ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
aplikacje wakacje 2020

Te aplikacje to must have dla osób, które wyjeżdżają na wakacje w 2020 roku

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Aplikacje

Tegoroczne wakacje to czas, na który czekaliśmy ze zniecierpliwieniem od początku 2020 roku – podczas letnich wyjazdów warto mieć na telefonie aplikacje, które dadzą nam poczucie bezpieczeństwa lub ułatwią podróżowanie. Podpowiadamy, co warto zainstalować na swoim smartfonie.

ProteGO Safe i Bezpieczny Autobus – aplikacje na wakacje 2020 związane z naszym bezpieczeństwem

aplikacje wakacje 2020 - protego safe
fot. gis.gov.pl

O aplikacjach przydatnych w podróży informowaliśmy już przy okazji zeszłorocznych wakacji. Mamy jednak dla Was kilka nowych propozycji. Trochę się w końcu zmieniło, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie zdrowotne. Epidemia koronawirusa wciąż trwa, choć wiele osób ignoruje ten fakt. Jeżeli chcemy uniknąć zakażenia, powinniśmy zachowywać dodatkowe środki ostrożności. Powiedzmy sobie jednak otwarcie – podczas wakacyjnych wyjazdów nie unikniemy całkowicie kontaktu z innymi ludźmi, a co za tym idzie, nie wyeliminujemy całkowicie ryzyka zakażenia. Możemy jednak monitorować nasz stan zdrowia oraz w porę zareagować, jeśli okaże się, że mieliśmy kontakt z wirusem. Przyda się nam do tego rządowa aplikacja ProteGO Safe.

Wspomniany program zawiera wszelkie istotne informacje na temat koronawirusa i obowiązujących w związku z nim obostrzeń. Pozwala także na wykonanie testu ryzyka i prowadzenie własnego dzienniczka zdrowia, dzięki czemu możemy w porę zauważyć niepokojące objawy. Jest to też cenna informacja dla służb medycznych, jeśli zapiszemy (np. w aplikacji) precyzyjne dane o naszym stanie zdrowia i samopoczuciu w danym dniu. Prawdziwa siła ProteGO Safe to jednak możliwość powiadomienia nas, że mieliśmy kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Nie poznamy wrażliwych danych zakażonej osoby, otrzymamy natomiast powiadomienie i instrukcję, co robić dalej. Aplikacja analizuje długość i odległość kontaktu. Żeby jednak była skuteczna, jak najwięcej z nas musi z niej korzystać.

aplikacje wakacje 2020 - bezpieczny autobus
fot. gov.pl

Kolejna aplikacja ważna dla naszego bezpieczeństwa, choć nieco inaczej rozumianego, to Bezpieczny Autobus. Tu jednak warto doprecyzować, że chodzi w gruncie rzeczy o e-usługę Ministerstwa Cyfryzacji. Powstała natomiast nieoficjalna aplikacja na Androida o tej samej nazwie, której mechanizm jest identyczny. W programie otwiera nam się wspomniana usługa, którą znajdziemy także na rządowej stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny autobusu, którym będziemy podróżować, by poznać podstawowe informacje o pojeździe. Możemy upewnić się, czy autobus (miejski, turystyczny lub międzymiastowy) jest dopuszczony do ruchu, czy posiada ważne ubezpieczenie, kiedy został wyprodukowany i nie tylko. Po więcej informacji odsyłam do naszego tekstu o usłudze Bezpieczny Autobus sprzed pół roku.

mObywatel i Triposo również mogą się przydać

aplikacje wakacje 2020 - mobywatel
fot. gov.pl

Aplikacja mObywatel może wzbudzać mieszane uczucia. Będąca jej częścią mTożsamość pozostawia wiele do życzenia, z kolei elektroniczna legitymacja studencka jest w zasadzie fikcją. Aplikacja mObywatel zawiera jednak także moduły mPojazd i eRecepta oraz – na co zwracam szczególną uwagę – Polak za granicą. Możemy zapoznać się zatem z poradami dla podróżujących, które przygotowały polskie placówki dyplomatyczne i MSZ. Dowiemy się, jakie normy kulturowe obowiązują w danym regionie oraz co zrobić, gdy napotkamy kłopoty w obcym państwie.

aplikacje wakacje 2020 - triposo
fot. triposo.com

W internecie możemy znaleźć informacje na temat atrakcji turystycznych w danym regionie. Możemy poznać historię zabytków oraz sprawdzić harmonogram wydarzeń kulturalnych. Da się również sprawdzić restauracje i hotele oraz mapki poszczególnych lokalizacji. Czy nie jest jednak dobrym pomysłem, by te wszystkie informacje mieć w jednej aplikacji? Triposo to właśnie taki kompleksowy przewodnik. Aplikacja powie nam o pogodzie w danej lokalizacji, możliwych wycieczkach, popularnych atrakcjach czy nawet o walucie. Program sugeruje, co może nas zainteresować w konkretnym mieście, gdzie możemy zrobić zakupy oraz jakie obiekty tętnią życiem także nocą. Mamy więc jeden program do niemal wszystkiego. Dostępne są wersje aplikacji z podziałem na poszczególne kraje, jak i World Travel Guide by Triposo, czyli przewodnik turystyczny dla całego świata.

Aplikacje na wakacje 2020 – co jeszcze warto zainstalować?

Oczywiście przydatnych aplikacji na wakacje można wymienić znacznie więcej. Jeśli chodzi o programy z mapami czy prognozami pogody, to zapewne wielu z Was już ma swoje preferencje. Jeżeli ktoś decyduje się na podróż transportem publicznym, na pewno nie zaszkodzą aplikacje z rozkładami jazdy oraz z możliwością kupienia biletów. W przypadku pociągów świetnie sprawdza się aplikacja Koleo. Dobrym wyborem jest także uniwersalny e-podróżnik, choć w jego przypadku zdarzają się pewne rozbieżności. Nagłe zmiany w rozkładach mniejszych przewoźników niekoniecznie są w nim odnotowane. Obecne czasy są specyficzne, warto więc dodatkowo weryfikować uzyskane informacje.

Czytaj także: Bankowość mobilna – jak korzystać, bezpieczeństwo, funkcje

Jeżeli ktoś nie ufa aplikacjom do wszystkiego, może zarezerwować pobyt w hotelu w znanej aplikacji platformy Booking.com. Podczas przygotowań do wyjazdu łatwo zapomnieć o rzeczach, które powinniśmy ze sobą zabrać. Warto więc zrobić wcześniej odpowiednią listę. Tu przydadzą się takie aplikacje jak PackKing czy PackTeo. Uwzględniają one różne kategorie przedmiotów i pozwalają na pakowanie ich krok po kroku bez chaosu, jaki może towarzyszyć szukaniu rzeczy zapisanych bez żadnego ładu na kartce.

Sprawdź najnowsze wpisy