Skanowanie twarzy 3D zastąpi czytniki linii papilarnych „pod” ekranem

Łukasz Pająk Newsy 2017-10-07

Wyświetlacze w tegorocznych smartfonach zostały pozbawione ramek. Sprawiło to, że wielu producentów przeniosło czytniki linii papilarnych na tylną powierzchnię urządzeń. Najgorzej wyszło to Samsungowi, który dotychczas był chwalony za czujniki biometryczne, a tymczasem nikt nie jest zadowolony z umiejscowienia skanera.

Apple inaczej podeszło do tematu. Zamiast przenosić czytnik linii papilarnych po prostu go zlikwidowało. W zamian nie pojawił się skaner tęczówek, ale skaner twarzy w trójwymiarze. Jest to zupełnie inne rozwiązanie w porównaniu do dotychczasowych technologii, znanych użytkownikom Androida. Czujniki biometryczne wciąż się rozwijają. W przyszłym roku oczekujemy pojawienia się w sklepach pierwszego smartfona z czytnikiem linii papilarnych, który zostanie zasłonięty wyświetlaczem. Prototyp technologii rozwija już Qaulcomm i Vivo. Jednak analitycy uważają, że producenci skupią się na sensorach wykorzystujących głębię obrazu.

Oznacza to, że Face ID z iPhone’a X pojawi się w urządzeniach z Androidem. Z roku na rok ma pojawiać się od 2 do 3 razy więcej modeli ze skanowaniem twarzy 3D.

Zobacz też: Facebook również chce mieć swoje FaceID

Zaproponowany przez Apple sposób identyfikacji użytkownika z pewnością nie jest idealny, ale identycznie wyglądała sytuacja z czytnikami linii papilarnych. Problem pojawia się w tym, że zawsze musimy być skierowani twarzą w stronę urządzenia. W przypadku skanera dermatoglifów nie jest to konieczne.

źródło: Phone Arena, AppleInsider • GoracyMarian

  Literówka w nazwie firmy produkującej układy.

 • stark2991

  Oby nie, oby to była tylko dodatkowa opcja, a główną pozostał czytnik. Przecież to jest gorsze rozwiązanie od skanera, nie dajcie sobie wmówić inaczej

  • Dopóki ludzie wolą czytnik (z tyłu oczywiście) to będą powstawały takie telefony. Nie trzeba kupować debilnych rozwiązań to się nie przyjmą 🙂 Już widzę ktoś swój ryj podsuwa pod ekran przykładając telefon do terminala w sklepie i w duchu się śmieję. Bzdura.

   • Łukasz Pająk

    Ludzie wolą też większe akumulatory, a w tym roku większość zmalało. Zapamiętaj, że to nie ludzie decydują o rozwoju i tym, co modne, a wielkie firmy.

    • Nie do końca 🙂
     Decyzje wielkich firm to np. Apple. Ale nie zawsze firmy decydują to co modne. Niektórym można dać prosty znak, że to nie jest dobry kierunek. Wystarczy, że ludzie nie będą brać wszystkiego co im wpadnie w łapy, bądź będą rozsądni i nie będą się łapać za marketing 🙂 Prosty przykład – Apple zrezygnowało z Jacka. Była masa krytyki na ten temat, a Samsung posłuchał i Jacka nie usunął 🙂 Tak samo OP5 – oni również nie usunęli, a nawet lepiej – zrobili głosowanie odnośnie złącza Jack na stronie FB 😉 To się nazywa słuchanie próśb użytkowników.

 • VikingsAreComing

  Trafny komentarz odnośnie skanowania twarzy.
  https://youtu.be/N1Idlk4VgjA?t=4m5s

  • maxprzemo

   Urzytkownika iPhone X poznamy z daleka 😉
   http://i67.tinypic.com/14ifu44.jpg

   • Adrian Kijek

    Zachowaj na pamiatke bo niedlugo tez tak bedziesz wygladal

    • Fox

     Ja nie będę, nawet jeśli to wejdzie jako standard, zwyczajnie będę wolał używać pinu bo takie centrowanie ryjem na telefon żeby go odblokować jest dla mnie po prostu debilne, ale oczywiście jak zwykle apple coś pokazał więc fanboje uznają to za świętość, a użycie swojego mózgu i skrytykowanie tego co zrobił apple oczywiście oznacza, że jesteś głupi lub biedny lub to i to.

     • Adrian Kijek

      Tez nie jestem za tym skanowaniem wole na razie pozostac z odciskoem palca ( dla mnie wygodniejsze sie wydaje ) ale znajac zycie wszystkie firmy pojda droga skanu twarzy

  • Sebosz

   Tylko nie ten pajac…

   • mico11

    Właśnie gościu jest spoko, jego filmiki są inne, nie to co na większości kanałów, że oglądasz jakikolwiek film o jakimkolwiek smartfonie i jest to samo