ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Monitor kineskopowy PS5 XSX

Jak monitor kineskopowy sprawdza się z PS5 i XSX – ciekawy pokaz możliwości

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Gry

Czy monitor kineskopowy CTR sprawdzi się z konsolą nowej generacji, czyli PS5 i XSX? Oczywiście, że tak, ale pod warunkiem, że ma się taki monitor jeszcze w domu i jest on dobrej jakości. Digital Foundry postanowiło sprawdzić, jak wyglądają najnowsze produkcje na monitorze, który jest już pełnoletni. I okazuje się, że gry wyglądają naprawdę dobrze, a czasem może i lepiej, niż na najnowszych sprzętach.

Monitor kineskopowy do PS5 i XSX

Kiedy na rynku pojawiły się konsole nowej generacji, od razu producenci telewizorów postanowili wypuścić urządzenia, które mają do nich pasować. Wybór staje się powoli coraz większy, a by w pełni wykorzystać moc nowych konsol, trzeba z kieszeni wyłożyć trochę grosza. Oczywiście nie trzeba wymieniać telewizora, jeżeli ktoś nie odczuwa takiej potrzeby. Można także skorzystać z monitora kineskopowego, choć zapewne mało kto teraz z takiego korzysta. Ostatnio pisaliśmy dla Was o tym, że ceny monitorów CRT poszły w górę, co można tłumaczyć przez rosnącą popularność gier retro. I jak się okazuje, nie tylko starsze produkcje wyglądają na takich monitorach dobrze.

Digital Foundry wykorzystało model od Sony (GDM-FW900), który był produkowany w 2003 roku. Ten monitor ma przekątną 24 cale, a przy tym waży dobre 40 kilogramów. Patrząc na wagi i rozmiary dzisiejszych telewizorów czy monitorów widać, jak zmieniła się technologia na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Jednak dla wielu to właśnie monitory CRT są najlepsze do gier, a porównanie Digital Foundry częściowo to potwierdza. Oczywiście wiele zależy tutaj od samej klasy monitora, ale w tym przypadku model Sony poradził sobie wyśmienicie.

Zobacz też: Windows 11 uruchomiony na Lumii 950 XL.

Dobrze widać to na porównaniu z OLED-em przy okazji zmniejszenia rozdzielczości do 720p. Kineskopowy monitor pozwala także na mniejsze rozmycie obrazu w grach wymagających szybkości. Zwrócono uwagę także na to, że ten konkretny model monitora charakteryzuje się wyjątkowym kontrastem, a niektóre produkcje wyglądają na nim świetnie. Warto obejrzeć cały załączony tutaj materiał i zobaczyć, jak radzi sobie PS5 i XSX na CRT. Sony GDM-FW900 kosztuje obecnie na eBay od 3 tysięcy dolarów (około 11 400 złotych) w górę.

Źródło: PPE / Digital Foundry

Sprawdź najnowsze wpisy