Cyberatak na PKP? Nic z tych rzeczy!

Awaria PKP – problemy z centrum sterowania pociągów

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Dowcipy o opóźnieniach pociągów niestety, ale nie biorą się znikąd, chociaż bywają przesadzone, albo ja mam szczęście. Szczęścia nie mają natomiast pasażerowie pociągów, którzy dziś odbywają swoje podróże. Otóż od wczesnych godzin porannych 19 centrów centrów sterowania pociągami ma poważną awarię. Są to obiekty, które w dużym skrócie i uproszczeniu pilnują, żeby zwrotnice były odpowiednio ustawione, aby pociągi nie spotkały się na jednym torze, lub jechały tam, gdzie jechać powinny.

Awaria PKP 

Awaria PKP 

Awaria ma miejsce na terenie województw śląskiego, dolnośląskiego, pomorskiego, a także na terenie Krakowa. Jednak osoby jadące pociągami w innych regionach kraju także ją odczują. Wszystko dlatego, że duża część ruchu kolejowego to długie trasy ogólnokrajowe. PKP wydało w tej sprawie następujące oświadczenie:

Dziś w czwartek 17 marca ok godz. 4 na sieci kolejowej wystąpiły usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego. Stan wymaga zabezpieczenia urządzeń w terenie i dodatkowych czynności pracowników. Występują zmiany w kursowaniu pociągów nawet ponad kilkadziesiąt minut.

Zobacz też: lden Ring sprzedało się już w ponad 12 milionach egzemplarzy

PKP podkreśla, że powołano już specjalny zespół, który ma na bieżąco koordynować ruch pociągów. W związku z tym należy się spodziewać istnego chaosu komunikacyjnego. Możliwe ma być odwoływanie poszczególnych pociągów, lub zmiany ich tras. Szczęśliwcy mogą liczyć na zastępczą komunikację autobusową. Ta jednak nie zawsze jest zbyt dobrym zastępstwem. Tym samym jeśli możecie, to zostańcie w domu, lub zdecydujcie się na inną formę transportu niż pociąg. Jeśli nie, to pilnujcie swojego wielkogabarytowego bagażu i skupcie się na komunikatach głosowych, ponieważ rozkłady nie mają dziś większej wartości. 

Zobacz też: Recenzja Elden Ring – otwarty świat, gdzie kostucha czai się wszędzie

Oczywiście dość szybko pojawiają się głosy, że awaria ta ma związek z działaniem rosyjskich hakerów chcących udaremnić pomoc Ukrainie, która trafia tam właśnie koleją. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku celem ataku padłaby ściana wschodnia, a nie zachód kraju. Najbezpieczniej jest założyć, że ta awaria PKP nie ma związku z obecną sytuacją geopolityczną.

EDIT:

Zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami natura problemów nie ma nic wspólnego z działaniami Rosji. Firma odpowiedzialna za system wydała oświadczenie w tej sprawie.

Źródło: TVP

    Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

    Partner poradnika:

    Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
    Impression Tag
    Sprawdź najnowsze wpisy