ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Atrysta słyszący kolory – poznajcie Neila Harbissona

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

To nie błąd w tytule. Neil naprawdę słyszy kolory, a to wszystko dzięki antenie wszczepionej w jego mózg. Pół człowiek pół cyborg? Bardzo możliwe!

Poznacie Neila

Neil urodził się w Hiszpanii w 1982 roku. Artysta urodził się z wadą genetyczną, która pozwala mu widzieć tylko w czerni i bieli. Początkowo był muzykiem i aktywistą na rzecz ekologii. W 2001 roku wyjechał do Irlandii, aby ukończyć studia pianistyczne. Rok później przeniósł się do Wielkiej Brytanii, gdzie zaczął studiować kompozycję muzyczną. W 2003 roku Niel trafił na konferencję na temat cybernetyki. Jego szczególną uwagę zwrócił temat rozszerzeń sensorycznych.

Neil Harbisson – Człowiek cyborg

Temat rozszerzeń sensorycznych tak bardzo zapadł mu w pamięć, że ten postanowił naprawić swoją wadę genetyczną. Bowiem antena, która jest na głowie artysty, rejestruje bezpośrednio kolory, przetwarzając je na fale dźwiękowe. Artysta zapamiętuje barwy dzięki częstotliwości, te wysokie to barwy niebiesko-fioletowe, natomiast niskie są czerwone. Sama antena ostatecznie powstała w 2009 roku. Anetna jest podłączona do czaszki artysty za pomocą chipa, która pozwala mu słyszeć barwy! Te są odbierane, a sam chip wibruje w okolicy ucha wewnętrznego artysty. Jak sam twierdzi, nie ma problemu z odróżnieniem ich od tego co słyszy uchem. Tutaj na pewno studia muzyczne podjęte przez artystę przyczyniły się do tego, że ten nie ma problemu z rozróżnieniem dźwięku barw.

Wszystko dla dobra nauki

Artysta deklarował, że ponad 3 lata zajęło mu poznanie dźwięków wszystkich barw. Żeby było ciekawiej antena na głowie Neila, pozwala usłyszeć także ultrafiolet oraz podczerwień, czyli coś, co jest dla nas nieosiągalne. Ponoć, te też mają swoje odcienie. Artysta twierdzi także, że dzięki antenie jeszcze lepiej odczuwa otaczający go świat. Neil stara się także propagować rozwijanie ludzkiego ciała o części mechaniczne. Zdaniem artysty cyborgizacja jest przyszłością jednostek ludzkich. Jako przykład podał np. możliwość wyczuwania niebezpiecznych gazów węchem, co jak wiemy, jest niemożliwe, bez wykorzystania elektroniki. Artysta powiedział także, że udało mu się skontaktować z satelitami, więc może odbierać dane z kosmosu!

Cyborg Foundation. Miejsce pomocy dla Cyborgów

Neil w 2010 roku stworzył swoją międzynarodową fundację, która pozwala ludziom stać się cyborgami. Stało się tak, ponieważ artysta otrzymywał masę wiadomości od osób, które chciały stać się takie jak on. Główny cel fundacji to rozwijanie ludzkich zmysłów i zdolności dzięki wykorzystaniu cybernetycznych rozszerzeń w ciele.

Źródło: cyborgarts.com

Sprawdź najnowsze wpisy