ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Android 13 – kiedy pełna wersja systemu? Znamy nowości z bety!

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

Beta Android 13 już jakiś czas lata po różnych urządzeniach. Właśnie dlatego postanowiliśmy wypisać wam najciekawsze usprawnienia i nowości, które znalazły się w nowym systemie Google!

Android 13 kiedy premiera?

Oprogramowanie Android kultywowało tradycję nazywania swojego oprogramowania słodkościami, mieliśmy takie jak smaczki jak Lolipop, KitKat, Donut, a nawet Oreo! Wraz z 10 wersją oprogramowania nazwa kodowa została odsunięta na boczne tory, przynajmniej dla użytkowników. Tak pozostanie i teraz, jednak nazwa kodowa nowego oprogramowania dla Android 13 to Tiramisu. Prawdopodobna premiera pełnej wersji oprogramowania jest przewidziana na sierpień tego roku! Jednak to może się zmienić wraz z postępami testów.

Android 13 i dostosowywanie ikon!

Nowa wersja systemu operacyjnego ma pozwolić na zmianę koloru ikon w zależności od tego, z jakiego trybu i motywu korzysta użytkownik. To przyjemna zmiana dla minimalistów, chociaż są w niej pewne haczyki. Po pierwsze jest to, że póki co dostosowanie ikon do motywu działa tylko na urządzeniach z rodziny Pixel. Drugi haczyk jest taki, że producent oprogramowania będzie musiał uwzględnić, nowe wyglądy ikonek aktualizując aplikację, lub tworząc nową. Jest szansa, że funkcja pojawi się także na innych urządzeniach, jednak póki co nie można tego potwierdzić.

Więcej kolorów w Android 13!

Zostając przy ikonach i motywach, warto wspomnieć także, że nowe oprogramowanie doczeka się zmian w kolorystyce motywów. Póki co pojawiły się cztery nowe palety kolorów. Funkcja prawdopodobnie będzie pozwalała użytkownikowi na jeszcze pełniejszą personalizację wyglądu systemu. Producent udostępnił palety określonych odcieni kolorów oraz barw uzupełniających. Jak podaje AndroidPolice użytkownicy Android 13 będą mogli automatycznie tworzyć motywy dla konkretnych aplikacji.

Mnie bardzo odpowiada możliwość pełnej konfiguracji kolorystycznej, bo lubię eksperymentować z kolorami. W końcu Android doczeka się takiej funkcji bez zewnętrznych aplikacji.

Wzorem Apple zmieniamy zegarki

Kolejna zmiana designerska. Tym razem padło na zegar na ekranie blokady, gdzie użytkownik będzie mógł przełączyć się między dwoma stylami zegarka. Póki co nie wiadomo ile opcji konfiguracji, pojawi się w tej funkcji. Warto także wspomnieć o tym, że zmieni się widżet „Teraz odtwarzane„. Ten ma dostać zupełnie nowy wygląd. Okładka albumu zajmie teraz całe tło widżetu, a elementy sterujące zostały nieco przesunięte. Kolejną niewiadomą pozostaje to czy zmiany dotyczą wszystkich urządzeń, czy te pojawią się na urządzeniach Pixela.

Jeśli chcecie poznać wszystkie zmiany, które pojawią się w nowej wersji oprogramowania, zapraszamy tutaj

Źródło: developer.android.com

Sprawdź najnowsze wpisy