Do redakcji trafił nowy tablet wyprodukowany przez firmę Acer. Iconia Tab A700 (bo tak się owe urządzenie nazywa) to model skierowany dla wymagających użytkowników, którzy potrzebują sprzętu charakteryzującego się wysoką wydajnością. Tablet od Acer-a w zupełności spełnia to kryterium, a także oferuje wiele ciekawych rozwiązań. Jego cechą charakterystyczną, o której warto wspomnieć na początku jest obecność ekranu wyświetlającego obraz w jakości Full HD o rozdzielczości 1900 x 1200 pikseli. Niestety jak łatwo się domyślić, urządzenie nie należy do najtańszych (z racji tego, że jest przedstawicielem typowych high-endów) i producent życzy sobie za nie 2149 złotych.
Co otrzymujemy za tą cenę? I czy warto wydać te pieniądze na ten model? Będziecie mieli okazję się o tym przekonać czytając dalszą część recenzji.
[strona=”Specyfikacja techniczna”]
Specyfikacja techniczna
Acer Iconia Tab A700 to tablet posiadający ekran LCD o 10,1 calowej matrycy, która jak już wspomniałem we wstępie, wyświetla obraz w rozdzielczości 1900 x 1200 pikseli. Jest to zatem jeden z niewielu modeli, który może pochwalić się taką możliwością. Pod obudową zaś znajdziemy czterordzeniowy procesor nVidia Tegra 3 z zegarem o częstotliwości 1.3 GHz z dodatkowym piątym rdzeniem do zadań nie wymagających dużego obciążenia akumulatora, 1 GB pamięci RAM oraz 32 GB pamięci wewnętrznej (którą możemy rozszerzyć kartami micro SD). Nie zabrakło również 5 megapikselowego aparatu z tyłu tabletu z automatycznym ustawianiem ostrości oraz 1 megapikselowej kamerki z przodu. Urządzenie zostało wyposażone ponadto w moduł GPS, Wi-Fi IEEE 802.11 w standardzie b / g oraz n, radio Bluetooth 2.1+EDR, akumulator litowo-polimerowy o pojemności 9800 mAh oraz wyjście Dolby Mobile/Dolby Digital Plus/HDMI. Dodatkowo tablet posiada żyroskop, akcelerometr, kompas cyfrowy, czujnik oświetlenia, GPS, mikrofon i głośnik stereo.
Uważni Czytelnicy zapewne skojarzą, że Iconia Tab A700 ma bardzo podobną specyfikację techniczną do recenzowanego przeze mnie parę miesięcy temu modelu Iconia Tab A510. I w rzeczywistości tak jest. Oba urządzenia różnią się od siebie rozdzielczością wyświetlanego obrazu!
Model, który otrzymałem do testów posiadał Androida Ice Cream Sandwich. Mimo, iż aktualizacja do Jelly Bean podobno jest już dostępna to niestety nie mogłem jej pobrać, gdyż za każdym razem wyświetlał się komunikat stwierdzający, że Android 4.0.4 jest najnowszym systemem dla tego urządzenia.
//AKTUALIZACJA – na parę godzin przed oddaniem sprzętu pojawiła się informacja o aktualizacji. Więcej na podstronie „Oprogramowanie i dodatki producenta”.
[strona=”Opakowanie i dodatkowe akcesoria”]
Opakowanie i dodatkowe akcesoria
Opakowanie, które otrzymujemy po zakupie tabletu jest praktycznie identyczne do tego jakie otrzymujemy z Iconią Tab A510. Oczywiście są różnice w wyglądzie, jednak sama budowa i design są praktycznie identyczne. Przednia część pudełka informuje nas, że urządzenie wyświetla obraz w rozdzielczości full HD, zaś nalepka w prawym dolnym rogu zwraca uwagę na obecność preinstalowanych gier od Electronic Arts Games.
Mimo, iż można by rzec, że opakowanie nie jest aż takie istotne, to szkoda, że tablet za niemałe pieniądze został zapakowany w taki sposób. Pudełko, które otrzymałem wyglądało również na mocno sfatygowane, dlatego jeżeli po zakupie tabletu chcielibyście go przewozić w oryginalnym opakowaniu, to raczej radzę tego nie robić. Dużo lepszym pomysłem jest zaopatrzenie się w jakiś osobny futerał.
Po rozpakowaniu pudełka nasze oczy mogą ujrzeć zapakowany w specjalną folię tablet. Tuż pod nim znajdziemy instrukcję szybkiego uruchamiania, ładowarkę, przejściówkę micro-USB oraz podręcznik użytkownika i kartę gwarancyjną. Jak zatem łatwo zauważyć, zestaw ten nie jest zbyt bogaty. Ciekawym dodatkiem jest wyłącznie obecność wspomnianej wyżej przejściówki micro-USB. Umożliwia ona podłączenie do Acera Iconi Tab A700 pendrive’a lub dysku zewnętrznego. Dla osób, które mają ciekawe pliki wideo na pamięciach masowych może być to ogromne ułatwienia i dobry pomysł na wykorzystanie ekranu do oglądania materiałów w wysokiej rozdzielczości.
[strona=”Wygląd zewnętrzny”]
Wygląd zewnętrzny
Acer Iconia Tab A700 to urządzenie o masywnej konstrukcji, która wzmocniona została metalowym szkieletem. Trzymając ją w rękach czujemy, że nie jest to lekki tablet. W porównaniu z konkurencją (np. z Galaxy Note 10.1) Iconia Tab A700 jest też nieco grubsza. Ogólnie wymiary urządzenia wynoszą 260 x 175 x 11 mm.
Przednią część tabletu zajmuje oczywiście ekran, który został wykonany z hartowanego szkła. Niestety zabrakło powłoki Gorilla Glass. Na szczęście jest on odporny na zarysowania, ale tego samego nie można powiedzieć o śladach palców. Ekran przyjmuje je z lubością i pozostawia, aż do momentu przetarcia go szmatką z mikrofibry. Dlatego jest to niezbędny element, w który należy się zaopatrzyć. Inaczej tablet o dość przyjemnym wyglądzie nie będzie już tak ładny, jak po wyjęciu z opakowania. Abstrahując jednak od samego ekranu, warto wspomnieć, że na przedniej części obudowy znajduje się jeszcze tylko czujnik oświetlenia (dzięki czemu tablet potrafi dopasować jasność do otaczających go warunków). Ramka otaczająca ekran ma około 1,5 centymetra szerokości.
Na górnym boku tabletu umiejscowione zostały przyciski służące do regulacji głośności i blokady ekranu (niestety tak jak i w przypadku Acera Iconii Tab A510, tak i tu niestety nie działa on tak jak powinien), a także mikrofon.
Z prawej strony producent zdecydował się na umieszczenie wejścia HDMI oraz slotu na karty pamięci (micro SD), który został zasłonięty zaślepką.
Na dole ekranu znajdziemy wejście micro USB, dwa głośniki stereofoniczne oraz dziurkę, która służy do resetowania urządzenia.
Z lewej strony obecny jest przycisk blokady ekranu i włączania/wyłączania urządzenia oraz wyjście słuchawkowe (mini jack 3.5 mm).
Z tyłu tabletu umiejscowiona została kamerka, zaś na środku elegancko wkomponowano logo producenta. Nie zabrakło również u samego dołu znaczka Dolby Digital Plus. Tył urządzenia wykonany jest z tworzywa sztucznego, które zostało wykropkowane. Zabieg ten spowodował, że tablet lepiej trzyma się w dłoni, a ponadto nie pozostają na nim brzydkie ślady lub odciski palców.
Obudowa zatem jak łatwo zauważyć została wykonana bardzo dobrze. Masywna konstrukcja i przyjemny design ładnie ze sobą współgrają. Tablet choć zbudowany z plastiku i chromowanych listew bocznych wygląda elegancko. Producent zdecydował się zatem, na stworzenie urządzenia, które będzie czerpało garściami z dość dobrego wzoru, jakim niewątpliwie jest Iconia Tab A510. Co prawda taka konstrukcja jest również ciut grubsza, ale jeżeli nie zamierzamy korzystać non stop z urządzenia trzymając go w jednej ręce, to ta niedogodność powinna zostać przez Was niezauważona.
[strona=”Ekran”]
Ekran
Acer Iconia Tab A700 został wyposażony w ekran Active Matrix TFT Color LCD o przekątnej 10.1 cala, który jak już wspomniałem wyświetla obraz w rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli. Ekran jest równo podświetlony i prezentuje wyśmienitą jakość. Jest to główny atut tego urządzenia i jeżeli zastanawialiście się nad kupnem Iconi Tab A510 to zdecydowanie polecam zainteresowanie się jednak recenzowanym dzisiaj modelem. Korzyści płynące z lepszego ekranu to przede wszystkim dużo wyższy komfort pracy. Uważam, że nawet osoby, którym wydaje się, że te kilka pikseli „w te czy wewte” nie robi różnicy, to po krótkim obcowaniu z tabletem wyświetlającym obraz w takiej rozdzielczości zmienią swoje zdanie.
Wyświetlacz zastosowany w tym urządzeniu obsługuje ponadto multi dotyk (do dziesięciu punktów jednocześnie). Nie zabrakło również opcji umożliwiających regulację podświetlenia ekranu. Tutaj możemy skorzystać z automatycznego ustawiania tych danych (czujnik oświetlenie pobiera odpowiednie informacje) lub też mamy możliwość sami ustawić jasność jaka nam najbardziej odpowiada.
Minusem dla niektórych osób może być fakt, że ekran jest bardzo błyszczący i odbija obraz z zewnątrz. Korzystanie z niego w słońcu jest niestety praktycznie niemożliwe, a w najlepszym wypadku dość znacznie utrudnione.
[strona=”Gniazda i łączność”]
Gniazda i łączność
Tablet został wyposażony w następujące rodzaj gniazd:
- Slot na karty pamięci micro SD (obsługuje nośniki do 64 GB),
- Gniazdo mini jack dla słuchawek i zewnętrznych głośników
- Port mini HDMI (tablet możemy podpiąć pod telewizor)
- Port mini USB (służy do ładowania tabletu, podpięcia go do komputera lub dołączenia do niego pamięci masowej).
Łączność zaś zapewnia nam zastosowanie w tablecie modułu Wi-Fi opartego na standardzie 802.11b / g / n, Bluetooth w wersji 2.1, a także moduł GPS. Wszystkie sposoby łączności działają bez żadnych zastrzeżeń. Minusem jest na pewno brak modułu 3G, który pozwoliłby również na korzystanie z mobilnego dostępu do sieci. Jest to niezwykle odczuwalne zwłaszcza, gdy w danym momencie nie ma wokół nas otwartej sieci bezprzewodowej i jesteśmy odcięci od internetu. Jeśli jednak istotna jest dla nas obecność modułu 3G to warto zwrócić uwagę na bliźniaczy model (A701), który już go posiada.
[strona=”Aparat”]
Aparat
Acer Iconia Tab A700 została wyposażona w dwie kamerki. Aparat główny (tylni) posiada matrycę o rozdzielczości 5 megapikseli pozwalającą na robienie zdjęć 2592 x 1944 pikseli, a także nagrywanie filmów w standardzie full HD (1920 x 1080 pikseli) przy prędkości 15 klatek na sekundę. Nie zabrakło również cyfrowego zoomu i automatycznej panoramy.
Przedni zaś aparat posiada matrycę o rozdzielczości niespełna 1 megapiksela, co pozwala na nagrywanie obrazu w standardzie HD (1280 x 720 pikseli), czyli w zupełności wystarczy na przeprowadzenie wideokonferencji.
Możliwości konfiguracyjne aparatu są dość małe. Możemy tylko zmienić rozdzielczość zdjęcia, ścieżkę zapisu, balans bieli, ustawić zoom cyfrowy, tryb ostrości i ekspozycję. Jeśli zaś chodzi o nagrywanie to dodatkowo mamy możliwość wybrania jednego z kilku ustawień dźwięku (klasa szkolna, narracja, koncert, normalny).
Zdjęcia, które robi tablet nie są idealne, czasami występują szumy czy małe przekłamania kolorów. Mimo wszystko, jak na tego typu urządzenie (oprócz tych drobnych mankamentów) aparat spisuje się dość dobrze. Faktem jest jednak to, że i tak zapewne dość mała liczba osób zdecyduje się na robienie zdjęć tabletem, dlatego akurat uważam, że bardzo dobra kamera nie jest w tym wypadku najważniejsza. Choć w tej klasie urządzeń wypadałoby, aby wszystko było prawie idealne.
Natomiast nagrane filmy są w średniej jakości. Brak jest przede wszystkim głębi. Nie ma również szczegółów, które kamera powinna uchwycić. Z przykładowymi zdjęciami i filmem wideo możecie zapoznać się powyżej i poniżej.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ugVxduvgGZc[/youtube]
http://www.youtube.com/watch?v=ugVxduvgGZc
[strona=”Oprogramowanie i dodatki producenta”]
Oprogramowanie i dodatki producenta
Acer Iconia Tab A700 w wersji, którą otrzymałem do testów posiada zainstalowany Android Ice Cream Sandwich 4.0.4 z autorską nakładką Acer Ring. Duża część nakładek, które znajdziemy na innych urządzeniach z Androidem powoduje różnego rodzaju przykre niespodzianki. Na szczęście Acer wystrzegł się ich, ponieważ przygotowana przez niego nakładka nie ingeruje znacząco w sam system. Jest tylko pewnego rodzaju ułatwieniem w trakcie obsługi tabletu, która ogranicza się do wywołania podręcznego menu w kształcie okręgu. Dostępna jest ona wyłącznie w dwóch miejscach: na ekranie blokady i na dolnym pasku funkcyjnym (zielonka ikonka na środku). Dzięki niej otrzymujemy bezpośredni dostęp do regulacji dźwięku, robienia zrzutów ekranu, przejścia do galerii zdjęć, przeglądarki internetowej, ustawień, wyszukiwarki i zakładek).
// Aktualizacja – na parę godzin przed odesłaniem tabletu do producenta pojawiła się informacja o możliwości aktualizacji systemu. Szybko jej dokonałem i po paru minutach Acer Iconia Tab A700 działał już z Androidem Jelly Bean na pokładzie (wyżej screenshot potwierdzający). Niestety nie miałem zbyt wiele czasu na przyjrzenie się temu, co się zmieniło. Na szybko zauważyłem tylko, że tablet działa szybciej. Lepiej radził sobie z obsługą filmów w HD. Doszła również funkcja Google Now.
Producent obok standardowych aplikacji dołączanych do urządzeń opartych na systemie Android postanowił dostarczyć dodatkowe oprogramowanie:
- Acer Print (pozwalające na drukowanie bezprzewodowe, o ile tablet będzie miał możliwość podłączenia się do drukarki z Wi-Fi),
- Acer Cloud (synchronizowanie ustawień w chmurze),
- AUPEO! (radio internetowe pozwalające wybrać interesujący nas rodzaj muzyki),
- Barcode Scanner (czytnik kodów kreskowych),
- Currents (najnowsze artykuły z wybranych mediów),
- Evernote (aplikacja do sporządzania notatek),
- Movie Studio (edytor wideo, pozwalający na tworzenie własnych klipów),
- Muzyka Play (odtwarzacz plików muzycznych z bardzo przyjemnym interfejsem),
- Polaris Office (pakiet biurowy pozwalający na tworzenie, edytowanie i odczytywanie dokumentów),
- McAfee VirusScan (program antywirusowy),
- Zinio (aplikacja do kupowania, pobierania i czytania czasopism i gazet w formie elektronicznej).
Jak zatem widzimy na liście aplikacji znajdziemy zarówno pozycje znane z Google Play i preinstalowane na nasze urządzenie, ale i również programy nowe, z którymi wcześniej osobiście nie miałem od czynienia. Na uwagę zasługuje przede wszystkim Acer Print. Jest to ciekawa opcja zwłaszcza dla osób piszących teksty na tablecie, bądź też chcących drukować materiały i dokumenty prosto z poczty e-mail czy z plików pobranych przez przeglądarkę internetową. Oczywiście by móc wydrukować określoną treść potrzebna jest również drukarka z modułem Wi-Fi. Tylko za pomocą sieci bezprzewodowej tablet ma możliwość przesłać żądany plik na nią. Inne ciekawostki jakie udało mi się znaleźć to np. obecność generatora kodu QR wbudowanego w przeglądarkę. Jeśli jesteśmy na ciekawej stronie, możemy wygenerować go i udostępnić znajomym – proste, a przy okazji niezwykle funkcjonalne.
Pozostałe programy, na które warto zwrócić uwagę to Movie Studio (bardzo ograniczony, ale jednak obecny w tablecie edytor filmów wideo, dzięki niemu możemy łączyć ze sobą różne fragmenty ujęć przez nas nagranych i stworzyć w prosty sposób swój film), Muzyka Play (funkcjonalny i miły dla oka odtwarzacz. Nie wyróżnia się bardzo na tle konkurencji, ale nie musimy go szukać i mamy go dostępnego od ręki). Ostatnim ciekawym rozwiązaniem jest Currents. Jest to swego rodzaju zbiór artykułów z mediów internetowych. Teksty pochodzą z różnych wydawnictw i są w ciekawy sposób zaprezentowane.
Ponadto producent postanowił wyposażyć dodatkowo tablet w kilka gier od Electronic Arts Games, które mają od razu pokazać jakie możliwości daje nam to urządzenie. Znajdziemy zatem HW Solitaire, Monopoly i Real Racing.
[strona=”Wydajność, bateria i gry”]
Wydajność, bateria i gry
Jak mieliście okazję przeczytać w rozdziale „Specyfikacja techniczna” tablet został wyposażony w wydajny układ nVidia Tegra 3, na który składa się procesor ARMv7 i ULP GeForce. Dodatkowy 1 GB pamięci RAM powoduje, że urządzenie teoretycznie powinno być bardzo szybkie.
Niestety nie do końca tak jest. Specyfikacja, która świetnie radziła sobie w modelu Iconia Tab A510 w tym wypadku jest miejscami niewystarczająca, ponieważ dużo lepszy ekran znacznie bardziej obciąża urządzenie. Jest to zauważalne w momencie grania w bardziej wymagające gry (choć w tym wypadku tablet nadal umożliwia płynną zabawę), ale i również w momencie uruchomienia filmu HD, który nie został skompresowany. W trakcie oglądania takiego materiału dochodziło do „klatkowania”. Pozostałe materiały wideo, które miałem okazję uruchamiać na tablecie (również te w jakości 1080p) działały wyśmienicie, zaś przyjemność odtwarzania plików z filmami na takim ekranie jest ogromna.
Tablet doskonale sprawdza się jako konsola do gier, ponieważ przyjemność z grania na takim urządzeniu jest dużo wyższa niż na smartfonie. Warto również wspomnieć, że nVidia Tegra 3 pracuje z częstotliwością 1,3 Ghz w trybie wielordzeniowym i z taktowaniem 1,4 Ghz w trybie jednordzeniowym. Ponadto obecny jest też piąty rdzeń, tzw. Ninja Core o taktowaniu 500 Mhz, który pobiera znacznie mniej energii i działa wtedy kiedy nie wykonujemy czynności wymagających większych mocy obliczeniowych. W innym wypadku jest on wyłączany, a tablet pracuje pełną mocą oferowaną przez Tegrę 3.
Bateria, która jest obecna w urządzeniu dysponuje pojemnością 9800 mAh. Jest ona wystarczająca nawet dla osób, które zamierzają non stop grać na tablecie. Ciągłe granie w Real Racing 2 z jasnością ekranu na poziomie 50% spowodowało rozładowanie baterii po 4 godzinach i 32 minutach. W trakcie zwykłego użytkowania tablet był w stanie wytrzymać na jednym ładowaniu 28 godzin 49 minut (uruchomiłem jednokrotnie na około 40 minut grę, ciągle włączony był GMail i Wi-Fi, odtworzyłem 30 minutowy film w full HD i przez 30 minut posłuchałem muzyki). Pełne naładowanie akumulatora trwa niestety dość długo, bo około 5 godzin, dlatego tablet warto ładować nocą.
Mimo, iż nie jestem zwolennikiem przeprowadzania różnego rodzaju benchmarków, to jednak żaden test nie może się bez nich obyć, ponieważ pozwalają na jakieś porównanie urządzenia z konkurencyjnymi modelami i uszeregowanie go pod względem wydajności. Wyniki jakie uzyskał Acer Iconia Tab A700 przedstawiam w formie zrzutów ekranu poniżej.
[strona=”Podsumowanie”]
Podsumowanie
Acer Iconia Tab A700 to tablet high-endowy. Specyfikacja techniczna pozwala śmiało wysnuć wniosek, że sprawdza się on jako świetne źródło rozrywki. Bardzo dobry ekran jest dość istotnym szczegółem wyróżniającym go wśród innych podobnych urządzeń. Jeśli więc jest to dość istotny dla Was wyznacznik przy zakupie tabletu to z Acer-a będziecie zadowoleni.
Urządzenie jak wspomniałem w tekście otrzymało już aktualizację do Jelly Beana, za co należą się brawa dla producenta. Dość istotny jest też fakt, że preinstalowane oprogramowanie przygotowane przez Acer-a nie jest typowym crapwarem, a dość przydatnymi narzędziami w trakcie codziennego korzystania z tabletu. Za zaletę i wadę można jednak uznać wygląd urządzenia. Osoby, które miały już okazję przetestować Iconię Tab A510 być może liczyły na coś nowego, a niestety w tym wypadku dostajemy urządzenie, które wygląda identycznie. Zaletą takiego rozwiązania jest na pewno jego funkcjonalność. Oprócz drobnych mankamentów (np. dość złe umiejscowienie głośników, które zazwyczaj zatykamy dłońmi), to jest to jednak sprawdzona i przetestowana opcja.
Za 2149 złotych ten tablet jest ciekawą propozycją, nad którą warto się zastanowić bardzo poważnie jeżeli szukacie wydajnego urządzenia. W internecie przy odrobinie szczęścia sprzęt można już nabyć za około 1800 złotych i uważam, że jest to cena idealna. W takim wypadku raczej nie będziecie żałować tak wydanych pieniędzy. O ile jednak tablet z takim ekranem i Tegrą 3 jest Wam potrzebny i wykorzystacie jego możliwości.
[strona=”Blank Page”]