Dwa ciemne smartfony TECNO trzymane w ręku. W tle zielona roślina, biały blat i ciemna ściana.
LINKI AFILIACYJNE

TECNO Spark 20C kontra Spark 20 Pro. Wybieram bardziej opłacalnego budżetowca

7 minut czytania
Komentarze

TECNO Spark 20 Pro to tani smartfon, którego testowałem jakiś czas temu. W jednej przesyłce dostałem jeszcze tańszego TECNO Spark 20C. Wersja pro kosztuje około 800 złotych, a za model Spark 20C trzeba zapłacić blisko 400 złotych. Jak wypada porównanie dwóch modeli z najniższej półki cenowej i na którego warto się zdecydować?

Zestaw, specyfikacja techniczna i cena TECNO Spark 20C

Pudełko telefonu komórkowego Tecno Spark 20C na biurku, w tle monitor komputerowy i obraz.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Zestaw, w jakim przychodzi TECNO Spark 20C jest tak samo liczny, jak karton modelu Spark 20 Pro. Oznacza to, że użytkownik poza telefonem dostaje silikonowe etui, przewód zakończony USB A i USB typu C, ładowarkę i proste słuchawki. Jedyną różnicą jest kostka do ładowania, która ma 18 watów. Dla porównania TECNO Spark 20 Pro oferuje 33 waty ładowania.

Pełna specyfikacja techniczna TECNO Spark 20C kontra TECNO Spark 20 Pro

Część telefonu (tacka na kartę SIM) leży na stole obok czarnego smartfona i pomarańczowego pudełka z logo.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Porównanie specyfikacji technicznych pokazuje, jak mocno różnią się obydwa smartfony. TECNO zastosowało inne wyświetlacze, podzespoły, czy aparaty.

PODZESPOŁYTECNO Spark 20CTECNO Spark 20 Pro
Budowaszklany front, obudowa z tworzywa sztucznegoszklany front, obudowa z tworzywa sztucznego
SystemAndroid 13 z nakładką: HiOS 13.0.0Android 13 z nakładką: HiOS 13.5.0
Ekran6,6-calowy IPS z:
rozdzielczością 1612×720 pikseli i odświeżaniem 90 Hz
6,78-calowy IPS z:
rozdzielczością 2460×1080 pikseli i odświeżaniem 120 Hz
ProcesorMediatek Helio G36MediaTek Helio G99
Pamięć RAM4 GB8 GB
Pamięć wewnętrzna256 GB256 GB
Aparatyprzód: 8 Mpx
tył: 50 Mpx (f/1.6) + AI
przód: 32 Mpx
tył: 108 Mpx (f/1.7) + 2 Mpx + AI
ŁącznośćNFC
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
Bluetooth 5.0
NFC
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
Bluetooth 5.2
Innegłośniki stereogłośniki stereo, wodoszczelność IP53
BateriaAkumulator o pojemności 5000 mAh, ładowanie przewodowe 18 WAkumulator o pojemności 5000 mAh, ładowanie przewodowe 33 W
Wymiary163,7 x 75,6 x 8,6 mm168,6 x 76,6 x 8,4 mm
Waga189 g206 g

Budowa i jakość wykonania TECNO Spark 20C

Czarny smartfon z aparatem o trzech obiektywach stoi obok pudełka na biurku w pomieszczeniu z monitorami.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Budowa obydwu modeli jest bliźniaczo podobna. Na pierwszy rzut oka smartfony w identycznej wersji kolorystycznej można łatwo pomylić. Po szczegóły budowy TECNO Spark 20 Pro odsyłam do pełnej recenzji. Spark 20C ze względu na mniejszy wyświetlacz jest nieco krótszy (około 4 mm).

Wzór obudowy tańszego modelu ze względu na nieco brokatowy efekt oferuje lepsze poczucie głębi, natomiast wyspa aparatów jest płaska. W związku z tym podobieństwo ze smartfonami Apple iPhone 15 Pro i 15 Pro Max jest mniejsze. Design modelu 20C ma jedną dużą przewagę nad modelem Pro. Jest nią matowe wykończenie ramek. Tańszy wariant niestety nie oferuje wodoszczelności. Wersja Pro charakteryzuje się certyfikatem IP53.

Krawędzie są w zasadzie identyczne. Obydwa urządzenia oferują przyciski na prawej krawędzi i tackę na karty SIM z lewej strony. Na górze można dostrzec maskownicę głośnika. Na dole znalazł się kolejny głośnik, wejście do ładowania, otwór mikrofonu, a także wejście słuchawkowe. Głośniki stereo w tak tanich modelach to rzadko spotykane rozwiązanie, które doceniam szczególnie w modelu 20C.

Dwa smartfony stoją pionowo obok siebie z opakowaniami Spark 20 i Spark 20 Pro, na tle niebieskiej ściany z małą rośliną.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Fronty również są bliźniaczo podobne. Ramka w obydwu modelach jest podobnej grubości, a w górnej części można dostrzec wycięcie aparatu i diodę doświetlającą. W budowie i jakości wykonania różnica między smartfonami jest minimalna.

Wyświetlacz TECNO Spark 20C i jakość obrazu

Smartfon na tle biurka z dwoma monitorami, wyświetlający kolorowy ekran główny z aplikacjami.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Wyświetlacz to kategoria, w której widać przewagę droższego modelu. Obydwa panele wykorzystują technologię IPS, natomiast cała reszta parametrów wypada zauważalnie gorzej w modelu Spark 20C. Nieco mniejszy rozmiar w tańszym smartfonie mi nie przeszkadza (6,6 kontra 6,78 cala), natomiast mniejsza rozdzielczość (HD+ kontra FullHD+) i niższa częstotliwość odświeżania (90 kontra 120 Hz) robią dużą różnicę.

Jeśli telefonu używasz głównie do dzwonienia i pisania, w mojej ocenie można zaoszczędzić. Jeśli jednak często oglądasz materiały wideo, warto dopłacić do modelu Spark 20 Pro.

Akumulator TECNO Spark 20C – czas pracy i ładowania

Ładowarka USB leżąca na czarnym smartfonie na białym tle.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Akumulator zastosowany w obydwu urządzeniach cechuje się pojemnością 5000 mAh. Ze względu na nieco mniejszy ekran o niższej rozdzielczości model Spark 20C powinien działać dłużej. Przy mało intensywnym użyciu sprzęt powinien wytrzymać dwa dni. W cyklu mieszanym średni czas pracy ekranu to około 8 godzin.

Dołączona ładowarka oferuje 18 watów. Uzupełnianie energii jest blisko dwukrotnie wolniejsze niż w modelu TECNO Spark 20 Pro. 50% można zaobserwować po około godzinie ładowania, a na pełne ogniwo trzeba poczekać ponad dwie godziny.

Aparaty TECNO Spark 20C

Zbliżenie na tylną kamerę smartfona z trzema obiektywami na tle plakatu.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Użytkownik do dyspozycji dostaje główny aparat o rozdzielczości 50 megapikseli, a także 8-megapikselowy aparat przedni. Aplikacja nie budzi zastrzeżeń. Układ jest ergonomiczny, a przeszkadzać może jedynie nie najszybsze działanie.

Jakość zdjęć

Jakość zdjęć TECNO Spark 20C jest typowa dla budżetowych konstrukcji. Oznacza to, że w dzień można zrobić bardzo przyzwoite fotki. Oglądając zamieszczone niżej rezultaty, można powiedzieć, że Spark 20C to telefon z dobrym aparatem. Nie jest zaskoczeniem, że model Spark 20 Pro radzi sobie nieco lepiej. Fotki z droższego urządzenia znajdziesz w jego recenzji.

Nocą jest co najwyżej przeciętnie. Na zdjęciach brakuje szczegółów, a szumy mogą przeszkadzać. Balans bieli także nie radzi sobie najlepiej, przez co Spark 20C czasami prześwietla obiekty w kadrze. Jeśli zamierzasz robić dużo zdjęć, zdecydowanie polecam dopłacić do droższego modelu.

TECNO Spark 20C nagrywa wideo jedynie w rozdzielczości FullHD przy 30 klatkach na sekundę. Rezultaty w dzień są w porządku. Nocą szczegóły są mocno ograniczone.

Wydajność TECNO Spark 20C

Smartfon Tecno Spark 20 w kolorze niebieskim z tyłu obok pudełka z napisem "SPARK 20".
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Specyfikacja techniczna TECNO Spark 20C mocno odstaje od droższego modelu. Niestety braki mocy obliczeniowej są odczuwalne w codziennym użyciu. Aplikacje na tańszym modelu otwierają się zauważalnie wolniej, a także można zaobserwować przycinki systemu. Urządzenie powinno być wystarczające do podstawowych zastosowań, natomiast Spark 20C nie jest modelem do grania. Nakładka nie różni się znacząco od modelu 20 Pro, a więcej o tym elemencie przeczytasz w recenzji droższego wariantu.

Im więcej punktów, tym lepiej.

TECNO Spark 20C kontra Spark 20 Pro. Który lepiej wybrać?

Dwa smartfony z tylnymi aparatami fotograficznymi na tle pudełek z napisami "20 Pro".
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Droższy model Spark 20 Pro może się podobać i z czystym sumieniem mogę go polecić. Niestety w tańszym modelu w wielu elementach widać cięcie kosztów. Budowa i jakość wykonania praktycznie się nie różni, ale wydajność, ekran i jakość zdjęć są zauważalnie gorsze. Jeśli możesz wydać więcej, polecam dopłacić do modelu Spark 20 Pro. W przeciwnym razie TECNO Spark 20C może być niezłym wyborem, natomiast trzeba być świadomym jego ograniczeń.

Produkt na okres testów został udostępniony przez TECNO. Dostawca nie miał wpływu na treść materiału – prezentowana opinia jest niezależnym i subiektywnym poglądem autora tekstu.  Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw