Film „Płonące siodła” z 1974 roku trafił do serwisu HBO Max z wprowadzeniem, które przedstawia kontekst historyczny i społeczny komedii. Podkreślono prowokacyjny charakter produkcji oraz częste występowanie rasistowskiego języka i postaw.

Parodia westernu spod ręki Mela Brooksa

Film opowiada o czarnoskórym szeryfie, który próbuje obronić małe miasteczko przed bandytami. Jest to jeden z najsłynniejszych filmów reżysera Mela Brooksa i jedna z najpopularniejszych komedii lat 70. W rolach głównych wystąpili Gene Wilder i Cleavon Little. Jeśli ktoś chce sobie przypomnieć „Płonące siodła” lub obejrzeć po raz pierwszy, to produkcja jest dostępna w kilku serwisach VOD w Polsce.

Czytaj też: Jude Law i Naomi Harris w nowym miniserialu HBO. Premiera we wrześniu

„Płonące siodła” w HBO Max z wprowadzeniem. Co zawiera?

Film trafił do biblioteki serwisu z wprowadzeniem przygotowanym przez stację Turner Classic Movies. Wygłosiła je Jacqueline Stewart, profesor Uniwersytetu Chicago i stała ekspertka TCM. W intro omówiony jest kontekst społeczny i historyczny komedii, wyjaśniono też charakterystyki kilku postaci oraz niektóre pomysły reżysera. Przypomniano również późniejsze filmy Mela Brooksa jak „Młody Frankenstein” czy „Kosmiczne jaja”. Stewart podkreśla, że w komedii ciągle pojawiają się „rasistowski język i postawy”.

HBO Max wycofało „Przeminęło z wiatrem”, ale przywróciło z komentarzem

Wprowadzenie do komedii „Płonące siodła” zamieszczono kilka tygodni po tym, jak z HBO Max wycofano film ”Przeminęło z wiatrem”, a następnie przywrócono go z komentarzami wyjaśniającymi kontrowersje wokół tej produkcji. Abonenci HBO Max mogą obejrzeć trzy krótkie materiały wideo z omówieniem rasistowskich stereotypów utrwalanych w „Przeminęło z wiatrem”. 

Serwis HBO Max ruszył w Stanach Zjednoczonych pod koniec maja. Obecnie nie jest dostępny w Polsce. Nie ma też oficjalnych planów jego wprowadzenia na nasz i inne rynki. Główne produkcje oryginalne tego serwisu trafiają w Polsce do biblioteki HBO GO. 

Źródło: Deadline.com

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Pązik