[Film] Google odpowiada na zarzuty Unii Europejskiej – dajemy wybór na każdym kroku

Łukasz Pająk Newsy 2016-11-11

unia-europejska-google-pozew-android-grafika

Unia Europejska lubi „się czepiać”. W tym roku na celowniku komisji europejskiej jest Google, które podobno staje się ewidentnym monopolistą na mobilnym rynku i w Internecie. Amerykanie po długim czasie postanowili wydać oficjalną odpowiedź pokazującą, że dają wybór w przeciwieństwie do konkurencji.

Wszystko sprowadza się do kilku spraw. Po pierwsze Google oberwało się za narzucanie własnych reklam w Sieci. Po drugie aplikacje i wszelkie usługi z serii Play – te też podobno są za bardzo wymuszane przez warunki Amerykanów. Na koniec sam Android… Również okazuje się, że polityka najpopularniejszego mobilnego systemu na rynku jest niepoprawna dla Unii Europejskiej. W takim razie, co na to Google? Najlepiej na te pytania odpowiadają następujące animacje i film:

YouTube Preview Image

competition

app_real_estate compatibility

Amerykanie zwracają uwagę, że dając możliwość wyprodukowania niesamowicie tanich urządzeń jak na te standardy w zamian oczekuje naprawdę niewiele. Do tego porównanie z innymi platformami daje idealny pogląd jak faktycznie wygląda mobilny rynek, na którym to Apple oferuje smartfony z aplikacjami tylko od nich.

Oczywiście ta wypowiedź nie oznacza, że to koniec walki na linii Google – Unia Europejska. Microsoft swego czasu również był na celowniku europejskie organizacji za sprawą programu Internet Explorer toteż później Windows po instalacji dawał wybór przeglądarki internetowej.

źródło: blog.google.com • May Czos

  Odpowiedź oczywiście nic nie zmienia bo jest nie na temat. Apple i Microsoft stosują swój system praktycznie tylko w swoich produktach. Dlatego mają dowolność. Google nie ma bo Android jest na tysiącach różnych urządzeń i dla ich producentów Google nie daje wyboru tylko wymusza instalację swoich badziewnych apek co najważniejsze – bez możliwości odinstalowania! Także trzymam kciuki za UE w walce z zawalaniem miejsca.

  • AndropaX

   Google nic nie wymusza, producenci chcą usługi google to je mają, a jako że google nie oferuje poszczególnych elementów osobno to jest cały pakiet. Wypuszczanie telefonu bez gplay było by samobójstwem w obecnych czasach…
   A usuwanie aplikacji systemowych nic ci nie da bez repartycjonowania…

   • May Czos

    Wymusza. Nie wszystkie usługi i apki Google’a są niezbędne. Nie pisze tu o sklepie Play, ale większość producentów ma swoje odtwarzacze muzyczne, praktycznie wszystkie zostawiają w tyle Googlowskie badziewie, ale wszystkie telefony z Androidem mają zainstalowany program „Muzyka Google Play”. Po co? Producent nie może też sobie wybrać przeglądarki i paru innych programów. Po co mi społecznościówka Google+ z której nigdy nie korzystałem i nie zamierzam? Pakiet od Google’a jest zbyt szeroki, w tym jest problem.
    Ja aplikacje tylko wyłączyłem żeby nie przyszło im na myśl się włączyć, łączyć z internetem itp. Wiem że nie mogę ich usunąć i właśnie dlatego Google ma proces.

    • gqx

     No i w tym problem żeby można było wywalić niechciane aplikacje co mi zżeraja zasoby. Za to gugluś powinien dostać ciężkie baty a nie że zawsze jest Play!

    • Jackonji

     to że pakiet Google Jest dla wielu osób za szeroki to prawda i to że nie da się usunąć tych systemowych APK to też prawda i to akurat głupota ze strony Google ale jednak możesz zainstalować apki innych producentów producenci wrzucają swoje zamienniki i Nikt im tego nie broni w przypadku Apple czy Microsoftu szczególnie Windows ma z tym problem bo przecież wielu apek brak

   • nycko

    „Wypuszczanie telefonu bez gplay było by samobójstwem” – istnieją inne sklepy z apkami, choćby amazon. Istnieją inne sposoby na synchronizację kontaktów, geo lokalizacje itp. Także nie zgadzam się, że brak usług Google to samobójstwo.

    „bez repartycjonowania” – bez rootowania chyba chciałeś napisać?

    • AndropaX

     1. Ale ich oferta na pewno nie dorównuje gplay. Nie chodzi mi o same istnienie alternatyw, a o ich jakość, bo tutaj google ciężko przebić.

     2. Partycja systemowa ma przykładowo 2 GB i niezależnie ile z niej wywalisz dalej te 2 GB będzie miała i nic z tym zwolnionym miejscem nie zrobisz.

     • nycko

      Ad.1 Faktycznie oferta jest mniejsza, ale najpopularniejsze programy znajdziesz. Moim zdaniem tylko od chęci producentów zależy wymiana googla na np.amazon.
      Ad.2 Masz rację.

  • Jackonji

   niech ci różni producenci zrobią swoje różne systemy I wtedy będą ładować swoje różne aplikacje póki tego nie robią takie zestawienie z microsoftem jak twoje jest bez sensu gdyby inni producenci ładowali u siebie Windowsa Microsoft narzucał by dokładnie to samox