ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Czy niebieskie światło jest szkodliwe dla naszej skóry?

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że niebieskie światło emitowane z ekranów jest szkodliwe dla naszych oczu. Dlatego producenci smartfonów wprowadzili do swoich telefonów tryb nocny, który ociepla barwy ekranu, dając ulgę naszym oczom.

Niebieskie ekrany nie takie straszne

Kiedy myślimy o niebieskim świetle to najczęściej nasz mózg myśli o urządzeniach elektronicznych. Cóż prawda jest taka, że urządzenia elektroniczne wytwarzają znacznie mniej niebieskiego światła niż słońce! Badania przeprowadzone przez Harvard mówią, że niebieskie światło jest trochę szkodliwe dla naszej skóry. Dlaczego trochę? Ponieważ badania jeszcze nie są ukończone.

Jak niebieskie światło wpływa na nasze zdrowie?

Niebieskie światło to długość fali światła, które organicznie pochodzi ze słońca, ale można je odtworzyć za pomocą urządzeń elektronicznych. Dlatego na niebieskie światło jesteśmy narażeni całą dobę! Jak twierdzą uczeni z Harvardu, niebieskie światło ma także pewne korzyści. Otóż to ma podnosić poziom energii i poprawiać nastrój.

Najgorzej nocą

Nocą niebieskie światło może powodować problemy. Jakie? Otóż jak pisałem akapit wcześniej, niebieskie światło podnosi poziom naszej energii. Przez ekran, ludzki mózg zostaje „aktywowany„. To powoduje zaburzenie snu, co prowadzi do zaburzeń naturalnego cyklu dobowego. Aktywowane zostają obszary mózgu, które blokują produkcję melatoniny. Samo zdrowie snu powinno być wystarczającym powodem, aby odstawić smartfon, czy tablet, chociaż na kilka godzin przed snem.

Co z naszą skórą?

Niemiecki szpital w 2015 roku wykonał badania, jaki wpływ ma niebieskie światło na skórę. Te wykazały, że istnieje związek promieniowania względem starzenia się skóry! Natomiast badania z 2020 roku donoszą, ze długotrwała ekspozycja na niebieskie światło może powodować śmierć komórek oraz tkanek skórnych. Są jednak przypadki, gdzie niebieskie światło bywa lecznicze, np. przy usuwaniu trądziku.

Jak poradzić sobie zza dużą ilością niebieskiego światła?

  • Używaj przyciemnionych ciepłych żarówek do lampek nocnych
  • Nie patrz na ekrany od dwóch do trzech godzin przed snem
  • Jeśli pracujesz nocą w otoczeniu niebieskiego światła, spraw sobie okulary blokujące niebieskie światło
  • Włącz tryb nocny w telefonie!

Źródło: health.harvard.edu

Sprawdź najnowsze wpisy