Seriale HBO zdominowały wirtualną galę rozdania nagród Emmy 2020. Nagrodzono też produkcje innych nadawców i serwisów streamingowych, które są dostępne w Polsce. Sprawdź, gdzie obejrzysz nagrodzone tytuły.

Emmy 2020 – seriale HBO bezkonkurencyjne

Przez ostatni tydzień nagradzano produkcje w kategoriach technicznych – Creative Arts Emmy Awards. Po 19 statuetek zgarnęły produkcje HBO i Netflixa, po 8 – Disneya i NBC. W niedzielę przyznano nagrody w 23 najważniejszych kategoriach. Tym razem HBO było bezkonkurencyjne – zgarnęło aż 11 statuetek. Zaskoczeniem jest siedem nagród dla kanału Pop TV. Tylko dwie statuetki zdobył Netflix, po jednej VH1, FX Networks i Apple TV+. Łącznie produkcje HBO nagrodzono w 30 kategoriach, Netflix w 21. Niedzielna gala miała nietypowy przebieg. Ze względu na pandemię koronawirusa prowadzący Jimmy Kimmel mówił do publiczności złożonej z… kartonów. Gwiazdy odbierały statuetki w swoich domach lub w małym gronie. 

„Schitt’s Creek” – gdzie obejrzeć?

Łącznie 9 nagród, w tym wszystkie dla najlepszej komedii oraz za role pierwszoplanowe i drugoplanowe. To pierwszy serial komediowy w historii, który tak zdominował galę Emmy. Mowa o „Schitt’s Creek”. Nie kojarzycie? Nie ma co się dziwić, ponieważ ten kanadyjski serial nie jest dostępny w Polsce. W wielu krajach pokazuje go Netflix, więc bardzo możliwe, że po takim sukcesie ta produkcja w końcu do nas trafi. W USA pokazuje go stacja Pop TV, która w czasie tegorocznych Emmy zgarnęła dzięki temu aż 10 statuetek. Więcej zdobyły tylko HBO i Netflix. 

Ponad połowa statuetek dla HBO to zasługa „Watchmen” i „Sukcesji” 

HBO od lat stawia na jakość, a nie ilość. Po raz kolejny ta strategia okazała się skuteczna. Nadawca odważnie postawił na ekranizację komiksu „Watchmen” i ta inwestycja się opłaciła. Serial zdobył aż 11 nagród. Najważniejsze z nich to statuetki za najlepszy serial limitowany (miniserial), dla aktorki pierwszoplanowej w serialu limitowanym (Regina King) oraz dla aktora drugoplanowego w serialu limitowanym (Yahya Abdul-Mateen II). 

7 nagród zdobyła „Sukcesja”. W najważniejszych kategoriach uznano ją za najlepszy serial obyczajowy, a Jeremy’ego Stronga za najlepszego aktora. To nie koniec nagród dla HBO. Najmłodszą w historii aktorką nagrodzoną za pierwszoplanową rolę w serialu obyczajowym została 24-letnia Zendaya, główna bohaterka „Euforii”. 

„Zła edukacja” z Hugh Jackmanem w roli głównej została najlepszym filmem telewizyjnym roku. Oprócz tego HBO zgarnęło jeszcze statuetkę dla najlepszego aktora w miniserialu – zdobył ją Mark Ruffalo za występ w „To wiem na pewno”. W polskim HBO można poza tym obejrzeć serial produkcji FX Networks – „Mrs. America”. Za występ w drugoplanowej roli w tym miniserialu nagrodzona została Uzo Aduba.

Emmy 2020 – Netflix, Apple TV+ i Amazon Prime Video daleko w tyle

Produkcje Netflixa zdobyły tylko dwie nagrody w głównych kategoriach. Marię Schrader nagrodzono za reżyserię miniserialu „Unortodox”, a Julia Garner („Ozark”) odebrała statuetkę za drugoplanową rolę w serialu obyczajowym. Jedną nagrodę w pierwszym roku istnienia zdobył serwis Apple TV+. Billy Crudup został doceniony za drugoplanową rolę w „The Morning Show”. Tym razem żadnej statuetki w głównych kategoriach nie zdobyły produkcje Amazon Prime Video. Pełną listę nagrodzonych można znaleźć na oficjalnej stronie nagród Emmy.

Czytaj też: Liczba subskrybentów Netflixa w naszym regionie podwoi się za pięć lat

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Pązik