ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
jak przygotować smartfon na wakacje

Jak przygotować smartfon na wakacje? Sprawdź, o czym trzeba pamiętać

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Porady

Powoli rozpoczyna się sezon na letnie wyjazdy, na które zabierzemy oczywiście nasze telefony. Warto jednak wiedzieć, jak przygotować smartfon na wakacje, by urządzenie działało w tym czasie jak najlepiej i nie zostało uszkodzone. Pamiętając o kilku zasadach, unikniemy niemiłych niespodzianek i w pełni wykorzystamy potencjał telefonu.

Jak przygotować smartfon na wakacje i po co w ogóle to robić?

Wiele osób tuż przed wyjazdem na urlop najzwyczajniej chowa telefon do kieszeni i korzysta z niego w normalny sposób. Przeważnie nie powoduje to szczególnych problemów, jednak może się zdarzyć nieprzewidziana sytuacja, taka jak nagłe rozładowanie urządzenia lub konieczność skorzystania z niego w wyjątkowo niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Dobrze jest być na to przygotowanym, przestrzegając kilku reguł.

Pamiętaj o zabraniu przydatnych akcesoriów

fot. Ben White/Unsplash

Stali czytelnicy naszego portalu zapewne wiedzą, że etui i szkło hartowane to w zasadzie obowiązkowe akcesoria do każdego smartfona, o ile właściciel nie ma ochoty w krótkim czasie zniszczyć urządzenia. Na wakacyjnym wyjeździe warto jednak pamiętać także o innych gadżetach do telefonów, z których na co dzień niekoniecznie korzystamy.

Dobrym pomysłem będzie zabranie powerbanka oraz, jeśli podróżujemy autem, ładowarki samochodowej. Na wakacjach możemy korzystać z telefonu inaczej, niż zazwyczaj, a jeśli np. w drodze zabraknie nam energii w smartfonie, konsekwencje mogą być problematyczne. Wyobraźmy sobie choćby, że przejeżdżamy gdzieś z dala od zabudowań i nagle telefon się rozładował, przez co tracimy dostęp do nawigacji. Lepiej uniknąć takich sytuacji.

Skoro już przy ładowaniu smartfona jesteśmy, to jeżeli wyjeżdżamy za granicę, warto sprawdzić, jaki typ gniazdek elektrycznych obowiązuje w danym kraju. Może się okazać, że będziemy musieli zaopatrzyć się w inną ładowarkę, niż ta, z której korzystamy w Polsce.

Inny gadżet, który warto ze sobą zabrać, jeśli jedziemy nad morze lub jezioro, to wodoodporne etui na telefon. Oczywiście na tego typu akcesoriach trudno całkowicie polegać i najlepiej w ogóle nie zbliżać się ze swoim smartfonem do wody. Jeśli jednak nie mamy wyjścia, zastosowanie takiego etui zdecydowanie zwiększa ochronę przed zalaniem urządzenia.

W razie potrzeby można zabrać również inne akcesoria. Przykładowo entuzjastom mobilnej fotografii mogą przydać się selfie sticki.

Zainstaluj wcześniej potrzebne aplikacje

fot. Leon Seibert/Unsplash

Przed wyjazdem warto zainstalować aplikacje, które mogą okazać się przydane w podróży oraz w miejscu docelowym. Jeśli już mamy zainstalowane niezbędne programy, sprawdźmy, czy są aktualne i ustawmy ich ikony w taki sposób, by mieć do nich łatwy dostęp.

Ktoś mógłby powiedzieć, że w razie potrzeby zainstalujemy daną aplikację na miejscu. Generalnie to prawda, z tym że nigdy nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć, czy na drugim końcu kraju (lub nawet poza jego granicami) nie spotka nas jakaś niespodzianka. Może się zdarzyć, że będziemy musieli pilnie sprawdzić rozkład komunikacji miejskiej, zarezerwować miejsce w hotelu lub zorganizować sobie transport i ostatnie, o czym będziemy wtedy chcieli myśleć, to szukanie potrzebnej apki i czekanie na jej pobranie.

Prawdopodobnie sami domyślacie się, które programy mogą wam się przydać, jednak możecie zajrzeć do naszych zestawień aplikacji na wakacje. Jeśli jedziecie do innego kraju, zerknijcie na aplikację Polak za granicą. Znajdziecie w niej przydatne informacje dotyczące m.in. ubezpieczenia, kwestii zdrowotnych oraz podróżowania po danym kraju, a także kontakt do polskich placówek dyplomatycznych.

Zadbaj o kopię zapasową i zabezpieczenie smartfona przed kradzieżą. Sprawdź też szczegóły swojej oferty u operatora

fot. Anastazja Nelen/Unsplash

Na wakacjach w zatłoczonym miejscu nietrudno o zgubienie telefonu. Warto się na taką ewentualność zabezpieczyć, aktywując funkcję Znajdź moje urządzenie. Dobrym pomysłem będzie również wykonanie kopii zapasowej plików z urządzenia, by w razie jego utraty nie stracić zdjęć, nagrań i innych danych zapisanych w pamięci wewnętrznej.

Nie zapominajmy również o sprawdzeniu szczegółów swojej oferty u operatora. Dotyczy to osób, które wyjeżdżają za granicę. O ile w Unii Europejskiej nie powinny nas spotkać niemiłe niespodzianki (obowiązuje w końcu zasada Roam Like at Home), to już korzystanie z usług telekomunikacyjnych poza tą wspólnotą może narazić nas na ogromne koszty. Sprawdźmy więc, jakie zasady określił nasz operator i w razie potrzeby dokupmy odpowiedni pakiet pozwalający np. korzystać z internetu za granicą.

Jak przygotować smartfon na wakacje – podsumowanie

Odpowiednie przygotowanie telefonu do wakacyjnego wyjazdu w dużej mierze zależy od tego, gdzie planujemy urlop. Jeśli jedziemy do innego miejsca w Polsce, wystarczą podstawowe akcesoria, ustawienie kopii zapasowej i funkcji znajdowania urządzenia, nie zaszkodzi również wcześniejsze pobranie kilku aplikacji. Jeśli wyjeżdżamy za granicę, powinniśmy sprawdzić, jakie są ceny usług telekomunikacyjnych w naszym planie taryfowym w danym kraju. Konieczny może być również zakup ładowarki pasującej do innego typu gniazdek elektrycznych.

zdjęcie główne: SCREEN POST/Unsplash

Sprawdź najnowsze wpisy