samsung-logo

 
Ten rok przyniósł dobre wieści dla Samsunga, ponieważ firma zanotowała wzrost zysków po siedmiu kwartałach stagnacji. Jednak pewien analityk uważa, że koreański gigant może zakończyć działalność na rynku urządzeń mobilnych w ciągu najbliższych pięciu lat. Według Bena Bajarina, analityka branży, Samsung zmaga się z „dylematem innowatora” i nie zdziwiłby się, gdyby firma opuściła rynek smartfonów w ciągu najbliższych kilku lat.
 
Analityk uważa, że „Kiedy dostarczasz ten sam system operacyjny co konkurencja, jesteś tak dobry, jak jego najniższa cena”. Wspomniany dylemat odnosi się do sytuacji, w której innowatorzy mają konkurencję w postaci nowych firm na rynku, które oferują wystarczająco dużo dobrych produktów, po bardzo atrakcyjnej cenie. Gdy rynek zaczyna je akceptować, innowator ma problem ze sprzedażą swoich smartfonów po cenie premium.
 
„Nie ma absolutnie nic co mogą oni zrobić, aby rozwiązać kryzys w urządzeniach wysokiej klasy, których cena jest czasami nawet absurdalna. Żadna ilość innowacji nie uratuje ich, ponieważ „wystarczająco dobry” – to stwierdzenie określające tok myślenia na ziemi Androida”. Inną kwestią jest to, że tanie budżetowe smartfony miały uderzyć w Apple, a odbiły się czkawką dla Samsunga. „Nowa cena premium dla telefonów z Androidem to między $ 300 – $ 400, a cena dla każdego to poniżej $ 300. Samsung nic nie sprzeda powyżej tych wartości. Luka pomiędzy Apple i urządzeniami z zielonym robotem na pokładzie, będzie rosła” – pisze analityk.
 
Analiza ta lub można raczej powiedzieć przewidywania, wydają się dość małorealistyczne. Jednak z drugiej strony, widzieliśmy co się stało z Nokią, więc nic w tej branży nie jest niemożliwe.
 
źródło: sammobile

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.