Cyberatak na PKP

Cyberatak na PKP? Oto oficjalne oświadczenie w sprawie

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Dzisiejszego ranka rozpoczęła się wielka awaria PKP. Dość szybko pojawiły się doniesienia na temat potencjalnego cyberataku. Biorąc pod uwagę działania Rosji i to, że to właśnie koleją jest przewożona znaczna część transportu na tereny Ukrainy, to scenariusz taki wydawał się wysoce prawdopodobny. Jednak firma Alstom, odpowiedzialna za moduły sterowania siecią kolejową właśnie zdementowała te pogłoski, przyznając, że całe to zamieszanie wynika tylko i wyłącznie z jej winy. 

Cyberatak na PKP? Nic z tych rzeczy!

Cyberatak na PKP? Nic z tych rzeczy!

Firma wydała w tej sprawie dość długie i wyczerpujące oświadczenie: 

Alstom jest świadomy błędu w formatowaniu czasu, który ma obecnie wpływ na dostępność sieci kolejowej, a co za tym idzie na transport kolejowy w Polsce. Bezpieczeństwo pasażerów nie jest zagrożone. Wdrożyliśmy plan przywrócenia dostępności urządzeń sterowania ruchem kolejowym, aby zminimalizować zakłócenia spowodowane usterką w systemach sterowania ex-Bombardier. Współpracujemy z naszym klientem, aby zminimalizować skutki zaistniałej sytuacji. Alstom dokłada wszelkich starań, aby zapewnić najwyższą niezawodność usług, jakość i standardy bezpieczeństwa. Przepraszamy za wszelkie niedogodności, jakie ten problem spowodował dla operatorów i pasażerów. Alstom potwierdza, że nie było żadnego cyberataku ani problemu bezpieczeństwa związanego z błędem formatowania czasu, który wystąpił 17 marca 2022 r. Błędy w formatowaniu czasu są znanym zjawiskiem.

Zobacz też: Reklamy w serwisach streamingowych? Jestem na tak!

Warto tu podkreślić, ze Polska nie jest jedynym krajem, który boryka się dziś z tymi problemami. Jak podkreśla Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, identyczne problemy miały miejsce na terenie Indii, Singapuru i z dużym prawdopodobieństwem dotknęły także Pakistanu. Pojawiają się także głosy sugerujące, że z problemami borykają się także Czesi. Oczywiście znalezienie winnego nie rozwiązuje problemu. Ten wciąż się utrzymuje, a firma Alstom ciągle szuka rozwiązania problemu. Jednak fakt, że nie doszło do cyberataku, jest pocieszający. Zwłaszcza że to znajomość przyczyny problemu jest konieczna, aby w ogóle móc mówić o jego rozwiązaniu. Mimo wszystko wciąż lepiej jest unikać kolei — oczywiście o ile to tylko możliwe.

Źródło: rynek-kolejowy

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy