ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
rozwiązania antydronowe

W USA powstają rozwiązania antydronowe – w jakim celu i jak działają?

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Firma NovoQuad z USA wdraża rozwiązania antydronowe. Spółka przekonuje, że zagrożeń, jakie powodują bezzałogowe statki powietrzne, nie można już dłużej ignorować. Jako przykłady podaje niebezpieczne zdarzenia z udziałem dronów.

Rozwiązania antydronowe receptą na nieodpowiedzialne korzystanie z latających urządzeń?

źródło: nqdefense.com

Drony to urządzenia mogące usprawniać codzienne funkcjonowanie wielu branż, jednak gdy steruje nimi nieodpowiedzialna osoba, mogą również stanowić poważne zagrożenie. Firma NovoQuad zwraca uwagę na zdarzenia z 2016 (dron uderzył w szczyt Space Needle w Seattle) i 2017 roku (dron zderzył się z przelatującym lekkim samolotem w Quebec w Kanadzie). Spółka chwali się jednak rozwiązaniem, jakim jest system antydronowy Counter UAV System. Zagrożeń bezpieczeństwa stwarzanych przez drony nie można już dłużej ignorować – przekonuje.

Systemy antydronowe mają chronić nisko położone obiekty – imprezy masowe, lotniska, infrastrukturę rządową i obiekty wojskowe. Podstawowy system ND-BU003 składa się z modułu wykrywającego (Detektor RF) i modułu zagłuszającego (kierunkowy zagłuszacz). Zapewnia wszechstronną detekcję do 3 km. Można zintegrować z nim kamerę, jeśli operator chce dokładnie monitorować docelowego drona i dysponować nagraniem wideo z wykonywanej misji.

NovoQuad chwali się również ręcznym systemem antydronowym ND-BD003. Ten sprzęt łączy w sobie wykrywanie dronów, przeciwdziałanie, wyświetlanie, sterowanie i zasilanie w lekkim, kompaktowym urządzeniu. Jego wymiary to 50 × 30 × 10 cm, a waga wynosi do 3,5 kg. Użytkownik może definiować pasma częstotliwości zagłuszania oraz obsługiwać połączenie z aplikacją mobilną.

Obecnie, wraz z dynamicznym rozwojem technologii dronów na całym świecie, dotychczasowa technologia rozwiązań antydronowych jest również stale udoskonalana, oraz powstaną coraz bardziej zoptymalizowane rozwiązania do ich wykrywania i zwalczania – przekonuje NovoQuad.

Drony są coraz częściej wykorzystywanym sprzętem, a że niewielki statek powietrzny może kupić praktycznie każdy, dochodzi nieraz do niebezpiecznych zdarzeń z udziałem tych urządzeń. Przykładowo Urząd Lotnictwa Cywilnego niejednokrotnie odnotowywał incydenty polegające na naruszeniu przestrzeni lotnisk przez operatorów dronów. Bezzałogowy statek zbliżający się np. do lądującego samolotu stwarza istotne zagrożenie.

źródło: PR Newswire, zdjęcie główne: Dose Media/Unsplash

Sprawdź najnowsze wpisy