Brytyjski rząd zezwala kierowcom na oglądanie telewizji w trakcie korzystania z autopilota

Borys Francuz Borys Francuz Newsy

Bardzo ciekawe informacje dochodzą do nas z Wielkiej Brytanii. Według najświeższych doniesień tamtejsze organy regulacyjne zdecydowały się na wprowadzenie w życie nowych przepisów dotyczących samochodów wyposażonych w funkcję autopilota.

Oglądanie telewizji w trakcie jazdy? Proszę bardzo, ale tylko z autopilotem

Oglądanie telewizji w trakcie jazdy? Proszę bardzo, ale tylko z autopilotem

Samochody elektryczne, które oferują kierowcom całkowite przejęcie kontroli nad jazdą, już wkrótce mają powszechnie pojawić się na drogach w Wielkiej Brytanii. W związku z tym rząd Królestwa zdecydował się przygotować prawnie na ewentualne luki w kodeksie drogowym. Jedna z decyzji podjętych przez tamtejsze organy regulacyjne jest dosyć… kontrowersyjna.

Mowa tu o zezwoleniu na oglądanie treści wyświetlających się na ekranie informacyjno-rozrywkowym w trakcie jazdy. Oczywiście takie okoliczności mogą mieć miejsce pod dwoma warunkami. Pierwszym z nich jest korzystanie z systemów autonomicznych pojazdu (autopilot), a drugim bycie w pełni gotowym do przejęcie kontroli nad samochodem. Nowa modyfikacja brytyjskiego kodeksu drogowego wprowadza zmianę do ustalonego w 1986 roku prawa, wedle którego korzystanie z „telewizji” w trakcie jazdy jest zabronione.

Zobacz też: Nowe BMW i7 zaprezentowane! Co oferuje „elektryczna limuzyna”?

Co ciekawe rząd Wielkiej Brytanii nie wprowadził żadnych zmian w kwestii używania telefonów komórkowych podczas prowadzenia samochodu. Ta czynność wciąż jest surowo zakazana. Mimo wszystko należy zwrócić uwagę na dużą różnicę pomiędzy tymi czynnościami, które na pierwszy rzut oka wydają się być niemal bliźniacze. Producenci pojazdów mają możliwość zablokowania treści wyświetlających się na ekranie, kiedy tylko kierowca zostanie zmuszony do przejęcia kontroli nad samochodem. W przypadku smartfonów ciężko mówić o jakimkolwiek nadzorowaniu otoczenia.

Autonomiczne pojazdy wciąż nie są dopuszczone do ruchu na drogach Wielkiej Brytanii, ale rząd pieczołowicie przygotowuje się do przyjęcia nowych technologii. Według zapowiedzi Departamentu Transportu sytuacja ma zmienić się jeszcze w tym roku.

Technologia pozwalająca samochodom na jazdę bez ingerencji kierowcy (autopilot) może znacznie poprawić bezpieczeństwo na drogach w Wielkiej Brytanii. Zmiana spowoduje zmniejszenie się liczby błędów ludzkich, które są bezpośrednim czynnikiem aż 88% wszystkich odnotowanych kolizji drogowych.

Rząd Wielkiej Brytanii

Źródło: Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy