ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Sony Xperia S – smartfon idealny?

Autor: Paweł Cebula Kategoria: Recenzje

Sony_Xperia_S_-_4 Początkowo przypuszczano, że przejęcie udziałów Ericssona przez koncern Sony nie będzie miało większego znaczenia dla przeciętnego użytkownika, a najpoważniejszą zmianą będzie usunięcie części nazwy, która reprezentuje szwedzką firmę. Okazuje się, że zmiany są znacznie poważniejsze i bardzo zauważalne dla użytkownika. Sony jest coraz pozytywniej postrzegane przez użytkowników, którzy bardzo chwalą np. to, jak wygląda cały proces przygotowania aktualizacji Androida do wersji 4.0. Producent na bieżąco informuje o postępie prac, udostępniając jednocześnie kolejne wersje beta, będące realnym potwierdzeniem faktycznego postępu. Pierwszym modelem Sony z systemem Android, jaki trafił na rynek jest Xperia S. Model ten miał kluczowe znacznie, będąc jednocześnie początkiem nowego etapu w dziedzinie tworzenia smartfonów przez japońskiego producenta. Xperia S jest urządzeniem aspirującym do kategorii high-endowych smartfonów, oferując całkiem przyzwoite parametry i dość oryginalny design, który wyróżnia ten produkt na tle konkurencji.

Sony_Xperia_S_-_7

Wkrótce do sprzedaży trafią kolejne modele z linii XperiaP, U oraz Sola. Możliwość kontaktu z Xperią S pozwala jednak na zrozumienie tego, jaką taktykę obrał japoński producent, a także czego możemy spodziewać się po kolejnych, mniejszych, modelach Sony. Przyjrzymy się, co ciekawego do zaoferowania ma Sony Xperia S.


Specyfikacja Sony_Xperia_S_-_17 Sony Xperia S bez wątpienia jest urządzeniem, które ma umożliwić japońskiemu producentowi nawiązanie walki z innymi high-endowymi smartfonami. Co prawda wkrótce najbardziej wydajne telefony będą korzystały z czterordzeniowych procesorów, jednak rozwiązania zastosowane w Xperii S w zupełności wystarczają nawet w przypadku bardziej wymagających gier i aplikacji.Wymiary: 128 x 64 x 10 milimetrów Waga: 144 gramy Ekran:

 • TFT 4.3″, 1280 x 720 pikseli,
 • obsługa Bravia Engine,
 • warstwa chroniąca przed zarysowaniem

Procesor: dwurdzeniowy Qualcomm MSM8260 1.5 GHz, GPU Adreno 220 Pamięć:

 • 1.5 GB pamięci wewnętrznej
 • 32 GB pamięci flash
 • 1 GB pamięci RAM

System: Android 2.3.7 Aparat:

 • 12.1 Mpx, AF, 16-krotny zoom cyfrowy, lampa LED
 • Sony Exmor R
 • Przesłona f/2.4
 • Nagrywanie wideo HD 1080p
 • Panorama 3D
 • Przednia kamera 1.3 Mpx (720 p)
 • Rozpoznawanie twarzy

Łączność i komunikacja:

 • USB 2.0 i Micro USB
 • WiFi z funkcją Hotspot
 • HDMI
 • DLNA
 • aGPS
 • Bluetooth
 • Natywny tethering USB
 • NFC

Pierwsze wrażenia i zestaw Jak doskonale wszystkim wiadomo, pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. Jeżeli zdecydujemy się na zakup Xperii S, otrzymamy niewielkie pudełko, w ramach, którego producent umieścił różnego rodzaju instrukcje postępowania ze sprzętem, słuchawki z pilotem, ładowarkę, kabel microUSB – USB. Dobrą wiadomością jest jednak to, że producent zdecydował się na dołożenia kabla HDMI – microHDMI, dzięki czemu użytkownik chcąc połączyć swojego smartfona z innym sprzętem, nie będzie musiał wydawać dodatkowych pieniędzy na ten, wbrew pozorom, przydatny element. Pierwsze wrażenia odnośnie samego urządzenia są naprawdę bardzo dobre. Osoby, które w przypadku poprzednich modeli Sony Ericssona narzekały na jakość produktów, wykorzystane materiały, czy spasowanie różnych elementów będą naprawdę zadowolone z tego, jak wykonany jest ten telefon. Xperia S sprawia wrażenie solidnego, jednolitego i dobrze spasowanego urządzenia, dzięki czemu nic nie trzeszczy.

Sony_Xperia_S_-_12

Smartfon jak wiadomo waży 144 gramy, co dla niektórych może być dość dużą wagą, jednak bardzo istotne jest to, że Xperia S jest bardzo dobrze wyważona, pewnie leżąc w dłoni. Znaczenie tego elementu jest tym większe, że smartfon ma dość duży ekran o przekątnej 4.3 cala. Sony jest producentem, który zawsze dość wysoko wyceniał swoje produkty na tle konkurencji – zazwyczaj szła za tym konkretna jakość, pozwalająca na długie lata użytkowania. Taka też jest Xperia S, robiąc naprawdę dobre wrażenie na tle przeciętnie wykonanych konkurentów.


Obudowa Obudowa Xperii S jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów. W licznych spotach promocyjnych jesteśmy przekonywani o tym, jak ogromne znaczenie miała kwestia estetyczna podczas tworzenia projektów najnowszego high-endowego smartfona japońskiego producenta. Xperia S jest dostępna w dwóch kolorach – czarnym i białym. Możliwość wyboru z pewnością docenią użytkownicy, które nie lubią, gdy narzuca się im jedyną i słuszną wersję kolorystyczną. Wbrew obawom, jasna obudowa nie charakteryzuje się nadmierną tendencją do brudzenia się. Pomimo tego, że obudowa jest matowa, bardzo łatwo można usunąć ewentualne zabrudzenia, jakie pojawiają się podczas normalnego użytkowania.

Sony_Xperia_S_-_6

Uwagę zwraca charakterystyczny przezroczysty pasek, którego zadaniem jest podświetlenie symboli przycisków dotykowych – wstecz, home i menu, znajdujących się nad nim. Rozwiązanie może i jest ciekawe wizualnie, jednak czasami trzeba kilkukrotnie podejmować próbę dotknięcia odpowiedniego miejsca, które pozwala np. na przejście do ekranu głównego. Obudowa Xperii S jest bardzo dobrze spasowana – próbując docisnąć krawędzie nie mamy do czynienia z charakterystycznym trzeszczeniem. Tylna pokrywa jest jedynym ruchomym elementem – pod tym względem Sony nie wykazało się zbytnią kreatywnością i elementem mocującym są zatrzaski. Telefon pewnie leży w dłoni – nie ma obawy o to, że z racji dużych rozmiarów, urządzenie nam się wyślizgnie.

Sony_Xperia_S_-_15

W górnej części obudowy najnowszego smartfona Sony znajduje się włącznik i wyjście słuchawkowe 3.5 mm. Prawa część Xperii S została przeznaczona na wyjście HDMI, regulację głośności multimediów i spust migawki aparatu. Po drugiej stronie znajdziemy tylko zaślepkę, pod którą zlokalizowane zostało wyjście microUSB.

Sony_Xperia_S_-_14

Z tyłu telefonu znajdziemy dość tradycyjnie obiektyw aparatu, diodę LED doświetlającą fotografowany element i głośnik. Spód smartfona producent zarezerwował na zaczep, pozwalający na umocowanie np. smyczy, na której można zawiesić urządzenie.


Ekran

Sony_Xperia_S_-_9

Ekran w Xperii S również zasługuje na uwagę. Nie tylko dlatego, że jego przekątna ma 4.3 cala, a rozdzielczość to 1280 x 720 pikseli. Ekran został wykonany w technologii Reality Display, wykorzystując możliwości silnika Bravia Mobile. W efekcie zdjęcia i filmy wyświetlane na tym urządzeniu są znacznie bardziej ostre i nasycone. Osoby, które przez wiele miesięcy korzystały z ekranów Super AMOLED Plus mogą być zaskoczone tym, jak wygląda obraz. Przede wszystkim nie jest on aż tak ostry, co początkowo może być odbierane jako wada. Szybko się jednak okazuje, że to właśnie ekran z Xperii S znacznie lepiej oddaje to, jak naturalnie powinny wyglądać kolory.

Sony_Xperia_S_-_10

Ekran w najnowszej Xperii rewelacyjnie reaguje na dotyk, wykonując dokładnie to, co chcieliśmy. Warto również zwrócić uwagę na to, że nie widać na nim śladów palców, które były bardzo uciążliwe w przypadku Sony Tablet S. Co ciekawe, Xperia S może się pochwalić tym, że współczynnik liczby pikseli przypadających na cal wynosi aż 342, co jest jednym z najlepszych wyników wśród smartfonów dostępnych na rynku. Kąty widzenia są na naprawdę przyzwoitym poziomie – pod tym względem flagowa Xperia wypada bardzo dobrze. Niestety, dość szybko można zauważyć, że czerń nie jest równie intensywna i głęboka, jak w przypadku wyświetlaczy Super AMOLED.

Sony_Xperia_S_-_18

Na pochwałę na pewno zasługuje jasność wyświetlacza. Korzystanie z Xperii S w warunkach bardzo dużego nasłonecznienia, nawet przy minimalnych ustawieniach jasności jest w zupełności komfortowe. Właśnie podczas codziennego korzystania na zewnątrz, ekran pokazuje swoje największe atuty, dzięki czemu Xperia S może zostać uznana za naprawdę dopracowane urządzenie.


Multimedia

Picture_085

Bardzo istotnym elementem każdego smartfona jest jego multimedialność. Sony już wielokrotnie udowadniał, że przykłada ogromną uwagę do tego aspektu. Czy pod tym względem Xperia S może się równać z innymi urządzeniami dostępnymi na rynku? Czy ma coś ciekawego do zaoferowania? W pierwszej kolejności zajmiemy się odtwarzaczem audio. Użytkownicy coraz większą uwagę przykładają do tego, jaki dźwięk oferuje ich smartfon, inwestując również w bardziej zaawansowane programy do odtwarzania dźwięku, czy lepsze słuchawki. Okazuje się, że to, co już w standardzie oferuje Sony jest całkiem niezłe. Odtwarzacz jest bardzo prosty i przejrzysty, jednak oferuje wszystkie niezbędne funkcje. Użytkwonik ma możliwość przeglądania swojej biblioteki z uwzględnieniem różnych kryteriów (utwory, artyści, albumy), tworzenia playlist, czy oznaczania konkretnych plików, jako ulubione. Odtwarzacz został wyposażony również w funkcję „infinity”, która w trakcie słuchania muzyki pozwala na znalezienie informacji o wykonawcy w Wikipedii, wyszukiwanie słów piosenek, czy innych wideoklipów konkretnego artysty w serwisie YouTube. Sony zadbało również o to, aby możliwość sterowania odtwarzaczem była dostępna na ekranie blokady.

multimedia-1

Na uwagę zasługuje zakres możliwości ustawienia dźwięku. Standardowo użytkownik może skorzystać z predefiniowanych ustawień, dodatkowo zmieniając natężenie niskich tonów. Odtwarzacz oferuje kilka trybów dźwięku przestrzennego (studio, klub, sala koncertowa). Dostępna jest również funkcja xLOUD, której zadaniem jest zwiększenie poziomu dźwięku głośnika. Odpowiednie skonfigurowanie ustawień związanych z dźwiękiem, w połączeniu nawet ze standardowymi słuchawkami daje bardzo dobre efekty. Słuchawki całkiem nieźle izolują dźwięki zewnętrzne, pozwalając na skupienie się na muzyce. Osoby, które posiadają słuchawki wyższej klasy mogą być naprawdę zadowolone z tego, co ma do zaoferowania Sony w kwestii jakości dźwięku.

multimedia-TrackID

Ciekawostką jest to, że producent do systemu dołączył aplikację TrackID, której działanie jest bardzo zbliżone do popularnego Shazama. TrackID bardzo dobrze radzi sobie z rozpoznawaniem nawet mało popularnych utworów, odtwarzanych bardzo cicho lub w słabej jakości. Osoby, którym zależy na tym, aby w ich smartfonie było dostępne radio, również będą mieć powody do zadowolenia. Aplikacja jest przejrzysta, obsługując m.in. funkcję RDS. Program jest zintegrowany ze wspomnianą wcześniej aplikacją TrackID, dzięki czemu użytkownik ma możliwość sprawdzenia, jaki utwór jest w tej chwili nadawany.

Picture_099

Sony postarało się również o to, aby bez potrzeby ingerencji ze strony użytkownika, możliwe było odtwarzanie plików w formacie DivX. Ekran o przekątnej 4.3 cala zachęca do oglądania filmów – nawet w przypadku materiałów w jakości FullHD, nie pojawiają się żadne problemy pod postacią zacinania się, czy „klatkowania” – odtwarzanie filmów wideo działa bardzo płynnie.


Aparat

Sony_Xperia_S_-_13

W trakcie prezentacji Xperii S producent zapowiadał, że jednym z największych atutów tego urządzenia będzie aparat. W przypadku tego urządzenia zastosowana została matryca 12.1 Mpx, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie zdjęć o bardzo dużej rozdzielczości, jednak nie to jest tak naprawdę najważniejsze. Zacznijmy jednak od tego, że Xperia S została wyposażona w dedykowany przycisk pełniący funkcję spustu migawki – to bardzo dobra wiadomość, szczególnie dla osób, które mają tendencję do narzekania na konieczność korzystania z ekranowego przycisku wyzwalającego robienie zdjęć.

Sony_Xperia_S_-_16

Aparat zasługuje na uwagę również dzięki temu, że pozwala na bardzo szybkie wykonywanie zdjęć. W przypadku tego urządzenia wykonanie zdjęcia możliwe jest nawet wtedy, gdy mamy wyłączony ekran. Wciśnięcie przycisku aparatu powoduje natychmiastowe włączenie ekranu, złapanie autofocusa i zrobienie zdjęć. Cały proces trwa bardzo krótko, co również jest ogromnym atutem. Aplikacja aparatu oferuje całkiem szeroki zakres konfiguracji. Użytkownik może ustawić tryb automatycznego rozpoznawania scenerii, dzięki czemu to oprogramowanie zdecyduje, jakie ustawienia powinny zostać dobrane, aby zdjęcie wyglądało możliwie jak najlepiej w aktualnie panujących warunkach. Automatyczne rozpoznawanie scenerii na bieżąco reguluje ustawienia, zmieniając je w zależności od tego, co zamierzamy w danej chwili sfotografować. Oprogramowanie oferuje funkcje rozpoznawania uśmiechu – użytkownik może ustalić, jak duży uśmiech ma wyzwalać wykonanie zdjęcia. Opcja ta działa zaskakująco dobrze. Dostępne są również ustawienia związane z lampą błyskową – użytkownik może ją wyłączyć, włączyć automatycznie w określonych warunkach lub wybrać funkcję redukcji czerwonych oczu.

Aplikacja kamery również pozwala na zmianę ustawień. Zakres możliwości jest naprawdę bardzo duży i obejmuje stabilizację obrazu, tryb pomiaru ostrości, pomiar światła, czy rodzaj scenerii. Możliwość rejestracji sekwencji wideo w jakości 1080p z pewnością docenią osoby, dla których aparat w telefonie jest bardzo przydatny. Jakość zdjęć jest na dobrym poziomie. Bardzo wiele zależy od tego, jak ustawimy poszczególne opcje, a także, czy mamy odpowiednio dobre warunki oświetleniowe. W przypadku zdjęć wykonywanych z flashem musimy się liczyć z charakterystycznymi żółtymi plamami. Jest to pewnego rodzaju przypadłość tego aparatu – w kiepskich warunkach oświetleniowych fotografowany obiekt jest normalnie widoczny, jednak jego kolor jest nienaturalnie żółty. W świetle dziennym, czy wewnątrz pomieszczeń aparat radzi sobie bardzo dobrze. Co prawda widać charakterystyczne zaszumienie, jednak jest to konsekwencja zastosowania matrycy o rozdzielczości 12 Mpx. Istotne jest jednak to, że autofocus radzi sobie bardzo dobrze – zarówno w trybie foto, jak i wideo.

Picture_035
Picture_045
Picture_061
Picture_064
Picture_066
Picture_068
Picture_077
Picture_058

Aparat pozwala na wykonywanie zdjęć w trybie panoramicznym. Po uruchomieniu aplikacji „Aparat 3D”, możliwe jest wykonywanie zdjęć w trybie „rozległa panorama 3D”, „Rozległy multi-angle”, „rozległa panorama”. Zdjęcia mogą mieć format standardowy lub 16:9. W przypadku kiepskich warunków dostępna jest funkcja doświetlania diodą LED. Ogólne wrażenia związane z aparatem są zdecydowanie na plus. Wiele jednak zależy od tego, czego oczekujemy od aparatu stosowanego w tego typu urządzeniu. W przypadku amatorskiego zastosowania sprawuje się naprawdę dobrze, a możliwość nagrywania wideo 1080p, czy funkcja niemal natychmiastowego wykonywania zdjęć jest miłym dodatkiem.


Bateria Jak doskonale wszystkim wiadomo, bateria w Xperii S jest „niewymienialna” – przynajmniej nie w sposób znany z większości smartfonów z systemem Android. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że ma ona pojemność 1750 mAh. Naprawdę ciężko uznać tę pojemność za dużą – tym bardziej, że większość producentów podobne pojemności stosuje w urządzeniach, które pozwalają na samodzielną wymianę baterii. To właśnie ten element Xperii S może się okazać największą bolączką dla osób, które zdecydują się na zakup tego urządzenia. Codzienne ładowanie baterii stało się pewnego rodzaju standardem i pod tym względem Xperia S nie wnosi żadnych udogodnień – a szkoda, bo nieco większa pojemność byłaby bardzo mile widziana.

Sony_Xperia_S_-_11

Bateria zastosowana w tym smartfonie przy normalnym użytkowaniu powinna bez większego problemu starczyć na cały dzień. Wiele zależeć będzie jednak od tego, jak ustawimy jasność ekranu – duża jasność oznacza bardzo szybkie zużywanie energii zgromadzonej w baterii – jeżeli dołożymy do tego transmisję danych lub grę, to bateria jest w stanie się rozładować w ciągu kilku godzin. Jeżeli jednak na co dzień korzystamy ze smartfona wysyłając kilkadziesiąt sms-ów, prowadząc kilka krótkich rozmów, słuchając ok. 2h muzyki, a w tle mając włączoną synchronizację danych, to nie mamy powodów do obaw. Odłączając jednak telefon o 8.00 rano i korzystając z niego nieco intensywniej, możemy spodziewać się, że ok. godziny 16 zostaniemy poinformowani o niskim poziomie naładowania baterii.

bateria-ustawienia

Producent wprowadził jednak pewne rozwiązanie – dzięki aplikacji Oszczędzanie energii mamy możliwość nieco większej kontroli nad tym, jak zarządzana jest energia zgromadzona w baterii. Aplikacja pozwala na oszczędzanie baterii w określonych godzinach, wyłączenie poszczególnych funkcji w momencie, gdy poziom naładowania baterii jest niższy niż ustalony itp.


System

Sony_Xperia_S_-_3

Sony Xperia S miał swoją premierę na początku roku, a więc od pewnego czasu dostępny był już Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Mimo to, producent zdecydował się postawić na wcześniejszą wersję – Gingerbread. W przypadku modelu testowego jest to Android 2.3.7. Mimo to, bardzo brakuje aktualizacji do najnowszej wersji. Android 2.3.7 jest jedną z najnowszych wersji z gałęzi 2.3. Sony wprowadziło dość duże zmiany w systemie, włącznie z charakterystyczną nakładką. Zaliczam się do grona osób, które są zdecydowanymi przeciwnikami wprowadzania nakładek producenckich do systemu – udaje się to niewielu (HTC), a bardzo często ma to negatywne konsekwencje.

Xperia_S_-_system

System w przypadku Xperii S działa bardzo płynnie – nie mogło być inaczej, przy dwurdzeniowym procesorze taktowanym z częstotliwością 1.5 GHz i 1 GB RAM-u. Jestem jednak bardzo ciekaw, jak płynnie działałby smartfon, gdyby dysponował najnowszą wersją Androida 4.0 Ice Cream Sandwich – na to trzeba będzie jednak jeszcze poczekać. Interfejs użytkownika jest bardzo przejrzysty i elegancki. Sony dołożyło wielu starań, aby ten istotny element każdego smartfona robił bardzo dobre wrażenie, stanowiąc udane uzupełnienie dla oryginalnego designu Xperii S. Przez ponad dwa tygodnie intensywnego użytkowania ani razu nie pojawił się problem z wymuszaniem zamknięcia jakiejkolwiek aplikacji, czy zawieszaniem się systemu.

Xperia_S_-_UI

Jednym z największych atutów Androida 4.0 jest wygląd jego interfejsu. Na podstawie sposobu funkcjonowania Androida 2.3.7, jak i jego modyfikacji, możemy przypuszczać, że aktualizacja z Androidem 4.0 ICS wprowadzi wiele bardzo dobrego do Xperii S. Zmieniony interfejs może wyglądać znacznie lepiej niż to, z czym mamy do czynienia w przypadku modelu Galaxy S II. Na ostateczne efekty pracy koncernu Sony musimy jeszcze poczekać.


Podsumowanie

Sony_Xperia_S_-_1

Sony Xperia S jest naprawdę rewelacyjnym urządzeniem. Atrakcyjność wyglądu jest kwestią dyskusyjną, jednak naprawdę ciężko zarzucić mu coś poważnego. Jakość wykonania stoi na wysokim poziomie, urządzenie działa bardzo płynnie, nawet w przypadku wymagających gier i aplikacji – jest to doskonały dowód na to, że wcale nie potrzeba czterech rdzeni, aby cieszyć się ze sprawnego funkcjonowania. Aktualnie cena tego smartfona wynosi ok. 2200 złotych. Zdecydowanie nie jest to kwota mała, która siłą rzeczy zestawia Xperię S obok modelu One S firmy HTC. W tym ostatnim przypadku mamy jednak do czynienia z nowoczesnym układem Snapdragon S4 i aluminiową obudową, która mimo wszystko jest znacznie lepszym materiałem niż tworzywo sztuczne z Xperii.

Sony_Xperia_S_-_5

Największe wady Xperii S? Przede wszystkim bateria, która ma pojemność zaledwie 1750 mAh – gdyby producent zastosował nieco pojemniejszą baterię, byłoby zdecydowanie lepiej. Drugą wadą jest wspomniana wcześniej cena. 2200 złotych to bardzo dużo, nawet jak na tak ciekawe urządzenie. Część osób z pewnością będzie niezadowolona z przycisków znajdujących się pod ekranem – ich wyczucie nie jest proste, jednak z czasem można się przyzwyczaić, zwiększając precyzję. W kwestii zalet. Zdecydowanie na plus można ocenić ekran Xperii S – jego rozmiary są optymalne, rozdzielczość bardzo duża. Idealnie nadaje się do przeglądania internetu, czy obsługi multimediów. Jest to jeden z elementów, który sprawia, że chce się korzystać z tego urządzenia. Bez wątpienia w przypadku tego telefonu, drugie życie tchnie aktualizacja do Androida 4.0 Ice Cream Sandwich, która jest przewidziana na drugi kwartał tego roku.

Sprawdź najnowsze wpisy