archiwum 81 serial

Netflix nieoczekiwanie skasował jeden ze swoich najlepszych seriali ostatnich miesięcy

Przemysław Dobrzyński Przemysław Dobrzyński Rozrywka

Nie zobaczymy już więcej odcinków świetnego i intrygującego serialu „Archiwum 81”. Netflix podjął decyzję o jego skasowaniu.

Archiwum 81 skasowane

archiwum 81 netflix 2022

To decyzja frustrująca podwójnie. Po pierwsze serial ten się względnie dobrze oglądał. Trafił nawet na pierwsze miejsce w TOP 10 najchętniej oglądanych produkcji w Netfliksie. Co ważniejsze jednak, był to jeden z lepszych i ciekawszych seriali, które w ogóle są dostępne na tej platformie. W sytuacji w której wiele gorszych produkcji dostaje „zielone światła” (wystarczy podać za przykład „Emily w Paryżu”) ta decyzja każe się zastanawiać czy Netfliksowi w ogóle zależy na jakiejkolwiek jakości ich własnych produkcji. „Archiwum 81” to nie był serial dla każdego, ale to właśnie sprawiało, że wyróżniał się w tle i był oryginalny względem tego, co można obejrzeć w bibliotece platformy.

Przeczytaj także: Na pobieraniu opłat za dzielenie hasła Netflix może zarobić ok 1.6 mld dol!

Co więcej, jak wspominałem wyżej, „Archiwum 81” było na pierwszym miejscu najchętniej oglądalnych produkcji Netfliksa, tak więc serial ten z pewnością miał swoją widownię. W dodatku była to produkcja pełna tajemnic, z intrygą która rozgrywała się na przestrzeni dekad, tak więc na wszelkiej maści forach w sieci do teraz toczą się dyskusje dotyczące teorii tego, co się wydarzyło i co czeka bohaterów „Archiwum 81” w przyszłości. Dla mnie, jako kinomana, serial ten też stanowił o tyle świetny seans, że co jakiś czas odwoływał się do mniej i bardziej znanych filmów z przeszłości, w tym do tych z ery kaset wideo.

Naprawdę nie rozumiem tej decyzji.

archiwum 81 netflix

Jeśli obecność na pierwszym miejscu TOP 10 najchętniej oglądanych produkcji nadal nie gwarantuje tego, że Netflix będzie zadowolony z danej serii, to zaczynam się zastanawiać czy ta lista w ogóle ma jakiś sens i przełożenie w rzeczywistości. Poza tym, serial ten miał swoją premierę raptem w styczniu 2022. Mamy koniec marca. Czy naprawdę włodarze Netfliksa oczekują, że każda ich produkcja stanie się hitem zaraz po premierze? Przecież cała idea streamingu polega m.in. na tym, że coś jest dostępne przez dłuższy czas i ludzie to mogą odkryć za jakiś czas. Zresztą tak też się zrodził fenomen serialu „Breaking Bad”, który w telewizji oglądał się przeciętnie, ale po premierze w Netfliksie kilka lat po debiucie telewizyjnym pierwszego sezonu jego popularność zaczęła szczytować.

Archiwum 81 – o czym opowiadał serial Netfliksa?

Serial „Archiwum 81” oparty jest na serii podcastów pod tym samym tytułem. Jego bohaterem jest Dan Turner, młody archiwista zajmujący się m.in. rekonstrukcją zniszczonych taśm wideo. Pewnego dnia Dan zostaje zatrudniony do odrestaurowania taśm wideo z kamery, które zostały zniszczone w wyniku tajemniczego pożaru w budynku w Nowym Jorku. Przeglądając taśmy z roku 1994 roku zaczyna odkrywać mroczne tajemnice, które skrywał ów budynek.

Nieoczekiwane skasowanie serialu „Archiwum 81” boli też także dlatego, że zakończył się on cliffhangerem. Tym bardziej mnie dziwi, że Netflix tak łatwo sobie odpuścił tę produkcję bez nawet jakiegoś luźnego pomysłu na domknięcie wątków w mini-serii na zakończenie. Cóż, pozostaje mieć nadzieję, że może jakiś inny serwis odkupi od Netlfiksa prawa do „Archiwum 81” i dokończy tę serię.

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy