Ah ta fragmentacja Androida…Wersja Lollipop obsługuje jedynie 23,5% urządzeń

mm Adam Lulek Newsy 2015-10-07

Android-Lollipop-Statue

 
Niejednokrotnie zarzuca się Google, że fragmentacja systemu mobilnego jest zbyt duża. Jednak gigant nic sobie z tego nie robi. Nie potrafi zmusić producentów, czy też wprowadzić jakieś konkretne zmiany, które zmieniłyby sytuację.
 
Przejdźmy zatem do danych dotyczących instalacji poszczególnych wersji Androida na urządzeniach z tym systemem. Otóż w zeszłym miesiącu, Lollipop w końcu przekroczył 20% na wykresie dystrybucji firmy Google. To oznacza, że od początku września, 21% wszystkich aktywnych urządzeń z zielonym robotem posiadało wersję z „Lizakiem”. Miesiąc później, Android 5.x utrzymał powolny trend wzrostowy. W opublikowanych najnowszych danych, Google pokazuje, że 23,5% wszystkich aktywnych urządzeń posiada tę wersję.
 
Android
 
Jeżeli chodzi o przestarzały już KitKat to znajduje się on na aż 38,9% urządzeń (poprzedni wynik wynosił 39,2% w ubiegłym miesiącu). Trzy odsłony Jelly Bean w sumie stanowią 30,2% udziału w systemie. Poprzednie wersje to – Ice Cream Sandwich z wynikiem 3,4%, Gingerbread – 3,8% oraz nawet Froyo – 0,2%.
 
Jeszcze bardziej starsze wersje nie są nawet wspomniane w raporcie i nic w tym dziwnego. W następnym miesiącu powinniśmy zobaczyć w tabeli i na wykresie po raz pierwszy Androida 6.0 Marshmallow. Będą to jednak wyniki bardzo słabe, co źle świadczy o postępach Google nad zmniejszeniem fragmentacji. Szkoda, bo to największy problem Androida.
 
źródło: gsmarena • MaxKey

  Google powinno zmusić do stosowania czystego Androida, a producenci niech implementują swoją nakładkę jako osobną warstwę.

  • W tym celu musieli by zamknąć Androida.

  • Marcin Wojciechowski

   Dokładnie i zgadzam się z tym ale jeszcze lepiej by było gdyby Google samo zajęło się aktualizacjami Androida tak samo jak robi to Microsoft przy aktualizacji komputerów z Windows 8.1 na 10. Inaczej nigdy nie wygra się z fragmentacją.

 • TheBlur

  Pieprzenie. Gdyby Apple robiło tanie ścierwo jak większość producentów a nie tylko i wyłącznie drogie flagowce to było by dokładnie tak samo. Jeśli Google zamknie Androida i ograniczy tylko do Nexusów to sytuacja będzie identyczna jak w Apple – choć oczywiście tego nie zrobi.

  • MonsterZet

   Jakoś Microsoft sobie radzi a też robi „tanie ścierwo”

   • DanSlenders

    I tak ilość jest skromna. Sam Samsung robi więcej sprzętu niż M$

    • MonsterZet

     Napisał, ze gdyby Apple robiło też budżetowce itp. to też by mieli syf. Dlatego przytoczyłem Microsoft, który sobie dobrze radzi z aktualizacjami.

     • DanSlenders

      Microsoft jako jedyny robi urządzenia z WP, więc kontrola aktualizacji nie jest żadnym problemem

     • MonsterZet

      To samo jest u Apple. Dlatego przytoczyłem Microsoft. Nie rozumiem w czym problem

     • TheBlur

      Ja wam powiem, że może być jeszcze inaczej – MS ma tak nędzny udział w rynku, że skupienie się na aktualizacjach taniochy daje im zysk. Wszystko kręci się w okół tego, nikt nic nie robi z dobrej woli. Gdyby udziały mieli na poziomie iOS i Andka – zysku by pewnie nie było.

     • W Europie idzie im co raz lepiej.

     • Nie prawda, są inni producenci, którzy tworzą fony z WP np. HTC, chociaż niezbyt je promują.

     • DanSlenders

      To niewiele zmienia, bo 98% czy coś koło tego robi M$

   • Microsoft ze swoim WP cały czas leci w dół, nie ma się czym chwalić.
    Za półtora roku zapadnie decyzja o stopniowym wygaszaniu tego systemu.

    • Dziwne, we Francji WP ma 13% a iOS 15%. Ogólnie oscyluje w okolicach 8% (średnio), więc to nie jest źle.

     • MonsterZet

      Powiedziałbym, jest bardzo dobrze. 😉 i mam nadzieję, że będzie jeszcze lepiej, bo wybieranie między Androidem, a iOS hest trochę nudne i pod wieloma względami oczywiście. Żaden z nich nie jest idealny.

     • TheBlur

      Co więcej iOS i Android staję się coraz bardziej podobne do siebie. I sam nie wiem dla którego systemu okaże się to zabójcze.

     • MonsterZet

      Liczę, że dla androida, bo jest zbyt bardzo ceniony rozpowszechniony, chociaż bardzo daleko mu do stabilności z iOS lub Windows Phone’a. Android tak naprawdę powinien być napisany od podstaw ponieważ tam ma bardzo dużo błędów. Myślę, że Android powinien być tylko dla Nexusów, ponieważ tworzy się niezły bałagan, gdy inni producenci modyfikuje system i wygrywają go na swoje na swoje urządzenia. Google powinno postawić ultimatum, każdy producent może wgrać Androida na swoje urządzenie ale w czystej postaci. Wtedy nie byłoby zamieszania na rynku a wszystkie urządzenia mógłyby dostawać aktualizacje jednocześnie. Myślę że to właśnie przez takie postępowanie Android w przyszłości będzie klęską i porażką.

     • TheBlur

      Niemożliwe to nie jest – Android Wear nie może być modyfikowany przez producentów. A co to do „zabójczości” – choć prywatnie korzystam z Androida (Nexusy i Galaksiaki) to zarabiam na programowaniu na iOSa więc wolę aby się to w żadną stronę nie spełniło….

     • MonsterZet

      Ja nie jestem zwolennikiem niesamowitej wolności jak na androidzie, czy ładnego interface Windows Phone. Dla mnie najważniejsza jest 100% stabilność systemu, długie wspieranie urządzenia, które zakupię oraz ilośc dostępnych aplikacji. Na razie kupiło mnie Apple. Android dopóki nie zostanie napisany od nowa 😉 nigdy mnie nie kupi. Mogę go używać, podoba mi się, ale na głównym urządzeniu go nie chce. Zobaczymy, czy po premierze Windows 10 Mobile deweloperzy nie będą omijać tamtej platformy, bo tylko z tego powody jestem na iOS, i planowałem przesiadkę na androida. Ale zaraz po kupnie LG G4, musiałem go sprzedać bo nie dało sie z Androidem długo wytrzymać. Niestety jestem zmuszony korzystać z iOS. Powiedz, co programujesz na iOS? 🙂

     • TheBlur

      Ostatnio siedzę w projekcie dla IMGW, roboty po uszy ;p A co do tematu – ja już tak „wrosłem” w androida, że za późno na wyjście. Choćby dziesiątki zakupionych gier czy aplikacji – drugi raz nie chce mi się i z iPhone’ów korzystać będę tylko służbowo.

     • Powiedz jeszcze ile ma w Chinach- kraju z ponad miliardem obywateli. Ile ma w USA? Średnia to nie kraje które ci pasują tylko wszystkie kraje z całego świata. Ten system ma 2,48% i nie zmienisz tego.

   • OnDaReal

    Popraw mnie jeśli się mylę, ale chyba za trochę starszych czasów M$ też dał ciała z aktualizacja 7 do 8 … może wyciągam stare brudy, ale teraz radzi sobie w zasadzie tylko dlatego, że jest jedynym liczącym się (a w zasadzie jedynym) producentem telefonów z WP, a wtedy nie poradził sobie pomimo tego.

    • MonsterZet

     To jest fakt, ale tak na prawdę myśle Żr to była dobra decyzja, bo używając mojej starej 800 myśle, ze 8.1 by nie uciągnąć. Przynajmniej po jakimś czasie. Nawet 7.8 muli.

 • Google tworzy Androida i aktualizuje swoje urządzenia. Reszta to tak na prawdę forki Androida

 • Asdaf

  źle świadczy o google ze producenci nie zdążą wypuścić 6.0 w ciągu miesiąca?…
  po drugie to wina w dużej mierze samsunga któy wypuszczał w czasie JB wiele urządzeń bez wsparcia a przede wszystkim galaxy s3, przydały by się wykresy które % pokazywały by ile takich urządzeń z JB czy KK jest którego producenta…

  • otacon1k

   Kilka miesięcy temu pojawiły się w internecie grafiki pokazujące fragmentacje androida nie wg systemu a właśnie urządzeń. Samsung z liczbą wypuszczonych dotychczas smartfonów po prostu zmiażdżył konkurencję. Teoria ma zatem jak najbardziej sens 😉

   • stark2991

    Masz gdzieś namiary na te grafiki?

    • Przyłączam się do pytania

     • otacon1k

      Wyguglujcie „open signal android fragmentation” . w sierpniu Samsung miał 38 % udziału w rynku androida

   • Asdaf

    przeglądam kilka portali ale nie zauważyłem czegoś takiego, coś więcej?x