Nagrody na festiwalach w Wenecji i Toronto wskazują, że film „Nomadland” może liczyć się w grze o najważniejsze statuetki w trakcie przyszłorocznych Oscarów. Wkrótce na polskim rynku ukaże się książka, która była inspiracją dla twórców scenariusza. 

Film „Nomadland” trafi do polskich kin. Kiedy premiera?

Dystrybutorem filmu w naszym kraju jest 20th Century Studios Polska. Kilka dni temu pojawił się krótki zwiastun „Nomadland” oraz informacja, że film ”wkrótce wejdzie na ekrany polskich kin”. Dokładnej daty jednak nie podano. Jego reżyserką jest Chloe Zhao, która odpowiada też za ekranizację komiksu „Eternals”. W roli głównej w „Nomadland” występuje dwukrotna laureatka Oscara Frances McDormand. Obok niej w obsadzie znaleźli się także David Strathairn, Linda May oraz Charlene Swankie.

 

Przed tygodniem „Nomadland” nagrodzono Złotym Lwem na festiwalu w Wenecji. Teraz film zgarnął Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. W ostatnich ośmiu latach jej laureaci zdobywali później co najmniej nominację do Oscara w najważniejszej kategorii. Po raz pierwszy w historii zdarzyło się, aby laureat Złotego Lwa zdobył też Nagrodę Publiczności w Toronto. 

 

Na kanadyjskim festiwalu drugie miejsce zajął film „One Night in Miami” w reżyserii Reginy King, która w niedzielę zdobyła też nagrodę Emmy dla najlepszej aktorki w miniserialu za występ w „Watchmen”. Aktorka, a teraz także reżyserka, ma już w swoim dorobku Oscara, którego otrzymała przed rokiem za drugoplanową rolę w „Gdyby ulica Beale umiała mówić”. Trzecie miejsce również przypadło filmowi wyreżyserowanemu przez kobietę – „Beans” Tracey Deer. 

„Nomadland” – najpierw była książka, która wkrótce ukaże się w Polsce

Film Chloe Zhao inspirowany jest reportażem autorstwa Jessiki Bruder. Książka „Nomadland. W drodze za pracą” ukaże się w polskim przekładzie 12 listopada nakładem wydawnictwa Czarne. Wydawca tak zapowiada reportaż:

Ich oszczędności wyparowały po kryzysie w 2008 roku lub z powodu różnych życiowych wypadków. Zamiast przejść na zasłużoną emeryturę, żegnają się z wygodnym życiem przedstawicieli klasy średniej, które wiedli dotąd. Sprzedają domy, bo nie mogą ich już utrzymać, przesiadają się do kamperów, przyczep, vanów czy pikapów i ruszają w drogę. Jeżdżą od stanu do stanu w poszukiwaniu dorywczej pracy – na kempingach, przy zbiorach owoców i warzyw, w centrach logistycznych Amazona.

Bohaterowie książki Bruder nie uważają się za bezdomnych. Mówią o sobie: bezmiejscowi. Twierdzą, że świadomie wypisali się z niewoli czynszów i demoralizującego systemu. W nowych warunkach nawiązują przyjaźnie i pomagają sobie nawzajem. Książka i film zapowiadają się bardzo ciekawe spojrzenia na nieznane nam oblicze Ameryki. 

Źródło: Deadline, materiały prasowe

Czytaj też: Nagrody Emmy 2020 rozdane. Sprawdź, gdzie obejrzysz nagrodzone seriale

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Pązik