qualcomm kary

 

Czy dominująca pozycja Qualcomma na rynku może sprawić, że firma ta ma pozwolenie na dosłownie wszystko? Oczywiście, że nie. Przekonaliśmy się o tym już rok temu, kiedy to Amerykanie zawarli ugodę z Chinami, na mocy której zobowiązali się zapłacić grzywnę w wysokości miliarda dolarów. Jak jednak wynika z najnowszych raportów, Qualcomm wcale na błędach się nie nauczył, i może mieć przez to kolejne problemy.
 

Tym razem oskarżenia płyną ze strony Koreańskiej Komisji Uczciwego Handlu (FTC). Zgodnie z doniesieniami, FTC oskarża amerykańską firmę o nadużywanie dominującej pozycji na rynku oraz łamanie przepisów związanych z nieuczciwą konkurencją. Konkretnie chodzi o patent na technologię CDMA. Koreańskie firmy (np. Samsung) zmuszone były wnosić opłatę za patent od każdego urządzenia, natomiast ze śledztwa FTC wynika, że Qualcomm powinien udzielać licencji na każdy wykorzystany chipset.
 

Koreańska komisja rozpoczęła śledztwo 17 miesięcy temu, i trwa ono do dziś. Jeśli powyższe oskarżenia się potwierdzą, to Qualcomm może zapłacić ok. 800 milionów dolarów grzywny.
 

Źródło: gsmarena

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Bilski

Kinoman, podróżnik, koszykarz amator, ale przede wszystkim fan mobilnych technologii.