google glass

 

 

Odkąd ponownie rozpoczęto prace nad okularami Google firma zdecydowanie mniej chętnie dzieli się postępami w pracach nad projektem, czy też pomysłami na zastosowanie w praktyce. Opublikowany wniosek patentowy pokazuje jednak, że koncern ma spore oczekiwania wobec tego projektu, którego jednym z elementów ma być wyświetlanie hologramów w zasięgu wzroku użytkownika. Wdrożenie tego planu w życie wymagać będzie połączenia już istniejących projektów.

 

 

google-glass-patent

 

 

Obecnie koncern pracuje nad kilkoma projektami z działu wirtualnej rzeczywistości, które mają różne zastosowania:

 

  • Google Glass jako okulary służące do wyświetlania oczekiwanych przez użytkownika informacji o otoczeniu
  • Cardboard – smartfon wykorzystywany jest w zastępstwie ekranu i obróbki informacji z aplikacji
  • Koncern wykupił i wspiera prace nad technologią związaną z wirtualną rzeczywistością opracowaną przez startup Magic Leap – co kosztowało pół miliarda dolarów

 

Opisywany patent pokazuje jak Google zamierza w okularach wyświetlać dodatkowe informacje w formie interaktywnych hologramów. Interakcja na linii użytkownik – hologram ma być możliwa za pomocą ręki lub ruchu głowy. Poniższe wideo z początku tego roku pokazuje, jak przejęty przez Google startup Magic Leap wyobraża sobie przyszłość wirtualnej rzeczywistości, która ma znaleźć zastosowanie zarówno w rozrywce, jak i w biznesie:

 

 

 

Według krążących informacji Google dąży do połączenia okularów i technologii Magic Leap – okulary mają dostarczać bazy sprzętowej a startup przygotować zawartość. Wszystko to nabiera sensu, jeśli przypomnimy sobie, że zespół odpowiedzialny za Google Glass został przemianowany na Project Aura i odpowiedzialny jest za coś „więcej” niż okulary Google. Kolejną wskazówką , że Google może mieć poważne plany jest inwestycja koncerny opiewająca na pół miliarda dolarów w startup – jeśli pomysł nie miałby przyszłości, to z pewnością nie włożonoby w niego takiej sumy.

 

Google przyspieszyło prace po tym jak konkurenci (Microsoft, Facebook i kilku innych) zrobili duże postępy w swoich projektach – słyszeliśmy o nich w ostatnich miesiącach.   Oficjalnie oczywiście z Mountain View słyszymy tradycyjny już komentarz do jeszcze nie zaprezentowanych finalnych produktów: „Z patentu nie zawsze powstaje produkt”. Biorąc jednak pod uwagę ruchy konkurentów premiera finalnego produktu powinna wkrótce nastąpić, jeśli Google nie chce przegrać tej batalii.  Koncern na pewno wyciągnął też wnioski z klapy, jaką była premiera okularów w wersji 1.0, które delikatnie mówiąc nie były pełnowartościowym produktem. Technologia wirtualnej rzeczywistości wydaje się być ciekawą technologią – jeśli tylko koncernowi uda się dopracować pomysł, to w połączeniu z innymi usługami Google może wyjść z tego ciekawy sprzęt.

 

 

Czekacie na efekty prac?

 

 

 

Źródło:googlewatchblog.de

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Smorąg