Sony Xperia S – smartfon idealny?

Paweł Cebula Recenzje 2012-03-31

Sony_Xperia_S_-_4
Początkowo przypuszczano, że przejęcie udziałów Ericssona przez koncern Sony nie będzie miało większego znaczenia dla przeciętnego użytkownika, a najpoważniejszą zmianą będzie usunięcie części nazwy, która reprezentuje szwedzką firmę. Okazuje się, że zmiany są znacznie poważniejsze i bardzo zauważalne dla użytkownika.

Sony jest coraz pozytywniej postrzegane przez użytkowników, którzy bardzo chwalą np. to, jak wygląda cały proces przygotowania aktualizacji Androida do wersji 4.0. Producent na bieżąco informuje o postępie prac, udostępniając jednocześnie kolejne wersje beta, będące realnym potwierdzeniem faktycznego postępu.

Pierwszym modelem Sony z systemem Android, jaki trafił na rynek jest Xperia S. Model ten miał kluczowe znacznie, będąc jednocześnie początkiem nowego etapu w dziedzinie tworzenia smartfonów przez japońskiego producenta. Xperia S jest urządzeniem aspirującym do kategorii high-endowych smartfonów, oferując całkiem przyzwoite parametry i dość oryginalny design, który wyróżnia ten produkt na tle konkurencji.
Sony_Xperia_S_-_7
Wkrótce do sprzedaży trafią kolejne modele z linii XperiaP, U oraz Sola. Możliwość kontaktu z Xperią S pozwala jednak na zrozumienie tego, jaką taktykę obrał japoński producent, a także czego możemy spodziewać się po kolejnych, mniejszych, modelach Sony. Przyjrzymy się, co ciekawego do zaoferowania ma Sony Xperia S.


Specyfikacja
Sony_Xperia_S_-_17
Sony Xperia S bez wątpienia jest urządzeniem, które ma umożliwić japońskiemu producentowi nawiązanie walki z innymi high-endowymi smartfonami. Co prawda wkrótce najbardziej wydajne telefony będą korzystały z czterordzeniowych procesorów, jednak rozwiązania zastosowane w Xperii S w zupełności wystarczają nawet w przypadku bardziej wymagających gier i aplikacji.

Wymiary: 128 x 64 x 10 milimetrów
Waga: 144 gramy
Ekran:

 • TFT 4.3″, 1280 x 720 pikseli,
 • obsługa Bravia Engine,
 • warstwa chroniąca przed zarysowaniem

Procesor: dwurdzeniowy Qualcomm MSM8260 1.5 GHz, GPU Adreno 220
Pamięć:

 • 1.5 GB pamięci wewnętrznej
 • 32 GB pamięci flash
 • 1 GB pamięci RAM

System: Android 2.3.7
Aparat:

 • 12.1 Mpx, AF, 16-krotny zoom cyfrowy, lampa LED
 • Sony Exmor R
 • Przesłona f/2.4
 • Nagrywanie wideo HD 1080p
 • Panorama 3D
 • Przednia kamera 1.3 Mpx (720 p)
 • Rozpoznawanie twarzy

Łączność i komunikacja:

 • USB 2.0 i Micro USB
 • WiFi z funkcją Hotspot
 • HDMI
 • DLNA
 • aGPS
 • Bluetooth
 • Natywny tethering USB
 • NFC

Pierwsze wrażenia i zestaw

Jak doskonale wszystkim wiadomo, pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. Jeżeli zdecydujemy się na zakup Xperii S, otrzymamy niewielkie pudełko, w ramach, którego producent umieścił różnego rodzaju instrukcje postępowania ze sprzętem, słuchawki z pilotem, ładowarkę, kabel microUSB – USB.

Dobrą wiadomością jest jednak to, że producent zdecydował się na dołożenia kabla HDMI – microHDMI, dzięki czemu użytkownik chcąc połączyć swojego smartfona z innym sprzętem, nie będzie musiał wydawać dodatkowych pieniędzy na ten, wbrew pozorom, przydatny element.

Pierwsze wrażenia odnośnie samego urządzenia są naprawdę bardzo dobre. Osoby, które w przypadku poprzednich modeli Sony Ericssona narzekały na jakość produktów, wykorzystane materiały, czy spasowanie różnych elementów będą naprawdę zadowolone z tego, jak wykonany jest ten telefon. Xperia S sprawia wrażenie solidnego, jednolitego i dobrze spasowanego urządzenia, dzięki czemu nic nie trzeszczy.
Sony_Xperia_S_-_12
Smartfon jak wiadomo waży 144 gramy, co dla niektórych może być dość dużą wagą, jednak bardzo istotne jest to, że Xperia S jest bardzo dobrze wyważona, pewnie leżąc w dłoni. Znaczenie tego elementu jest tym większe, że smartfon ma dość duży ekran o przekątnej 4.3 cala.

Sony jest producentem, który zawsze dość wysoko wyceniał swoje produkty na tle konkurencji – zazwyczaj szła za tym konkretna jakość, pozwalająca na długie lata użytkowania. Taka też jest Xperia S, robiąc naprawdę dobre wrażenie na tle przeciętnie wykonanych konkurentów.


Obudowa

Obudowa Xperii S jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów. W licznych spotach promocyjnych jesteśmy przekonywani o tym, jak ogromne znaczenie miała kwestia estetyczna podczas tworzenia projektów najnowszego high-endowego smartfona japońskiego producenta. Xperia S jest dostępna w dwóch kolorach – czarnym i białym.

Możliwość wyboru z pewnością docenią użytkownicy, które nie lubią, gdy narzuca się im jedyną i słuszną wersję kolorystyczną. Wbrew obawom, jasna obudowa nie charakteryzuje się nadmierną tendencją do brudzenia się. Pomimo tego, że obudowa jest matowa, bardzo łatwo można usunąć ewentualne zabrudzenia, jakie pojawiają się podczas normalnego użytkowania.
Sony_Xperia_S_-_6
Uwagę zwraca charakterystyczny przezroczysty pasek, którego zadaniem jest podświetlenie symboli przycisków dotykowych – wstecz, home i menu, znajdujących się nad nim. Rozwiązanie może i jest ciekawe wizualnie, jednak czasami trzeba kilkukrotnie podejmować próbę dotknięcia odpowiedniego miejsca, które pozwala np. na przejście do ekranu głównego.

Obudowa Xperii S jest bardzo dobrze spasowana – próbując docisnąć krawędzie nie mamy do czynienia z charakterystycznym trzeszczeniem. Tylna pokrywa jest jedynym ruchomym elementem – pod tym względem Sony nie wykazało się zbytnią kreatywnością i elementem mocującym są zatrzaski. Telefon pewnie leży w dłoni – nie ma obawy o to, że z racji dużych rozmiarów, urządzenie nam się wyślizgnie.
Sony_Xperia_S_-_15
W górnej części obudowy najnowszego smartfona Sony znajduje się włącznik i wyjście słuchawkowe 3.5 mm. Prawa część Xperii S została przeznaczona na wyjście HDMI, regulację głośności multimediów i spust migawki aparatu. Po drugiej stronie znajdziemy tylko zaślepkę, pod którą zlokalizowane zostało wyjście microUSB.
Sony_Xperia_S_-_14
Z tyłu telefonu znajdziemy dość tradycyjnie obiektyw aparatu, diodę LED doświetlającą fotografowany element i głośnik. Spód smartfona producent zarezerwował na zaczep, pozwalający na umocowanie np. smyczy, na której można zawiesić urządzenie.


Ekran

Sony_Xperia_S_-_9
Ekran w Xperii S również zasługuje na uwagę. Nie tylko dlatego, że jego przekątna ma 4.3 cala, a rozdzielczość to 1280 x 720 pikseli. Ekran został wykonany w technologii Reality Display, wykorzystując możliwości silnika Bravia Mobile. W efekcie zdjęcia i filmy wyświetlane na tym urządzeniu są znacznie bardziej ostre i nasycone.

Osoby, które przez wiele miesięcy korzystały z ekranów Super AMOLED Plus mogą być zaskoczone tym, jak wygląda obraz. Przede wszystkim nie jest on aż tak ostry, co początkowo może być odbierane jako wada. Szybko się jednak okazuje, że to właśnie ekran z Xperii S znacznie lepiej oddaje to, jak naturalnie powinny wyglądać kolory.
Sony_Xperia_S_-_10
Ekran w najnowszej Xperii rewelacyjnie reaguje na dotyk, wykonując dokładnie to, co chcieliśmy. Warto również zwrócić uwagę na to, że nie widać na nim śladów palców, które były bardzo uciążliwe w przypadku Sony Tablet S. Co ciekawe, Xperia S może się pochwalić tym, że współczynnik liczby pikseli przypadających na cal wynosi aż 342, co jest jednym z najlepszych wyników wśród smartfonów dostępnych na rynku.

Kąty widzenia są na naprawdę przyzwoitym poziomie – pod tym względem flagowa Xperia wypada bardzo dobrze. Niestety, dość szybko można zauważyć, że czerń nie jest równie intensywna i głęboka, jak w przypadku wyświetlaczy Super AMOLED.
Sony_Xperia_S_-_18
Na pochwałę na pewno zasługuje jasność wyświetlacza. Korzystanie z Xperii S w warunkach bardzo dużego nasłonecznienia, nawet przy minimalnych ustawieniach jasności jest w zupełności komfortowe. Właśnie podczas codziennego korzystania na zewnątrz, ekran pokazuje swoje największe atuty, dzięki czemu Xperia S może zostać uznana za naprawdę dopracowane urządzenie.


Multimedia

Picture_085
Bardzo istotnym elementem każdego smartfona jest jego multimedialność. Sony już wielokrotnie udowadniał, że przykłada ogromną uwagę do tego aspektu. Czy pod tym względem Xperia S może się równać z innymi urządzeniami dostępnymi na rynku? Czy ma coś ciekawego do zaoferowania?

W pierwszej kolejności zajmiemy się odtwarzaczem audio. Użytkownicy coraz większą uwagę przykładają do tego, jaki dźwięk oferuje ich smartfon, inwestując również w bardziej zaawansowane programy do odtwarzania dźwięku, czy lepsze słuchawki. Okazuje się, że to, co już w standardzie oferuje Sony jest całkiem niezłe.

Odtwarzacz jest bardzo prosty i przejrzysty, jednak oferuje wszystkie niezbędne funkcje. Użytkwonik ma możliwość przeglądania swojej biblioteki z uwzględnieniem różnych kryteriów (utwory, artyści, albumy), tworzenia playlist, czy oznaczania konkretnych plików, jako ulubione.

Odtwarzacz został wyposażony również w funkcję „infinity”, która w trakcie słuchania muzyki pozwala na znalezienie informacji o wykonawcy w Wikipedii, wyszukiwanie słów piosenek, czy innych wideoklipów konkretnego artysty w serwisie YouTube. Sony zadbało również o to, aby możliwość sterowania odtwarzaczem była dostępna na ekranie blokady.
multimedia-1
Na uwagę zasługuje zakres możliwości ustawienia dźwięku. Standardowo użytkownik może skorzystać z predefiniowanych ustawień, dodatkowo zmieniając natężenie niskich tonów. Odtwarzacz oferuje kilka trybów dźwięku przestrzennego (studio, klub, sala koncertowa). Dostępna jest również funkcja xLOUD, której zadaniem jest zwiększenie poziomu dźwięku głośnika.

Odpowiednie skonfigurowanie ustawień związanych z dźwiękiem, w połączeniu nawet ze standardowymi słuchawkami daje bardzo dobre efekty. Słuchawki całkiem nieźle izolują dźwięki zewnętrzne, pozwalając na skupienie się na muzyce. Osoby, które posiadają słuchawki wyższej klasy mogą być naprawdę zadowolone z tego, co ma do zaoferowania Sony w kwestii jakości dźwięku.
multimedia-TrackID
Ciekawostką jest to, że producent do systemu dołączył aplikację TrackID, której działanie jest bardzo zbliżone do popularnego Shazama. TrackID bardzo dobrze radzi sobie z rozpoznawaniem nawet mało popularnych utworów, odtwarzanych bardzo cicho lub w słabej jakości.

Osoby, którym zależy na tym, aby w ich smartfonie było dostępne radio, również będą mieć powody do zadowolenia. Aplikacja jest przejrzysta, obsługując m.in. funkcję RDS. Program jest zintegrowany ze wspomnianą wcześniej aplikacją TrackID, dzięki czemu użytkownik ma możliwość sprawdzenia, jaki utwór jest w tej chwili nadawany.
Picture_099
Sony postarało się również o to, aby bez potrzeby ingerencji ze strony użytkownika, możliwe było odtwarzanie plików w formacie DivX. Ekran o przekątnej 4.3 cala zachęca do oglądania filmów – nawet w przypadku materiałów w jakości FullHD, nie pojawiają się żadne problemy pod postacią zacinania się, czy „klatkowania” – odtwarzanie filmów wideo działa bardzo płynnie.


Aparat

Sony_Xperia_S_-_13
W trakcie prezentacji Xperii S producent zapowiadał, że jednym z największych atutów tego urządzenia będzie aparat. W przypadku tego urządzenia zastosowana została matryca 12.1 Mpx, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie zdjęć o bardzo dużej rozdzielczości, jednak nie to jest tak naprawdę najważniejsze.

Zacznijmy jednak od tego, że Xperia S została wyposażona w dedykowany przycisk pełniący funkcję spustu migawki – to bardzo dobra wiadomość, szczególnie dla osób, które mają tendencję do narzekania na konieczność korzystania z ekranowego przycisku wyzwalającego robienie zdjęć.
Sony_Xperia_S_-_16
Aparat zasługuje na uwagę również dzięki temu, że pozwala na bardzo szybkie wykonywanie zdjęć. W przypadku tego urządzenia wykonanie zdjęcia możliwe jest nawet wtedy, gdy mamy wyłączony ekran. Wciśnięcie przycisku aparatu powoduje natychmiastowe włączenie ekranu, złapanie autofocusa i zrobienie zdjęć. Cały proces trwa bardzo krótko, co również jest ogromnym atutem.

Aplikacja aparatu oferuje całkiem szeroki zakres konfiguracji. Użytkownik może ustawić tryb automatycznego rozpoznawania scenerii, dzięki czemu to oprogramowanie zdecyduje, jakie ustawienia powinny zostać dobrane, aby zdjęcie wyglądało możliwie jak najlepiej w aktualnie panujących warunkach. Automatyczne rozpoznawanie scenerii na bieżąco reguluje ustawienia, zmieniając je w zależności od tego, co zamierzamy w danej chwili sfotografować.

Oprogramowanie oferuje funkcje rozpoznawania uśmiechu – użytkownik może ustalić, jak duży uśmiech ma wyzwalać wykonanie zdjęcia. Opcja ta działa zaskakująco dobrze. Dostępne są również ustawienia związane z lampą błyskową – użytkownik może ją wyłączyć, włączyć automatycznie w określonych warunkach lub wybrać funkcję redukcji czerwonych oczu.Aplikacja kamery również pozwala na zmianę ustawień. Zakres możliwości jest naprawdę bardzo duży i obejmuje stabilizację obrazu, tryb pomiaru ostrości, pomiar światła, czy rodzaj scenerii. Możliwość rejestracji sekwencji wideo w jakości 1080p z pewnością docenią osoby, dla których aparat w telefonie jest bardzo przydatny.

Jakość zdjęć jest na dobrym poziomie. Bardzo wiele zależy od tego, jak ustawimy poszczególne opcje, a także, czy mamy odpowiednio dobre warunki oświetleniowe. W przypadku zdjęć wykonywanych z flashem musimy się liczyć z charakterystycznymi żółtymi plamami. Jest to pewnego rodzaju przypadłość tego aparatu – w kiepskich warunkach oświetleniowych fotografowany obiekt jest normalnie widoczny, jednak jego kolor jest nienaturalnie żółty.

W świetle dziennym, czy wewnątrz pomieszczeń aparat radzi sobie bardzo dobrze. Co prawda widać charakterystyczne zaszumienie, jednak jest to konsekwencja zastosowania matrycy o rozdzielczości 12 Mpx. Istotne jest jednak to, że autofocus radzi sobie bardzo dobrze – zarówno w trybie foto, jak i wideo.
Picture_035

Picture_045

Picture_061

Picture_064

Picture_066

Picture_068

Picture_077

Picture_058
Aparat pozwala na wykonywanie zdjęć w trybie panoramicznym. Po uruchomieniu aplikacji „Aparat 3D”, możliwe jest wykonywanie zdjęć w trybie „rozległa panorama 3D”, „Rozległy multi-angle”, „rozległa panorama”. Zdjęcia mogą mieć format standardowy lub 16:9. W przypadku kiepskich warunków dostępna jest funkcja doświetlania diodą LED.

Ogólne wrażenia związane z aparatem są zdecydowanie na plus. Wiele jednak zależy od tego, czego oczekujemy od aparatu stosowanego w tego typu urządzeniu. W przypadku amatorskiego zastosowania sprawuje się naprawdę dobrze, a możliwość nagrywania wideo 1080p, czy funkcja niemal natychmiastowego wykonywania zdjęć jest miłym dodatkiem.


Bateria

Jak doskonale wszystkim wiadomo, bateria w Xperii S jest „niewymienialna” – przynajmniej nie w sposób znany z większości smartfonów z systemem Android. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że ma ona pojemność 1750 mAh. Naprawdę ciężko uznać tę pojemność za dużą – tym bardziej, że większość producentów podobne pojemności stosuje w urządzeniach, które pozwalają na samodzielną wymianę baterii.

To właśnie ten element Xperii S może się okazać największą bolączką dla osób, które zdecydują się na zakup tego urządzenia. Codzienne ładowanie baterii stało się pewnego rodzaju standardem i pod tym względem Xperia S nie wnosi żadnych udogodnień – a szkoda, bo nieco większa pojemność byłaby bardzo mile widziana.
Sony_Xperia_S_-_11
Bateria zastosowana w tym smartfonie przy normalnym użytkowaniu powinna bez większego problemu starczyć na cały dzień. Wiele zależeć będzie jednak od tego, jak ustawimy jasność ekranu – duża jasność oznacza bardzo szybkie zużywanie energii zgromadzonej w baterii – jeżeli dołożymy do tego transmisję danych lub grę, to bateria jest w stanie się rozładować w ciągu kilku godzin.

Jeżeli jednak na co dzień korzystamy ze smartfona wysyłając kilkadziesiąt sms-ów, prowadząc kilka krótkich rozmów, słuchając ok. 2h muzyki, a w tle mając włączoną synchronizację danych, to nie mamy powodów do obaw. Odłączając jednak telefon o 8.00 rano i korzystając z niego nieco intensywniej, możemy spodziewać się, że ok. godziny 16 zostaniemy poinformowani o niskim poziomie naładowania baterii.
bateria-ustawienia
Producent wprowadził jednak pewne rozwiązanie – dzięki aplikacji Oszczędzanie energii mamy możliwość nieco większej kontroli nad tym, jak zarządzana jest energia zgromadzona w baterii. Aplikacja pozwala na oszczędzanie baterii w określonych godzinach, wyłączenie poszczególnych funkcji w momencie, gdy poziom naładowania baterii jest niższy niż ustalony itp.


System

Sony_Xperia_S_-_3
Sony Xperia S miał swoją premierę na początku roku, a więc od pewnego czasu dostępny był już Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Mimo to, producent zdecydował się postawić na wcześniejszą wersję – Gingerbread. W przypadku modelu testowego jest to Android 2.3.7. Mimo to, bardzo brakuje aktualizacji do najnowszej wersji.

Android 2.3.7 jest jedną z najnowszych wersji z gałęzi 2.3. Sony wprowadziło dość duże zmiany w systemie, włącznie z charakterystyczną nakładką. Zaliczam się do grona osób, które są zdecydowanymi przeciwnikami wprowadzania nakładek producenckich do systemu – udaje się to niewielu (HTC), a bardzo często ma to negatywne konsekwencje.
Xperia_S_-_system
System w przypadku Xperii S działa bardzo płynnie – nie mogło być inaczej, przy dwurdzeniowym procesorze taktowanym z częstotliwością 1.5 GHz i 1 GB RAM-u. Jestem jednak bardzo ciekaw, jak płynnie działałby smartfon, gdyby dysponował najnowszą wersją Androida 4.0 Ice Cream Sandwich – na to trzeba będzie jednak jeszcze poczekać.

Interfejs użytkownika jest bardzo przejrzysty i elegancki. Sony dołożyło wielu starań, aby ten istotny element każdego smartfona robił bardzo dobre wrażenie, stanowiąc udane uzupełnienie dla oryginalnego designu Xperii S. Przez ponad dwa tygodnie intensywnego użytkowania ani razu nie pojawił się problem z wymuszaniem zamknięcia jakiejkolwiek aplikacji, czy zawieszaniem się systemu.
Xperia_S_-_UI
Jednym z największych atutów Androida 4.0 jest wygląd jego interfejsu. Na podstawie sposobu funkcjonowania Androida 2.3.7, jak i jego modyfikacji, możemy przypuszczać, że aktualizacja z Androidem 4.0 ICS wprowadzi wiele bardzo dobrego do Xperii S. Zmieniony interfejs może wyglądać znacznie lepiej niż to, z czym mamy do czynienia w przypadku modelu Galaxy S II. Na ostateczne efekty pracy koncernu Sony musimy jeszcze poczekać.


Podsumowanie

Sony_Xperia_S_-_1
Sony Xperia S jest naprawdę rewelacyjnym urządzeniem. Atrakcyjność wyglądu jest kwestią dyskusyjną, jednak naprawdę ciężko zarzucić mu coś poważnego. Jakość wykonania stoi na wysokim poziomie, urządzenie działa bardzo płynnie, nawet w przypadku wymagających gier i aplikacji – jest to doskonały dowód na to, że wcale nie potrzeba czterech rdzeni, aby cieszyć się ze sprawnego funkcjonowania.

Aktualnie cena tego smartfona wynosi ok. 2200 złotych. Zdecydowanie nie jest to kwota mała, która siłą rzeczy zestawia Xperię S obok modelu One S firmy HTC. W tym ostatnim przypadku mamy jednak do czynienia z nowoczesnym układem Snapdragon S4 i aluminiową obudową, która mimo wszystko jest znacznie lepszym materiałem niż tworzywo sztuczne z Xperii.
Sony_Xperia_S_-_5
Największe wady Xperii S? Przede wszystkim bateria, która ma pojemność zaledwie 1750 mAh – gdyby producent zastosował nieco pojemniejszą baterię, byłoby zdecydowanie lepiej. Drugą wadą jest wspomniana wcześniej cena. 2200 złotych to bardzo dużo, nawet jak na tak ciekawe urządzenie. Część osób z pewnością będzie niezadowolona z przycisków znajdujących się pod ekranem – ich wyczucie nie jest proste, jednak z czasem można się przyzwyczaić, zwiększając precyzję.

W kwestii zalet. Zdecydowanie na plus można ocenić ekran Xperii S – jego rozmiary są optymalne, rozdzielczość bardzo duża. Idealnie nadaje się do przeglądania internetu, czy obsługi multimediów. Jest to jeden z elementów, który sprawia, że chce się korzystać z tego urządzenia. Bez wątpienia w przypadku tego telefonu, drugie życie tchnie aktualizacja do Androida 4.0 Ice Cream Sandwich, która jest przewidziana na drugi kwartał tego roku. • michalmx0

  A ja mam takie pytanko: jak się nazywa ten widget zegara z pogodą, bo nie mogę go znaleźć ani na Google Play ani w telefonie?

 • Dawideo1301

  Posiadam ten tel od kilku dni jest Szybkiiiii
  Zadnych wad klawiszy nie zauwazylem poniewaz od 2 lat kozystam z SE jedyna wada to aparat:( w sztucznym swietle wysiada na tle noki n8. a co do braku ICS dobry krok poco wrzucac cos co jeszcze nie jest sprawdzone w 100%??.
  Wyglad telefonu 9/10 o wiele lepszy jak w HTC 😮 na poziomie Motoroli RAZR

 • 168889

  Mam jedno pytanie dotyczące tego telefonu.
  Nigdzie nie widzę informacji, czy ma on kompas?

  Nie piszcie proszę po co mi.
  Akurat go potrzebuję. Wiem nie są dokładne, ale chcę mieć podręczny (bo mojego 1,2kg kompasu nie zawsze mam ze sobą) najlepiej z telefonie 🙂

 • Tajwan

  Na allegro nówka z Orange 1600zł. Więc jak na najbardziej zaawansowany obecnie technologicznie telefon , nie jest tak źle.

 • x_kamil

  Kavinsky – Nightcall -dobra nuta :). A co do telefonu. Jeden z najładniejszych na rynku. Całkiem ładna nakładka. Szkoda że Sony nie postarało się o wypuszczenie telefony z ICS (według mnie duża strata). Zdecydowanie wyróżnia się na tle konkurencji i to w dobrą stronę.

 • telquel

  Teraz jest duża poprawa Sony, ale jak było Sony Ericsson to tak świetnie to nie wyglądało, używam x10 od 2 lat, teraz zastanawiam się co wybrać Xperię S, HTC One X czy czekać na SGS III bo ma być wypas, ale zastanawia mnie czy SGSIII zmieni w końcu swoją nakładkę, bo mi jakoś nie podchodzi.

 • niko.99

  MOTOROLA widzisz ? ucz sie durniu jak traktuje sie klientow

 • Omen

  Może ja jestem ślepy już ale serio nie widzę sensu i potrzeby wpychania takiej rozdzielczości na taki ekran bo i tak nie zobaczę tych szczegółów bez nadmiernego wytężania wzroku. Jak dla mnie to chwyt marketingowy.

 • wiking

  Wiec, tak dosc mila recka.
  O TrackID juz bylo – nie jest to ciekawostka bo ta applikacja byla na dlugo przez androidem. I co wiecej dziala dobrze choc brak jej troche funkcjonalnosci (pobranie tekstu piosenki – przynajmniej w Arc). Dalej TrackID jest dostepne jako darmowa applikacja w G.Play ale rozni sie od tej instalowanej w telefonach od SE/S.
  Moje odczucia nt tego telefonu sa mocno odmienne. Jasny pasek i przyciski dotykowe nad nim to wielki minus – naprawde musialem sie nameczyc zeby z nich korzystac a bardzo czesto po dwa razy musialem probowac. Waga i wyglad – nie wiem czemu telefon wydal mi sie ceglasty i ciezki (jesli chodzi o wyglad jak i wage). nie lezal dobrze w mojej rece, balem sie ze obsluga jedna reka zakonczy sie upadkiem urzadzenia.
  Nakladka – ta os SE a teraz od S moim zdaniem jest na tyle lekka i nie przeszkadzajaca ze sie sprawdza, nie jest to juz cza X10 kiedy potrafila ona przyslonic system, sa nowe uzyteczne widgety, masz timescape, Sony idzie droga odchudzania nakladki i to dobry krok.
  Telefon jest przyzwoity ale nie dla mnie.

 • esik

  28.03 wyszła aktualizacja systemu z numerem kompilacji .73, która znacząco poprawia czas pracy na baterii. Jak będzie dostępna dla Polski (co powinno się stać dosłownie na dniach), to fajnie byłoby uaktualnić recenzję o test baterii na nowym systemie. Poza tym jak najbardziej na plus!

 • lukeniu

  Bardzo ciekawy smartfon. Gdyby nie ta bateria niewyciągalna, cena i stary system (ale to nie problem) to by był ideał dla mnie. Ciekawe czy bootloader będzie zablokowany.

 • lossatanos

  Jestem pod wrażeniem recenzji, ale mam wątpliwości co do rzetelności, otóż chodzi mi o stwierdzenie że ekran Xperii S produkuje bardziej naturalne kolory od ekranów AMOLED, nie zgadzam się z tym twierdzeniem i odważę się stwierdzić że redakcja nie sprawdziła tego, tylko poszła z powszechnym nurtem krytykowania AOLEDów za zbyt nasycone kolory.
  Jako potwierdzenie mojej tezy podaję linka, gdzie widać że kolory na Xperii S są bardzo mocno podbite, na iPhonie trochę wyblakłe ale bardziej naturalne, natomiast na Galaxy Nexusie widać obraz naturalny, ale nie tak wyblakły jak na iPhonie

  • pece

   hm, powiem Ci tak, od naprawdę dawna korzystam z ekranów AMOLED i cenie je z wielu oczywistych powodów. Bezpośrednio przed otrzymaniem na testy Xperii S korzystałem z SGS II. W pierwszej chwili miałem wrażenie, że Sony dało ciała, bo kolory są potwornie blade. Po trzech dniach wziąłem do ręki SGS II i stwierdziłem, że to kolory w Xperii S są bardziej naturalne. Nie chcę się spierać, bo każdy z wyświetlaczy ma swoje atuty, ale generalnie Sony pokazało, że ekran nie-AMOLED może być fajny 🙂

   • lossatanos

    W ustawieniach możesz sobie doregulować i nie będziesz miał przesyconych kolorów.

 • shaka

  „Ciekawostką jest to, że producent do systemu dołączył aplikację TrackID, której działanie jest bardzo zbliżone do popularnego Shazama.”

  trackID było tak dawno temu że nikt jeszcze nie słyszał o androidzie pewnie. W muzycznych aony ericssonach typu w880. Po prostu najpierw było rozwiązanie Sony, poźniej reszta to „ściągnęła” jak powstały inne systemy.

  • parys88

   właśnie, nie pamietam czy to mialem w k800 ale w c902 i c905 na pewno juz to bylo.

  • pece

   oczywiście masz rację 🙂 mnie, jako osoby, które raczej obstawała przy produktach HTC / Samsunga, zaskoczyło to, jak dobrze działał TrackID 🙂 That’s all.

 • onik

  A jeśli system się zawiesi? Baterii nie można wyjąć. Czy producent przewidział przycisk reset, czy trzeba czekać, aż bateria się rozładuje?

  • pece

   Odpowiem w ten sposób – jakiś czas temu dostałem na testy Sony Tablet S z Honeycomb 3.2. W momencie, gdy tablet się zawiesił (2x w ciągu 3 tygodni), to po kilkunastu sekundach następował restart i urządzenie było gotowe do użytku 🙂

  • Michałeczek

   [quote name=”onik”]A jeśli system się zawiesi? Baterii nie można wyjąć. Czy producent przewidział przycisk reset, czy trzeba czekać, aż bateria się rozładuje?[/quote]
   Przewidzieli i to: podgłaszanie + power i resecik jest 😛

  • kokol

   Tak wystarczy przytrzymac 2 przyciski i telefon sie resetuje 😀

 • Dariusz

  Po pierwsze brzydki ten telefonjak nie wiem co. Po drugie Htc One X i wkrótce SGS3 miażdżą go na potęgę 😀

  • birdeater

   Wygląd to kwestia gustu, mi się bardzo podoba, chociaż bardziej na żywo niż na zdjęciach 🙂
   A co do nowszych telefonów, to oczywiście go zmiażdżą prockiem, ale kto powiedział, że Xperia S ma w ogóle ambicje z nimi konkurować? Dopóki tamte się na rynku nie pojawią, dopóty XPS jest jednym z topowych urządzeń na andku. A potem po prostu wyląduje na odrobinę niższej półce, chociaż i tak pewnie pod wieloma względami nie będzie od najnowszych sprzętów odbiegać. Nie wiadomo, z czym wyskoczy Samsung, ale HTC tak na dobrą sprawę żadną rewolucją nie jest. Jak ktoś nie masturbuje się patrząc na benchmarki, to specjalnej różnicy w działaniu w stosunku do XPS pewnie nawet nie zauważy.

 • spoon

  Jeżeli te 3 kropki znajdujących się pod ekranem (odpowiadające za przyciski dotykowe) są takie same jak w K850i (z 2007!) to niestety, ale to jest bardzo złe rozwiązanie. Na pierwszych video – testach widziałem że użytkownicy mają problem z tymi kropkami, w K850i można było się przyzwyczaić ale, należało precyzyjnie „zakryć” kropkę aby ten magiczny przycisk dotykowy zadziałał. 😛

 • piotrekdg

  Czy za spust migawki aparatu nie może po prostu odpowiadać przycisk POWER?

  Co do samej Xperii – czy to nie kpina, żeby wypuszczać telefon z najwyższej półki z nieaktualną od 5 miesięcy wersją Androida?

  • filo9011

   tym bardziej, że power jest na górze i na pewno było by to bardzo wygodne rozwiązanie. co do aktualizacji to podaj mi chociaż jeden telefon poza nexusem oraz chińskimi wynalazkami, który wtedy miał ICS.

   • piotrekdg

    Wiem, że do tej pory Samsung dał radę, niestety nawet ze swoim TouchWiz’em. Tak samo HTC. A co z flagowcem Sony?

    • birdeater

     Dla Xperii S upgrade do 4.03 ma być koło czerwca. Jeśli wszystko będzie ładnie śmigać, to warto poczekać. Samsung się pospieszył i ludzie narzekają… Dopóki Piernik się sprawdza i telefon działa dobrze, to nie ma co jakoś strasznie narzekać. Najważniejsza jest stabilność, a tej nie miał nawet Nexus w swoich początkach z ICS. Wolę, żeby Sony wypuściło aktualizację dopiero, gdy w pełni zoptymalizują system (oczywiście nie może to trwać zbyt długo). Pochwalić ich należy za współpracę z xda, bo jest szansa, że wszystko naprawdę będzie cacy.

     • wes

      ludzie narzekają bo nie robią wipe’a po updacie, tutaj samsung dał ciała bo tak duży update powinien robić wipe, coby śmiecie ze starego romu nie mieszały w nowym, jak mam na sgs2 ics i bardzo sobie chwale chodzi bezbłędnie, stabilnie bez batterydrainów itp, itd. 🙂

 • krzyhu

  Bardzo fajna recenzja. Cieszy, że producent zdecydował się wprowadzić dedykowany przycisk spustu migawki. Martwi trochę nakładka od Sony, wygląda, jakby było za dużo „naćpane” naraz na ekranie. No i cena trochę z kosmosu.

  • Makaan

   Mnie również się podoba 🙂 Odwaliłeś kawał dobrej roboty.
   Napisz do naszego grafika x32 i poproś o zrobienie buttona na główną, inaczej recenzja zaginie w tłumie…

  • pece

   Sony pokazało, że smartfony nie muszą wyglądać tak samo. Zdjęcia nie odzwierciedlają tego, jak fajnie urządzenie prezentuje się w rzeczywistości.

   Co do nakładki – naprawdę hejtuje większość z nich, ale ta od Sony jest naprawdę fajna i przez kilka tygodni nawet mi do głowy nie wpadł pomysł zainstalowania jakiegokolwiek launchera. Cieszy mnie dopracowanie UI, ogromna liczba grafik, widać, że producent miał pomysł.

   Cena faktycznie przegięta, jednak, gdy spadnie do poziomu 1,5-1,6k PLN to będzie jeden z najciekawszych smartfonów w tej kategorii 🙂

  • r4dzio

   Recenzja świetna a urządzenie to jak dla mnie ścisła czołówka smartfonów. Dobrze wykonany telefon z dobrą nakładką i nowatorskimi rozwiązaniami. Ekran palcuje się o wiele mniej niż w każdym innym telefonie, widoczność w słońcu bardzo dobra, bateria ładuje się bardzo szybko a każde zabrudzenie można wytrzeć szmatką. Bardzo mi się podoba design tego telefonu a jakość dźwięku jest lepsza niż w HTC Sensation XL (sprawdzone na tych samych słuchawkach). Miałem okazję obcować z tym telefonem 2 doby i jest to najlepszy telefon jakiego miałem przyjemność używać. Jak dla mnie tylko 3 wady: cena, czasem trudno trafić w przyciski dotykowe (wymaga przyzwyczajenia) i delikatne przycinki, które mają zostać wyeliminowane po aktualizacji do ICS.

   • r4dzio

    poza tym podoba mi się podejście Sony do klientów. Bety Androida 4.0 są co jakiś czas udostępniane, a update dostaną wszystkie Xperie oprócz tych najstarszej generacji. Sony również szybko zareagowało na problemy z żóltymi plamami na wyświetlaczach w Xperii S. Dobrze by było gdyby wszystkie firmy miały takie podejście do klientów.x