ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Roślinna powłoka w sprayu zastąpi plastikowe opakowania żywności?

Autor: Borys Francuz Kategoria: Newsy

Technologia rozwija się w każdej dziedzinie naszego życia. Codziennie możemy zaobserwować to, chociażby w trakcie posiłków. Jednym z ostatnich rewolucyjnych odkryć naukowców jest roślinna powłoka w sprayu, która być może w przyszłości całkowicie zastąpi plastikowe woreczki, w które opakowana jest żywność.

Spray i powłoka wyprą plastik z rynku spożywczego?

Spray i powłoka wyprą plastik z rynku żywnościowego?

Chyba wszyscy zgodzimy się, że produkty takie jak chleb, owoce czy warzywa w trakcie zakupów powinno trzymać się w opakowaniu. Sklepy przyzwyczaiły nas do plastikowych opakowań, które od wielu lat trapią wszystkich ekologów. Wpływ odpadów wykonanych z tego materiału na środowisko jest przecież ogromny. Każdy z nas słyszał o największych akcjach recyklingowych, które zachęcają co segregacji odpadów.

Jak się jednak okazuje bardzo możliwe, że w przyszłości będziemy mogli całkowicie zrezygnować z plastikowych worków, siatek, folii czy jakkolwiek to nazwiemy. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda oraz Uniwersytet Stanu New Jersey, czyli dwóch czołowych amerykańskich instytucji pracują nad specjalną powłoką, która może zastąpić klasyczny plastik. Środek ochronny jest dużo bardziej ekologiczny i bezpieczniejszy od folii.

Powłoka jest rozpylana na żywności w formie sprayu. Zgodnie z tym co przekazali naukowcy, w środku preparatu znajdziemy włókna oparte o polisacharydy oraz biopolimery. Po spryskaniu danego produktu powłoką przykrywa ona całą jego powierzchnie. W taki sposób owoce czy warzywa są chronione przed gniciem oraz pleśnią. Dodatkowo w sprayu występują naturalne grupy przeciwdrobnoustrojowe, które nie dość, że zapobiegają psuciu się żywności, to także eliminują z niej potencjalnie niebezpieczne bakterie i wirusy. W skład powłoki wchodzi kwas cytrynowy, nizyna oraz olejek tymiankowy.

Naukowcy testowali spray, chociażby na awokado. Owoc po spryskaniu powłoką zachował świeżość o około 50% czasu dłużej. Oczywiście środek ochronny możemy spłukać wodą. Niestety na ten moment nie dowiedzieliśmy się niczego na temat opatentowania sprayu. Jednakże jeśli powłoka pojawiłaby się na rynku, w teorii mogłaby ona znacząco zmniejszyć obciążenie środowiska spowodowane plastikowymi odpadami oraz także ograniczyć marnowanie żywności.

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy