły dotyczące funkcjonowania nowej bazy danych oraz na konkretny termin jej wdrożenia. Będziemy informować, gdy o sprawie będzie wiadomo więcej.

źródło: cyfryzacja KPRM, zdjęcie główne: Thomas Jensen/Unsplash

Sprawdź najnowsze wpisy