ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
spotify 2020

Spotify podsumowuje 2020 rok – oto najpopularniejsze utwory, podcasty i nie tylko

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Rozrywka

Choć dla większości z nas ostatnie miesiące zdecydowanie nie były udane, jest coś, co umilało nam ten trudny czas – muzyka. Spotify podsumowało 2020 rok i poinformowało, jakie utwory, albumy, a także podcasty były najpopularniejsze w Polsce oraz w skali globalnej. Z popularnej platformy streamingowej korzysta aż 320 mln osób na całym świecie, więc przedstawione dane w znacznej mierze odzwierciedlają rzeczywisty gust słuchaczy muzyki z całego świata.

Jakich artystów i utworów słuchaliśmy w 2020 roku na Spotify w Polsce?

Spotify przypomniało o trendzie, który jest obserwowany od dłuższego czasu i o którym już niejednokrotnie informowaliśmy na łamach naszego portalu: Polacy coraz częściej wybierają krajową muzykę. W tym roku ranking najpopularniejszych artystów zdominowali raperzy – pięć pierwszych miejsc należy właśnie do nich. Pozycję lidera (niezmiennie od 2018 roku) zajmuje Taco Hemingway. To właśnie jego utwór w lipcu tego roku ustanowił nowy dzienny rekord odtworzeń na Spotify w Polsce.

Najpopularniejsi artyści na Spotify w 2020 roku (Polska):

 1. Taco Hemingway
 2. Quebonafide
 3. Lanek
 4. Bedoes
 5. Mata

Skoro w tym roku najpopularniejszymi artystami na Spotify w naszym kraju są raperzy, można wydedukować, że polscy użytkownicy popularnej platformy streamingowej najchętniej słuchali właśnie ich utworów. To jednak tylko część prawdy.

Ranking najpopularniejszych utworów wygrał wprawdzie Quebonafide, jednak drugie miejsce przypadło już piosence Blinding Lights kanadyjskiego wokalisty The Weeknd.

Tegoroczne zestawienie najpopularniejszych utworów w Polsce przyniosło też pewną niespodziankę. Na siódmej pozycji zadebiutowała bowiem sanah – objawienie popowej sceny muzycznej, której utwór „Szampan” nuci cała Polska – czytamy w komunikacie Spotify.

Najpopularniejsze utwory na Spotify w 2020 roku (Polska):

 1. Quebonafide, Daria Zawiałow, Duit – BUBBLETEA
 2. The Weeknd – Blinding Lights
 3. Sobel – Impreza
 4. Taco Hemingway, Lanek – Polskie Tango
 5. Mata -100 dni do matury

Najpopularniejsze albumy i podcasty na Spotify w 2020 roku w Polsce

Wśród najpopularniejszych albumów na Spotify w Polsce w tym roku dominują hip-hopowe krążki. Ten ranking otwiera Mata z wydanym w styczniu albumem 100 dni do matury, który sprawił, że wykonawcę uznaje się za jedną z sensacji 2020 roku. W pierwszej piątce najpopularniejszych płyt na Spotify w Polsce znalazła się jednak także płyta wspomnianej już sanah ze świetnie przyjętym albumem studyjnym Królowa dram.

Najpopularniejsze albumy na Spotify w 2020 roku (Polska):

 1. Mata – 100 dni do matury
 2. QUEBONAFIDE – ROMANTIC PSYCHO
 3. Bedoes – Opowieści z Doliny Smoków
 4. sanah  – Królowa dram
 5. Białas – H8M5

Wśród najpopularniejszych podcastów w naszym kraju w tym roku pojawiły się pewne zmiany. Kanał Kryminatorium awansował o jedną pozycję w górę w porównaniu do 2019 roku, co pozwoliło zająć mu pierwsze miejsce. W pierwszej piątce znalazł się także debiutant – podcast Kwadrans na angielski zamyka listę Top 5.

Najpopularniejsze podcasty na Spotify w 2020 roku (Polska):

 1. Kryminatorium
 2. Ja i moje przyjaciółki idiotki
 3. Dwóch Typów Podcast
 4. Tu Okuniewska
 5. Kwadrans na angielski

Oto artyści i utwory, które królowały za granicą

Biorąc pod uwagę dane globalne, najpopularniejszym artystą 2020 roku na Spotify został portorykański raper Bad Bunny. O jego sukcesie świadczy ponad 8,3 mld odtworzeń. Na drugim miejscu znalazł się natomiast Drake – najpopularniejszy twórca 2018, 2016 i 2015 roku. Podium zamyka J Balvin, artysta wykonujący muzykę latynoską.

Najpopularniejsi artyści na Spotify w 2020 roku (świat):

 1. Bad Bunny
 2. Drake
 3. J Balvin
 4. Juice WRLD
 5. The Weeknd

Najpopularniejsza piosenkarka 2020 roku na Spotify to Billie Eilish. Utrzymała ona pozycję liderki, którą zdobyła w ubiegłym roku. Tuż za nią w rankingu pojawiły się artystki, które w ostatnich miesiącach powróciły z nowymi płytami.

Najpopularniejsze artystki na Spotify w 2020 roku (świat):

 1. Billie Eilish
 2. Taylor Swift
 3. Ariana Grande
 4. Dua Lipa
 5. Halsey

Najpopularniejszy utwór 2020 roku to Blinding Lights The Weeknd. W minionych miesiącach został on odtworzony ponad 1,6 mld razy! – informuje Spotify. Kolejne miejsca zajęły natomiast utwory Dance Monkey i The Box.

Najpopularniejsze utwory na Spotify w 2020 roku (świat):

 1. The Weeknd – Blinding Lights
 2. Tones and I – Dance Monkey
 3. Roddy Ricch – The Box
 4. Imanbek and SAINt JHN – Roses – Imanbek Remix
 5. Dua Lipa – Don’t Start Now

Spotify w 2020 roku – najpopularniejsze albumy i podcasty na świecie

Wspomniany już Bad Bunny jest również liderem w rankingu najpopularniejszych albumów – pierwsze miejsce zajmuje w nim jego krążek YHLQMDLG, który użytkownicy Spotify przesłuchali 3,3 mld razy. Na podium znalazły się także płyty After Hours The Weeknd oraz Hoolywood’s Bleeding piosenkarza Post Malone.

Najpopularniejsze albumy na Spotify w 2020 roku (świat):

 1. Bad Bunny – YHLQMDLG
 2. The Weeknd – After Hours
 3. Post Malone – Hollywood’s Bleeding
 4. Harry Styles – Fine Line
 5. Dua Lipa – Future Nostalgia

Spotify zaprezentowało też ranking najpopularniejszych podcastów na świecie w 2020 roku. Przedstawia się on następująco:

 1. The Joe Rogan Experience
 2. TED Talks Daily
 3. The Daily
 4. Call Her Daddy
 5. The Michelle Obama Podcast

Czytaj także: Spotify Stories, czyli relacje – czy to już nie poszło za daleko?

Jeśli chcecie przypomnieć sobie najpopularniejsze utwory, albumy, podcasty i wykonawców z poprzedniego roku, zerknijcie na podsumowanie 2019 roku na Spotify.

źródło: Spotify

Sprawdź najnowsze wpisy