maxresdefault

 
Pokémon Go to zupełnie nowy tytuł opracowany dla smartfonów z systemem Android i iOS, w którym wcielamy się w rolę trenera stworków. Go to produkt oparty na lokalizacji, pozwalający graczom śledzić, łapać, toczyć bitwy i szkolić Pokemony w warunkach rzeczywistych. Pokémony pojawią się w parkach, na ulicach i innych miejscach na całym świecie. Gra jest wynikiem współpracy między Nintendo, The Pokémon Company i Niantic. Jeśli do tej pory nie słyszeliście nic na temat tego gorącego tytułu, zapraszam do zapoznania się informacjami, jakie na jego temat pojawiały się na naszym portalu:
 

 
Ten mobilny tytuł określony został jako pełen zabawy nawet dla całych rodzin. Czy jednak gra spełniła oczekiwania w niej pokładane i czy warto poświęcić jej trochę czasu? Postaram się ustosunkować do tych pytań w recenzji.
 
Pierwszym krokiem, który pozwoli nam się cieszyć z aplikacji, jest jej instalacja. Więcej na ten temat możecie przeczytać TUTAJ. Gdy już uda nam się uruchomić grę powita nas ekran, w którym wybierzemy datę urodzenia. Następnie pojawią się możliwości logowania – będziemy musieli założyć nowe konto Pokemon Go lub zalogować się poprzez Google. Ja wybrałem tę drugą opcję.
 
Screenshot_20160708-202559
 
Kolejny krok to wybór swojego „nicka” oraz płci, a także ubioru postaci. Spośród możliwości dostosowania wyglądu znajdzie się kolor włosów, skóry, czapki, bluzy, spodni czy plecaka. Teraz nasza postać w końcu pokaże się na mapie, która prezentuje rzeczywiste miejsce, jakie nas otacza. Na początek dostaniemy do wyboru jednego z trzech stworków – Bulbasaura, Charmandera lub Squirtle’a. Teraz możemy zacząć przygodę z Pokemon Go. W tym miejscu wspomnę, że początkowe opcje są łatwe do ustawienia i przebiegają bezproblemowo.
 
Screenshot_20160707-144148
 
Podoba mi się też menu, które składa się z przycisku PokeBalla, który ukrywa w sobie kilka kategorii. Znajdziemy tu Pokedex, w którym obejrzymy spis wszystkich pokemonów. Zdjęcie stworka oznacza, że już go widzieliśmy w terenie, za numerem stoi z kolei pokemon, z którym nie mieliśmy jeszcze do czynienia. Spis prezentuje się bardzo estetycznie.
 
Screenshot_20160707-144205
 
W Shop, możemy kupić przedmioty za monety, które zdobędziemy np. broniąc PokeGym przed innymi trenerami. Tutaj pojawia się też opcja dla leniwych – walutę tę można kupić za realne pieniądze.
 
Screenshot_20160707-144231
 
W sekcji Pokemon znajdą się wszystkie stworki, jakie udało nam się złapać. Możemy je w odpowiedni sposób posortować. W tym miejscu przyjrzyjmy się statystykom danej jednostki, które są niezwykle czytelne i nieskomplikowane. Najważniejsza wartość to CP – Combat Power. Pokazuje ona siłę naszego stworka. Wartość tę możemy wzmocnić naciskając Power Up i zużywając Stardust. W informacjach o pokemonach znajdziemy jeszcze Candy. Cukierki służą do ewolucji stworów, jeśli będziemy posiadać ich odpowiednią ilość, przycisk Evolve stanie się aktywny.
 
Screenshot_20160710-180149
 
W dziale Pokemon zobaczymy również zakładkę Eggs. Znajdziemy tu jajka zdobyte w PokeStops. Po ich włożeniu do inkubatora oraz przejściu wskazanej liczby kilometrów, wykluje się Pokemon.
 
Screenshot_20160707-180423
 
W sekcji Items znajdziemy zdobyte przedmioty, które przydadzą się podczas rozgrywki np. Pokeballe, Potion, Revive itp. Ich przeznaczenie jest tutaj odpowiednio opisane.
 
Screenshot_20160707-144214
 
W prawym górnym rogu znajdują się ustawienia. Zobaczymy tu opcje głośności dźwięków i muzyki, a także funkcję oszczędzania baterii. Ich ilość jest dość uboga. W tym miejscu można także włączyć szybki samouczek, który wyjaśni nam pewne mechanizmy związane z grą. W lewym dolnym rogu ekranu znajdziemy informacje dotyczące naszego profilu i odznak jakie otrzymaliśmy. Z kolei przy prawej krawędzi możemy podejrzeć, jakie pokemony znajdują się w danej chwili najbliżej nas.
 
Screenshot_20160707-130915
 
Jednym z elementów rozgrywki jest właśnie łapanie pokemonów. Gdy w terenie zobaczymy stworka, postarajmy się go złapać. Ekran, w którym stoi przed nami pokemon jest bardzo czytelny. Mamy możliwość włączenia lub wyłączenia wirtualnej rzeczywistości. Naszym zadaniem jest rzucić PokeBallem przeciągając palcem w momencie, gdy zielony, żółty lub pomarańczowy okrąg będzie jak największy. Jego kolor świadczy o poziomie trudności złapania pokemona. Gdy wykonamy tę czynność poprawnie, pokemon pojawi się w naszym spisie, a gdy widzieliśmy go po raz pierwszy, zostanie również dodany do Pokedexu.
 
2016-07-10 16.53.54
 
Na mapie możemy odwiedzić właściwie dwa obiekty: PokeStops i PokeGyms. Ich rozmieszczenie w terenie jest zadowalające i przemyślane. W realnym świecie są to zazwyczaj dworce, place zabaw, zabytki i inne znane w okolicy miejsca. W tych pierwszych otrzymamy przedmioty takie jak np. PokeBalle.
 
Screenshot_20160707-113215
 
W PokeGyms możemy z kolei stoczyć walkę z trenerami. Gdy osiągniemy 5 poziom, gra zapyta nas, do której drużyny chcemy przynależeć – czerwonej, żółtej lub niebieskiej. W takich kolorach będą się na mapie pokazywały właśnie wspomniane lokacje, w zależności od tego, która ekipa przejęła daną salę gimnastyczną. Zdobycie i utrzymanie takiego miejsca wzmacnia punkty prestiżu i pozwala zdobyć pokemonową walutę. Dany gracz może umieścić w jednej placówce jednego pokemona. Członkowie drużyny mają możliwość dokładać swoje stworki, aby wzmocnić PokeGym przed drużyną przeciwną.
 
Screenshot_20160707-112946
 
Jak odbić daną salę gimnastyczną? Trzeba stoczyć walkę, która odbywa się w sposób szybki i dynamiczny. Przed pojedynkiem wybieramy odpowiednie pokemony, które do niego staną. Sama bitwa to zadawanie ciosów tapnięciami oraz uniki, a także czekanie na specjalne ataki, które ładują się wraz z wypełnieniem kwadracików w lewym górnym rogu. W tym miejscu pojawią się moje pierwsze zarzuty w kierunku gry. Uważam, że możliwości interakcji z Gymami są bardzo mocno ograniczone i twórcy powinni rozbudować tę część rozgrywki.
 
Screenshot_20160707-115759
 
Sumując, Pokemon Go póki co polega więc na łapaniu pokemonów i ich ewoluowaniu i zwiększaniu poziomu CP, a także przejmowaniu wrogich gymów. Narazie to tylko tyle albo i aż tyle. Mnie wystarcza, ponieważ na tę chwilę widziałem dopiero 1/3 wszystkich stworków, a jest ich na tę chwilę około 150. Nie miałem też okazji stoczyć zbyt wielu pojedynków w gymach, a te są bardzo ciekawe i wciągające. Na pewno brakuje możliwości wymiany stworów między graczami oraz walk ze znajomymi. Wnioskując jednak po przeciekach z beta testów, jest szansa, że takie opcje zostaną wprowadzone! Co więcej, jest pewne, że w aktualizacjach zobaczymy znacznie więcej pokemonów z kolejnych generacji. Kolejnym minusem może być bardzo duża prądożerność aplikacji. Słabsze smartfony mogą odmówić posłuszeństwa po zaledwie 2-3 godzinach zabawy albo nawet wcześniej. Ponadto zdarza się,że gra zgubi sygnał GPS lub po prostu serwery są przeciążone. Mam nadzieję, że twórcy popracują nad tymi problemami.
 
Screenshot_20160707-174255
 
Na sam koniec dodam, że grę polecam i nie jest ona dla mnie rozczarowaniem. Wiedziałem czego mogę się po niej spodziewać i właśnie to otrzymałem. Nie jest ona co prawda idealna i część z Was może być zawiedziona… Jednak póki co, nie ma drugiej takiej gry, pomijając Ingress, która oferowałaby tak bardzo oryginalną rozgrywkę i wspaniałą zabawę podczas codziennej aktywności.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.