Lego Atari 2600

Lego Atari 2600 z grywalną kultową grą – genialny zestaw dla fanów retro

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Nostalgia zdaje się być siłą napędową ostatnich lat. Pierwsze pokolenia graczy, czyli ludzi, którzy byli znani z wyścigu za nowościami, zestarzały się i chcą tego, co już dobrze znają. Stąd stale rosnąca popularność retro i miniaturek konsol sprzed kilku dekad. Firma Lego także korzysta z tego trendu, przygotowując coraz to kolejne zestawy klocków, z których można złożyć kultowe konsole. Najlepszym przykładem jest tu zestaw Nintendo Entertainment System (NES) który wyszedł latem 2020 roku. Teraz zaś firma chce zaproponować graczom zestaw Atari 2600.

Lego Atari 2600

Lego Atari 2600

Zestaw ma nosić numer 10306 i powstaje on z myślą o 50-leciu Atari. Nie wiemy jeszcze, z ilu elementów będzie się składał, ani czy będzie zawierał jakieś minifigurki. W publikacji podano, że system będzie porównywalny wielkością do oryginalnego 2600 i będzie zawierał grywalną wersję gry Pitfall. Oczywiście to nie tak, że dostaniemy do środka emulator Atari ze zintegrowaną grą: to byłoby zbyt proste. Podobnie jak w przypadku zestawu NES całość będzie tylko krótkim fragmentem opartym na mechanizmie z klocków ukrytym w klockowym telewizorze. Nie ma więc mowy o nudnym budowaniu prostokątnej skrzynki, a sam projekt może być jednym z bardziej złożonych. Lego ma zaoferować ten zestaw w sprzedaży bezpośredniej w sierpniu tego roku za 169,99 Euro. Do sklepów innych marek trafi on jednak dopiero w styczniu 2023 roku, czyli w sam raz z perspektywy rocznicy, której jest elementem.

Zobacz też: Retrokonsola z klocków lego – i to razem z telewizorem

Oczywiście biorąc pod uwagę wiek urządzenia, które ma odwzorować ten zestaw, to raczej niewielu nabywców będzie traktować go jako możliwość złożenia konsoli swojego dzieciństwa. Dla większości będzie to raczej retro w najczystszej postaci. Oczywiście z wyjątkiem krajów byłego Układu Warszawskiego: w końcu u nas Atari 2600 egzystowało wraz z Pegasusem, PS1, Amigą i pierwszymi PC na początku lat 90. Skoro jednak już jesteśmy przy 2600, to przedstawmy pokrótce historię tej protokonsoli: otóż System Atari Video Computer System (Atari VCS) pojawił się na rynku w 1977 roku, a pięć lat później został przemianowany na Atari 2600. To właśnie z powodu polityki firmy wokół tej konsoli i krótkowzroczności twórców pierwszych gier na kartridżach wybuchł kryzys branży w 1983 roku. W pewnym momencie sytuacja stała się tak zła, że firma Atari wysłała niesprzedane kartridże z grami na wysypisko śmieci, a sklepy z elektroniką dawały je za darmo każdemu, kto tylko chciałby je wziąć. Dopiero pierwsza kartridżowa konsola Nintendo, czyli NES ocalił branżę gier przed sromotnym upadkiem. 

Źródło: TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy