ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Znamy czas wsparcia nowych Nokii. Czy te obietnice mają pokrycie?

Autor: Adrian Celej Kategoria: Newsy

Wsparcie dla już wydanych telefonów to drażliwy temat. Po co aktualizować stary telefon, skoro nieaktualne oprogramowanie może zachęcić użytkownika do zakupu nowego modelu? Coś o tym wiem, pamiętam własne poszukiwania taniego telefonu z pewną aktualizacją. Działo się to 3 lata temu i znalazłem dokładnie… 1 model.

Nokia chce to zmienić

Telefony Nokia 3, 5 i 6 mają zagwarantowane wsparcie przez 24 miesiące od dnia premiery. Dotyczy to zarówno aktualizacji systemu do nowszej wersji, jak i comiesięcznych poprawek bezpieczeństwa. Informacje te potwierdził podczas afrykańskiej premiery lokalny szef HMD Global – Arto Nummela. Jest to dość odważne posunięcie, ponieważ firma nie wie jak sprzedadzą się nowe telefony, nie mogą w żaden sposób oszacować zysków i nie wiadomo czy inwestycja się zwróci.

Problematyczny budżetowiec

Największym problemem jest Nokia 3. Jest to budżetowiec oparty o układ MediaTeka. Telefon już w tej chwili działa na nieaktualnej wersji systemu, a zamontowany procesor uniemożliwia aktualizację do Androida 7.1. Co będzie po premierze Androida 8? Na chwilę obecną wsparcie tego CPU jest mało prawdopodobne. Szef HMD Global prosi o trochę czasu, producent ma prowadzić rozmowy z MediaTekiem.

Czy to się uda?

O ile w przypadku Nokii 5 i 6 nie mam wątpliwości, co do realności tej obietnicy, to już nie mogę tego powiedzieć o budżetowcu. Warto tu wspomnieć, że ta marka zna już skutki niedotrzymywania obietnic. To właśnie brak zapowiedzianych aktualizacji był głównym powodem śmierci telefonów Nokia Lumia (jak i całego mobilnego Windowsa). Oby tym razem nie skończyło się tak samo.

Źródło: AndroidHeadlines

Sprawdź najnowsze wpisy