qualcomm kary

 

W lecie informowaliśmy Was o problemach Qualcomm’a z Koreańską Komisją Uczciwego Handlu (FTC). W sprawie chodziło o wykorzystywanie przez Amerykanów dominującej pozycji na rynku oraz łamanie przepisów związanych z nieuczciwą konkurencją. Reuters donosi, że mamy ostateczny werdykt w tej sprawie, chociaż Qualcomm wciąż może się od niego odwołać.
Qualcomm ma zapłacić 1,03 biliona wonów, czyli w przybliżeniu 850 milionów dolarów. Jest to najwyższa w historii grzywna nałożona przez koreańskie FTC. Za co dokładnie ta kara? Amerykanie wymagali wysokich opłat za wykorzystywanie swoich układów. Tak jak pisałem w artykule lipcowym, firma naliczała opłaty na podstawie ceny całego urządzenia, co jest według FTC nielegalne – liczy się tylko koszt procesora.
Sledztwo w tej sprawie zaczęło się w 2014 roku – i co ciekawe, złożona skarga była anonimowa. Nieuczciwe praktyki Qualcomm’a w Korei Południowej to niestety nie jedyne, do jakich dopuścił się producent. Podobne sprawy toczyły się m.in. w Europie i Chinach, a teraz Amerykanom zaczął przyglądać się Tajwan i Stany Zjednoczone.
Źródło: gsmarena

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Bilski

Kinoman, podróżnik, koszykarz amator, ale przede wszystkim fan mobilnych technologii.