Abonament RTV

Abonament RTV 2023 – ile wynosi i kto jest zwolniony? Co się stanie, jeśli nie zapłacimy?

5 minut czytania
Komentarze

Z dokonywaniem opłat za używanie telewizora i radioodbiornika wiążą się różnego rodzaju wątpliwości. Wiele osób wciąż nie wie, ile wynosi abonament RTV 2023, kto jest zwolniony z obowiązku jego opłacania oraz czy w przypadku niewnoszenia opłat grożą jakieś konsekwencje. Nie brakuje również pytań związanych z celami, na które idą środki z niejasnego abonamentu. W związku z tym zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje na ten temat w jednym miejscu.

Abonament RTV 2023 – ile wynosi?

Abonament RTV 2023 - ile wynosi?
fot. Sharon McCutcheon/Unsplash

Wysokość opłat abonamentowych jest ustalana rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Stawki w 2023 roku są następujące:

  • Miesięczna opłata za radioodbiornik: 8,70 zł (104,40 zł rocznie)
  • Miesięczna opłata za odbiornik telewizyjny lub radiofoniczny i telewizyjny: 27,30 zł (327,60 zł rocznie)

Osoby, które uiściły do 25 stycznia opłatę za cały rok, otrzymały 10% zniżki. Przez cały rok dostępne są również pozostałe zniżki – warunki ich otrzymania to opłacanie abonamentu przez dłużej niż miesiąc oraz wnoszenie opłat z wyprzedzeniem, czyli do 25 dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. Jakie wtedy są koszty?

Abonament za odbiornik radiofoniczny:

Liczba miesięcyWyliczenieWysokość opłaty abonamentowej (zł)
2 m-ce16,90 zł
3 m-ce25,10 zł
4 m-ce3 + 133,80 zł
5 m-cy3 + 242,00 zł
6 m-cy49,60 zł
7 m-cy6 + 158,30 zł
8 m-cy6 + 266,50 zł
9 m-cy6 + 374,70 zł
10 m-cy6 + 3 + 183,40 zł
11 m-cy6 + 3 + 291,60 zł
12 m-cy(rok)94,00 zł

Abonament za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny:

Liczba miesięcyWyliczenieWysokość opłaty abonamentowej (zł)
2 m-ce53,00 zł
3 m-ce78,70 zł
4 m-ce3 + 1106,00 zł
5 m-cy3 + 2131,70 zł
6 m-cy155,70 zł
7 m-cy6 + 1183,00 zł
8 m-cy6 + 2208,70 zł
9 m-cy6 + 3234,40 zł
10 m-cy6 + 3 + 1261,70 zł
11 m-cy6 + 3 + 2287,40 zł
12 m-cy(rok)294,90 zł

Abonament RTV 2023 – jak zapłacić, kto jest zwolniony z obowiązku płacenia?

abonament RTV 2022 - blankiet do wpłaty
fot. Poczta Polska

Żeby opłacić abonament RTV, musimy znać 26-cyfrowy numer rachunku bankowego abonenta, który jest nadawany przy rejestracji odbiornika (do tej kwestii jeszcze wrócimy). Jeśli nie pamiętamy tego numeru, możemy go ustalić m.in. w placówce pocztowej, na stronie poczty, telefonicznie pod numerem (+48) 43 842 06 06 oraz wysyłając zapytanie na adres [email protected].

Jak zapłacić abonament? Możliwości jest kilka.

  • Dokonanie opłaty w placówce pocztowej:
    • przy użyciu spersonalizowanego blankietu otrzymanego w placówce lub pobranego ze strony internetowej poczty,
    • korzystając ze standardowego blankietu do wpłat, wpisując w tytule okres, jakiego dotyczy opłata, a w polu nazwa odbiorcy: Poczta Polska S.A. COF Wydział Abonamentu RTV, ul. Bernardyńska 15, 85-940 Bydgoszcz.
  • Dokonanie opłaty poprzez Platformę Płatności Poczty Polskiej.
  • Zapłacenie abonamentu poprzez zrobienie e-przelewu (należy wpisać takie same dane, jak w polach w tradycyjnym blankiecie).

Kto jest zwolniony z abonamentu RTV? M.in. osoby z niepełnosprawnościami w stopniu znacznym, seniorzy w wieku powyżej 75 lat, bezrobotni oraz osoby spełniające określone kryteria dochodowe. Na stronie Poczty Polskiej dostępny jest szczegółowy wykaz osób zwolnionych z abonamentu. Co istotne, aby zgodnie z prawem nie płacić abonamentu, trzeba najpierw udać się do placówki pocztowej i tam przedstawić dokumenty poświadczające, że przysługuje nam zwolnienie.

Na co idą środki z abonamentu RTV i dlaczego opłata budzi takie kontrowersje?

telewizor wiszący na ścianie
fot. Thom Milkovic/Unsplash

Abonament RTV to kontrowersyjny temat. Wielu osobom nie podoba się, że zapłaciły za telewizor (w cenę był wliczony podatek), niejednokrotnie płacą również za telewizję (np. satelitarną lub kablową), a ktoś żąda od nich dodatkowych pieniędzy za sam fakt, że posiadają takie urządzenie (skoro ktoś posiada odbiornik, domniemywa się, że go używa). Jednak nie to jest największym problemem z abonamentem RTV.

Środki z abonamentu RTV są rozdzielane przez KRRiT mediom publicznym, przy czym mniej więcej połowa tych środków trafia do TVP. Pieniądze te teoretycznie są przeznaczane na realizację misji publicznej. Zgodnie z prawem jeśli ignorujemy programy TVP i oglądamy wyłącznie kanały komercyjne lub nawet używamy telewizora do korzystania z YouTube’a i Netflixa, a nie klasycznej telewizji, powinniśmy opłacać abonament i dotować w ten sposób państwowego nadawcę.

Nie płacę abonamentu – czy grożą mi za to jakieś konsekwencje?

zepsuty telewizor
fot. aj_aaaab/Unsplash

Wróćmy do obowiązku rejestrowania odbiorników radiowych i telewizyjnych. Teoretycznie po zakupie sprzętu powinniśmy poinformować o tym Pocztę Polską i zacząć opłacać abonament. Jeśli przestaniemy to robić, narażamy się na konsekwencje prawne. Poczta ma w swojej bazie informację, że posiadamy telewizor lub radio i widzi, że nie wnosimy opłaty za te sprzęty.

Za niezarejestrowanie odbiornika radiowego lub telewizyjnego również możemy mieć problemy. Kara to trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej. Zanim jednak ją otrzymamy, musi nam zostać udowodnione, że posiadamy odbiornik, za który nie płacimy. Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej wysyła więc pracowników (nie są to listonosze), aby przeprowadzali kontrole w domach.

Osoba kontrolowana powinna umożliwić przeprowadzenie kontroli obowiązku rejestracji odbiorników rtv lub okazać dowód potwierdzający rejestrację odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych – czytamy na stronie poczty. Powinna to w tym przypadku słowo klucz, ponieważ zdaniem prawników nie ma obowiązku wpuszczania kontrolerów do domu. Procedury poczty są takie, że po niewpuszczeniu kontrolera sporządza się notatkę i kontrola jest ponawiana w innym terminie. Wtedy jednak również nie musimy wpuszczać pracownika poczty.

Nienaruszalność mieszkania to jedna z podstawowych zasad konstytucyjnych […]. Przepisy dotyczące abonamentów radiowo-telewizyjnych (m.in. ustawa o opłatach abonamentowych) nie zawierają ustawowego mechanizmu zezwalającego na przeszukanie mieszkań w celu ustalenia, czy znajduje się w nim odbiornik radiowy lub telewizyjny – mówi Jacek Stefański z kancelarii Michałowski Stefański Adwokaci, cytowany przez portal Bankier.pl.

zdjęcie główne: Zach Vessels/Unsplash, Poczta Polska

Motyw