isis problems2

 

Wiedzieliście, że ISIS wypuściło już kilka własnych aplikacji? Teraz pewnie tego żałują, od kiedy developerzy wrzucają ich nowe, pełne szpiegowskich wtyczek wersje.

 

Do niedawna Android był ulubionym systemem operacyjnym terrorystów. Czemu? Bo AppStore ma ostre wytyczne co do tego, co może się w nim pojawić i co ważniejsze, w iOS nie zainstalujecie spoza sklepu. Na urządzeniach z Androidem to już jednak o wiele łatwiejsze.

 

No więc ISIS zaczęło tworzyć swoje aplikacje na Androida. Mają ich już co najmniej sześć. Jedne mają informować o operacjach terrorystycznych w Iraku i Syrii, inne służą do streamingu audycji radiowych, w których codziennie słyszy się motywacyjne okrzyki i cytaty.

 

Trudno w to uwierzyć, ale powstała nawet apka dla dzieci, w której uczą się one alfabetu łącząc konkretne literki z popularnymi atrybutami ISIS w rodzaju czołgów czy rakiet ziemia-powietrze. Naprawdę. Jest zresztą regularnie uaktualniania i dostępne też na Windows Phone. Screen poniżej.

 

isis kids app

 

Tutaj dochodzimy jednak w tej ciemnej historii do jakiegoś światełka w tunelu. Okazuje się, że ktoś zaczął wypuszczać zmodyfikowane wersje aplikacji ISIS, które zdaniem terrorystów są naszpikowane malware i mają szpiegować osób, które będą ich używały. Spanikowane ISIS wydało w związku z tym komunikat, w którym pisze, żeby korzystać tylko „z oficjalnego kanału Amaq” przy pobieraniu czegokolwiek.

 

Ok, czyli teraz wszyscy będą ściągali tylko stamtąd i terroryści są bezpieczni? Niekoniecznie. Ten oficjalny kanał, jak i inne serwisy ISIS często pada więc zdenerwowani, zajęci swoją świętą wojną bojownicy nie chcą czekać i ściągają pliki instalacyjne z innych źródeł. I tu wpadają w pułapkę.

 

Co prawda terrorystyczna siatka stara się teraz nauczyć wszystkich swoich zwolenników jak bezpiecznie korzystać z telefonu, ale najprawdopodobniej jest już za późno. Trzymamy kciuki za twórców tych przerobionych aplikacji. Dawno już z taką przyjemnością nie pisaliśmy o malware i problemach z bezpieczeństwem na telefonach z Androidem. Nie ukrywamy, że lubimy patrzeć na problemy IT w szeregach terrorystów!

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Fulneczek