ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Mały Samsung – wielka moc

Autor: Filip Stachowicz Kategoria: Newsy



Czy wiedzieliście, że Samsung Galaxy S posiada najszybszy procesor sposród wszystkich telefonów z Androidem? Ja też nie, ponieważ Samsung uznał specyfikacje swojego procesora za zbędną i nie umieścił jej w swoim oficjalnym prasowym komunikacie. Oglądając prezentacje Samsunga, możemy usłyszeć Omara Khana, który wspomina o gigahercowym mikroprocesorze potrafiącym przetworzyć 90 milionow trójkątów na sekundę. Prezenter utrzymuje, że jest to trzykrotnie szybszy procesor od innych, występujących w konkurencyjnych produktach.



Platforma Snapdragon (QSD8x50) potrafi przetworzyć „tylko” 22 miliony trójkątów. Jak to możliwe, że Samsung stworzył jeden z najlepszych procesorów opartych na bazie Cortex-A8 i zapomniał o nim wspomnieć w swojej prezentacji? Otóż Galaxy S zawiera nowy procesor południowokoreańskiego giganta oznaczony kodem S5PC110. Zaprezentowany rok temu procesor charakteryzuje się architekturą Cortex-A8 współpracując jednocześnie z procesorem karty graficznej PowerVR SGX540. Rdzeń Cortex’a-A8  nosi kodową nazwę Hummingbird, a zaprojektowany został przez firme Intrinsity, która utrzymuje, że jest to najszybszy Cortex. PowerVR SGX540 to bardzo tajemnicza jednostka, zaprezentowana do tej pory tylko na dwóch urządzeniach – Samsungu Galaxy S (GT-I9000) oraz Samsungu Wave (S8500). 

Poniżej porównanie procesorów we wiodących smartphone’ach:

  • Motorola Droid: TI OMAP3430 with PowerVR SGX530 = 14 milionów trójkątów/sec
  • Nexus One: Qualcomm QSD8×50 with Adreno 200 = 22 miliony trójkątów/sec
  • iPhone 3G S: 600 MHz Cortex-A8 with PowerVR SGX535 = 28 milionów trójkątów/sec
  • Samsung Galaxy S: S5PC110 with PowerVR SGX540 = 90 milionów trójkątów/sec


Oraz w ramach ciekawostki dwóch wiodących konsoli do gier:

  • PS3: 250 milionów trójkątów/sec
  • Xbox 360: 500 milionów trójkątów/sec


Jak łatwo zauważyć Galaxy S, posiada najlepszy wyświetlacz (Super Amoled) i najlepszy procesor ze wszystkich Androidowych smartphone’ów. Oficjalne wypuszczenie na rynek tego modelu spowoduje sprzętową dominacje niepopularnego koreańczyka nad resztą rynku. Czyżby Samsung próbował zerwać z wizerunkiem marnej marki i stać sie potentatem nie tylko pod względem sprzedaży, ale także jakości? 
Źródło: androidandme.com

Sprawdź najnowsze wpisy