LINKI AFILIACYJNE

UPC dostało po łapach. Na horyzoncie wielomilionowa kara za podnoszenie cen

2 minuty czytania
Komentarze

UPC Polska będzie musiało zmierzyć się z kolejnymi zarzutami od UOKiK, które mają dotyczyć podnoszenia kwoty na rachunkach dla klientów za uruchomienie dodatkowych kanałów lub wyższą prędkość Internetu. UOKiK zainteresował się tą sprawą, ponieważ UPC Polska miało uruchamiać nowe usługi bez zgody konsumentów, co jest niezgodne z prawem. UPC Polska grozi teraz kara w wysokości 10 procent ich rocznego obrotu, więc mówimy tutaj o milionowych kwotach.

UPC Polska z zarzutami od UOKiK – dodatkowe kanały bez zgody klientów

Fot oryginał Pixabay Autor promofocus / Play UPC

Jeżeli jesteście lub byliście ostatnio klientami UPC Polska, które teraz jest pod rządami Play, mogliście dostać informację od operatora, które dotyczyła programu „Więcej korzyści dla Ciebie”.  Spółka począwszy od 1 lutego 2019 r. do 1 kwietnia 2022 roku podwyższała abonament osobom, które miały z nią umowy na czas nieoznaczony. Taki klient dostawał wiadomość, że otrzyma dostęp do większej liczby kanałów lub szybszy internet. To niosło za sobą wyższą opłatę (od 4 do 8 złotych miesięcznie w zależności od pakietu).

Wprawdzie klienci mogli wypowiedzieć umowę, zgłosić rezygnację z nowych funkcji przed ich wprowadzeniem lub też dalej korzystać z oferty, ale w ciągu 6 miesięcy mogli zrezygnować oraz otrzymać zwrot różnicy w abonamencie. Jednak UOKiK zauważa, że każda z tych opcji oznaczała przerzucenie ciężaru związanego z brakiem zgody na użytkownika, co z umowach jest prawnie zakazane.

Niedopuszczalne jest pobieranie opłat za niezamówione produkty i usługi. Pamiętajmy, iż włączenie jakichkolwiek świadczeń, odpłatne dodanie ich do wcześniej zawartej umowy, musi się odbyć za wyraźną i świadomą zgodą konsumentów, a brak odpowiedzi takiej zgody nie stanowi. Spółka UPC Polska narzuciła swoim klientom kształt produktów i ich wyższą cenę, po czym zobligowała ich do podjęcia działań w celu zablokowania zmian, o które nie wnioskowali.

Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny

Przypomnijmy też, że to nie pierwszy raz, kiedy UOKiK może nałożyć na UPC Polska karę. W przeszłości firma już kilkukrotnie była karana za podobne zachowanie. Teraz pozostaje nam czekać na rozwiązanie tej sprawy, a do tego czasu można np. zastanowić się jaki telewizor 65 cali kupić, czyli sprzęt, na którym nie musimy oglądać tylko telewizji, ale i sprawdzić co oglądać na Netflix.

Źródło: UOKiK, fot. materiały prasowe/UPC

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw