MUX-6

Piracki serwis streamingowy IPTV zamknięty. Platforma miała pół miliona użytkowników

2 minuty czytania
Komentarze

W wyniki zorganizowanej akcji wielu europejskich organów ścigania doszło do zamknięcia pirackiego serwisu streamingowego IPTV, który oferował nielegalny dostęp do około 2,6 tysięcy kanałów telewizyjnych na żywo. Zgodnie z licznymi raportami usługa rocznie generowało ponad trzy miliony euro zysku.

To koniec dla pirackiego serwisu streamingowego IPTV

To koniec dla pirackiego serwisu streamingowego IPTV

W ostatnim czasie temat piractwa najgłośniej uwydatniła afera związana z portalem Chomikuj.pl, który przechodzi przez poważne zawirowania. W tym samym czasie co polski serwis w internecie funkcjonowała nielegalna platforma streamingowa, która oferowała dostęp do około 2,6 tysięcy kanałów telewizyjnych na żywo. Termin „funkcjonowała” nie jest przypadkowy, ponieważ w wyniku wspólnej akcji agentów hiszpańskiej policji oraz Europolu doprowadzono do zamknięcia serwisu IPTV, którego nazwa pozostaje nieznana, ale korzystało z niego pół miliona internautów.

Poza kanałami telewizyjnymi piracka platforma oferowała również bardzo pokaźną bibliotekę VOD, w skład której wchodziły aż 23 tysiące filmów i seriali. Taki zestaw sprowadzał się do zysków strony w okolicach 3 milionów euro rocznie. W przeliczeniu na naszą walutę daje to 14,15 milionów złotych. Operacja mundurowych zakończyła się aresztowaniem czterech osób, które na co dzień rezydowały w pobliżu hiszpańskiej Malagi.

To koniec dla pirackiego serwisu streamingowego IPTV
Zdjęcie z akcji

Zobacz też: Jak oglądać Netflix za darmo? Omawiamy dostępne sposoby

W sieci serwisu streamingowego IPTV znajdowało się aż 95 sprzedawców z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Grecji, Cypru, Malty oraz Portugalii. Piraci zyski z platformy prali poprzez zakup nieruchomości oraz przekierowywanie pieniędzy do hiszpańskich spółek, które swoje rachunki bankowe posiadały w rajach podatkowych.

Operację zwieńczyło odłączenie 10 routerów, które były połączone z serwerami hostującymi nielegalne treści. W ręce mundurowych wpadły również sprzęty komputerowe, gotówka oraz dwa luksusowe samochody o wartości 180 tysięcy euro. Co ciekawe początek śledztwa datuje się na rok 2020. Tymczasem grupa piratów na rynku funkcjonowała już od roku 2012. Cóż, po dekadzie nielegalnych działań serwis IPTV oficjalnie przestał istnieć.

Źródło: Wirtualne Media

Motyw