Oppo Reno5 Lite

[Recenzja] Oppo Reno5 Lite – jest dobrze, ale czy wystarczająco?

9 minut czytania
Komentarze

Smartfony ze średniej półki cenowej oferują obecnie tyle, że bardzo wielu użytkowników może dojść do wniosku, że flagowiec nie jest im potrzebny. Oppo Reno5 Lite to właśnie typowy średniak, choć przyciąga uwagę swoim wyglądem i ma specyfikację, której na pierwszy rzut oka niewiele brakuje. Czy jest jednak na tyle dopracowanym urządzeniem, że warto na poważnie brać go pod uwagę, zastanawiając się nad wyborem nowego telefonu? Na to pytanie postaram się znaleźć odpowiedź.

Zalety

  • Design urządzenia pozwala nieco wyróżnić się z tłumu
  • Jak na współczesne smartfony Reno5 Lite jest dosyć lekki i nie ma zbyt dużych wymiarów
  • Dobra jakość zdjęć
  • Czytnik linii papilarnych działa sprawnie, a rozpoznawanie twarzy wręcz błyskawicznie

Wady

  • Zdarza się, że smartfon nieco zbyt mocno się nagrzewa
  • Wykonanie z plastiku w tej półce cenowej nie każdemu będzie odpowiadać
  • Nikły progres względem poprzednika

Recenzja Reno5 Lite w trzech zdaniach

Reno5 Lite w większości sytuacji radzi sobie całkiem dobrze. Do tego ma naprawdę niezły aparat, solidny akumulator i niebanalny wygląd. Szkoda tylko, że ekran i procesor to praktycznie to samo, co już znaliśmy z Reno4 Lite.

7,1/10
  • Zestaw 8
  • Specyfikacja techniczna 6
  • Budowa 7
  • Wyświetlacz 7
  • Akumulator 8
  • Aparaty 8
  • Oprogramowanie 8
  • Wydajność 5

Oppo Reno5 Lite – zawartość zestawu, specyfikacja oraz cena

Oppo Reno5 Lite

Oppo nie podąża za trendem ograniczania do minimum akcesoriów dołączanych do smartfona. Reno5 Lite został zapakowany w pudełko o nieco ponadprzeciętnych gabarytach, a w środku znajdziemy nie tylko ładowarkę i kluczyk do tacki na karty SIM, ale również silikonowe etui i słuchawki. Transparentny pokrowiec jest bardzo mocno dopasowany do telefonu i trzeba użyć trochę siły, by go założyć. Nie widzę jednak powodów, by na to specjalnie narzekać – szczególnie że niektórzy producenci dołączają nieco zbyt luźno dopasowane etui. Tu przynajmniej akcesorium trzyma się pewnie obudowy. Nie mam zastrzeżeń do słuchawek – jak na prosty zestaw dołączany do telefonu grają całkiem dobrze.

Przejdźmy do specyfikacji Oppo Reno5 Lite:

  • 6,43-calowy wyświetlacz AMOLED FullHD+
    • rozdzielczość: 1080 × 2400 (409 ppi)
  • 85,2% wypełnienia frontu
  • układ MediaTek Helio P95
  • GPU: IMG PowerVR GM9446
  • 6/8 GB RAM (LPDDR4X)
  • 128 GB wbudowanej pamięci dla użytkownika (UFS 2.1)
  • możliwość rozbudowy za pomocą kart MicroSD do 256 GB
  • aparaty:
    • przód: 32 MPx (f/2.2)
    • tył:
      • 48 MPx (f/1.7)
      • 8 MPx (f/2.2, szerokokątny)
      • 2 MPx (f/2.4, makro)
      • 2 MPx (f/2.4, czujnik głębi)
  • akumulator o pojemności 4310mAh
    • Ładowanie 30 W (VOOC 4.0)
  • radio FM, USB-C, gniazdo słuchawkowe Jack 3,5 mm, Bluetooth 5.1, NFC, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac) 2,4 i 5 Ghz, GPS, A-GPS, SUPL, GLONASS, Galileo, Dual SIM
  • Android 11 + ColorOS 11.1
  • wymiary: 160.10 × 73.20 × 7.80 mm
  • waga: 172 g
  • wykonanie: tworzywo sztuczne
  • czujnik geomagnetyczny, czujnik światła czujnik zbliżeniowy, akcelerometr, żyroskop
  • rozpoznawanie twarzy, czytnik linii papilarnych w ekranie
  • wersje kolorystyczne: czarny, fioletowo-niebieski

Niby jest w porządku, ale gdzieś to już widzieliśmy…

Specyfikacja Reno5 Lite wydaje się całkiem przyzwoita, ale śledząc rynek smartfonów można mieć do parametrów Oppo Reno5 Lite pewne uwagi. Po pierwsze, rzuca się w oczy wyjątkowo mała ewolucja względem poprzednika. Mamy tu ten sam procesor oraz tyle samo RAM-u i pamięci wbudowanej co w Reno4 Lite. Do tego podstawowe parametry ekranu testowanego smartfona są takie same, jak w poprzednim modelu. Druga sprawa to brak elementów, które wyróżniłyby Reno5 Lite z tłumu i wzbudziły zainteresowanie (np. odświeżanie 90 Hz, głośniki stereo). Aktualna cena testowanego smartfona w polskich sklepach to ok. 1600 zł.

Wygląd, budowa i jakość wykonania telefonu

Oppo Reno5 Lite

Oppo Reno5 Lite to świetny smartfon dla niezdecydowanych. Przynajmniej pod względem wyglądu. Jeśli często nie potraficie wybrać, jaki kolor urządzenia będzie w waszym przypadku najlepszy, tutaj ten problem nie istnieje. W teorii testowany przeze mnie egzemplarz jest niebiesko-fioletowy, w praktyce – wszystko zależy od tego, pod jakim kątem pada na niego światło i z której strony na niego patrzycie. Plecki potrafią sprawiać wrażenie błękitnych, srebrnych czy różowych. Wykonana z tworzywa sztucznego obudowa naprawdę może się podobać, choć niestety wszelkie zabrudzenia, odciski palców i drobne ryski są na niej bardzo widoczne. W dodatku mamy tu plastik, co w tej półce cenowej nie sprosta oczekiwaniom niektórych użytkowników. Generalnie jakość wykonania Reno5 Lite nie daje jednak większych powodów do krytyki.

Jeśli chodzi o rozmieszczenie przycisków, portów itd., to na lewej krawędzi znajduje się wysuwana tacka na karty, nieco poniżej są przeciski do regulacji głośności. Na prawej krawędzi znajdziemy przycisk do uruchamiania urządzenia. Dolna krawędź to miejsce, które Oppo przewidziało na wejście słuchawkowe, mikrofon do rozmów, port USB-C oraz głośnik mono.

W lewym górnym rogu ekranu znajduje się okrągły otwór na kamerkę do selfie. Na tylnym panelu Oppo umieściło dość mocno wystającą wyspę z aparatami.

Wymiary telefonu pozwalają na jego bezproblemową i komfortową obsługę. Jak na współczesne standardy Oppo Reno5 Lite jest niezbyt duży, a także lekki.

Wyświetlacz Oppo Reno5 Lite

Oppo Reno5 Lite

Ekran testowanego smartfona nie daje powodów do narzekania, ale nie skłania też do wielkiej radości. Mamy tu panel AMOLED o rozdzielczości FullHD+, co oznacza podtrzymanie obowiązującego w tej półce cenowej standardu. Treści wyświetlane na ekranie są czytelne, z panelu korzysta się komfortowo. Zakres regulacji jasności też jest w porządku – z Reno5 Lite da się korzystać na dworze nawet w bardzo słoneczny dzień. Warto odnotować, że przy domyślnych ustawieniach kolory wyświetlane na ekranie Reno5 Lite są zauważalnie bardziej ciepłe, niż w przypadku innych wyświetlaczy AMOLED. Temperaturę barw można oczywiście zmienić.

Szkoda, że zabrakło odświeżania 90 Hz, które stanowiłoby krok naprzód w porównaniu do poprzednika. Decyzja Oppo jest tym bardziej zastanawiająca, że lepsze odświeżanie pojawiło się jakiś czas temu nawet w dwukrotnie tańszym modelu (Oppo A53). I to pomimo faktu, że tam potencjał odświeżania 90 Hz był z góry ograniczony przez zastosowane podzespoły.

Akumulator

Oppo Reno5 Lite

Jeśli wasz obecny smartfon nie pozwala wam rozstać się z ładowarką chociaż na jeden dzień, uspokajam – Reno5 Lite nie sprawia takich kłopotów. W moim przypadku zazwyczaj udawało się osiągnąć ok. 8 godzin pracy na ekranie. Smartfona używałem głównie do komunikacji, przeglądania internetu i social mediów, korzystałem też m.in. z map i streamingu muzyki. Cały czas miałem włączone dane mobilne oraz Bluetooth. Półtora-dwa dni pracy na jednym ładowaniu przy przeciętnym użytkowaniu są spokojnie do osiągnięcia.

Nawet gdy Reno5 Lite w końcu się rozładuje, nie oznacza to wielkiego problemu. Szybkie ładowanie 30 W sprawdza się bardzo dobrze. Na uzupełnienie energii w smartfonie do 100% wystarczy ok. 60 minut. Niekiedy podczas ładowania Reno5 Lite mocno się nagrzewa, co zdarza się też podczas intensywnego użytkowania. Uruchomienie wymagającej gry również potrafi skończyć się tym, że obudowa smartfona robi się gorąca. To nie robi dobrego wrażenia. Na szczęście chwilę po odłożeniu smartfona wszystko wraca do normy.

Jak działa aparat?

Oppo Reno5 Lite

Zdjęcia zrobione za pomocą Reno5 Lite w dzień zdecydowanie mogą się podobać. Fotografie są ostre, a kolory wyglądają naturalnie. Żeby dostrzec jakieś niedoskonałości, trzeba bardzo mocno przybliżyć zdjęcie. Dzięki trybowi makro nawet fotografie przedstawiające najmniejsze obiekty są takie, jakie być powinny.

Co ze zdjęciami nocnymi? Reno5 Lite nie rozczarowuje, choć na fotografiach wykonanych po zmroku jest już mniej detali. Zdjęcia oświetlonych (nawet słabo) budynków czy ulic wyglądają nieźle, problemy zaczynają się dopiero wtedy, gdy dookoła panują całkowite ciemności. W takich sytuacjach tryb nocny na tyle rozjaśni scenerię, że fotografowany obiekt i tak będzie widoczny, jednak ostrość będzie bardzo słaba. Pokazują to ostatnie fotografie z poniższej galerii.

Filmy nagrane Reno5 Lite

Testowany smartfon potrafi nagrywać wideo w 720p, 1080p oraz 4K – w każdym z tych przypadków jest 30 kl./s. Jeśli wybierzemy opcję 1080p, mamy możliwość włączenia ultrastabilizacji obrazu, która sprawdzi się np. wtedy, gdy nagrywamy film, idąc przed siebie. Reno5 Lite daje również możliwość jednoczesnego nagrywania wideo z przedniej i tylnej kamery.

Oprogramowanie, wydajność i wrażenia z użytkowania

Oppo Reno5 Lite

Testowany smartfon został wyprodukowany przez Oppo, a to oznacza, że korzystając z niego, zetkniemy się z interfejsem ColorOS. Jest on całkiem miły dla oka i nie sprawia problemów w użytkowaniu smartfona. Z prawej krawędzi ekranu możemy rozwinąć dodatkowy panel ze skrótami do często używanych funkcji. W moim przypadku przydatne okazało się zmienienie jego umiejscowienia, bo w domyślnym ustawieniu nakładał się on z dymkami czatu z Messengera. W Reno5 Lite nie zabrakło również gestów. Przykładowo, przeciągając trzema palcami po wyświetlaczu od góry do dołu, wykonamy zrzut ekranu.

Warto poświęcić kilka słów odblokowywaniu smartfona. Czytnik linii papilarnych w Reno5 Lite działa całkiem sprawnie i nie sprawia problemów. Jeszcze lepiej działa rozpoznawanie twarzy – testowany telefon błyskawicznie rozpoznaje użytkownika, nawet jeśli ten np. zasłania część twarzy ręką. Zastrzeżeń nie mam też do rozmów telefonicznych – zawsze słyszałem wyraźnie i głośno drugą osobę, problemów nie zgłaszali również moi rozmówcy.

W codziennym użytkowaniu Reno5 Lite radzi sobie dobrze. Aplikacje są dość długo trzymane w RAM-ie, zdarzają się jednak drobne przycięcia animacji czy zawieszenia aplikacji na kilka sekund. Nie jest to specjalnie częste i uciążliwe, choć po smartfonie z tej półki można by się spodziewać odrobinę lepszej pracy. Szału nie robią również wyniki testowanego smartfona w testach benchmarkowych. Zaawansowane gry można uruchomić bez żadnych problemów, choć podczas samej rozgrywki zdarzają się lekkie spowolnienia.

Oppo Reno5 Lite
Infogram

Recenzja Oppo Reno5 Lite – podsumowanie

Oppo Reno5 Lite

Oppo Reno5 Lite to dobry smartfon, który ma ciekawy wygląd, dobry aparat i bardzo przyzwoity akumulator. Cieszą również takie elementy, jak etui i słuchawki w zestawie czy dopracowany interfejs. Szkoda tylko, że ewolucja względem poprzednika jest bardzo niewielka. Testowanemu smartfonowi zwyczajnie brakuje mocnych argumentów, którymi mógłby przekonać posiadaczy Reno4 Lite do zmiany urządzenia na nowszy model. Po smartfonie za 1600 zł spodziewałem się również odrobinę płynniejszego działania podczas grania lub używania wielu aplikacji jednocześnie.

Motyw