Samsung Exynos 1280

Exynos 1280 – flagowa technologia zmierza do średniaków Samsunga

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Wiem, że się powtarzam, ale odnowiona linia Galaxy A to najlepsze, co zrobił Samsung od wielu lat. Ze zbyt drogiej i zbyt słabej serii bazującej tylko na logo znanego producenta przekształcił ją w linię dobrze wycenionych smartfonów o porządnej specyfikacji i to nie tylko pod względem surowej mocy, ale także wykonania i baterii. Niedługo natomiast zadebiutują przedstawiciele serii Galaxy AX3, czyli — wbrew nazwie — urządzenia już czwartej generacji. Tu zaś pojawia się nowa gwiazda: Samsung Exynos 1280.

Samsung Exynos 1280

Samsung Exynos 1280

Wkrótce będzie miała miejsce premiera Samsunga Galaxy A33 5G, Galaxy A53 5G i Galaxy A73 5G, czyli odpowiednio smartfnów reprezentujących trzy podgrupy cenowe szeroko pojętej średniej półki, od najtańszego po najdroższy. Z czego dwa pierwsze mają działać właśnie pod kontrolą procesora Samsung Exynos 1280. Przyjrzyjmy się więc dokładniej tej jednostce. Otóż jest to układ ośmiordzeniowy w konfiguracji 2 × 6. Dwa, wydajne rdzenie to Cortex-A78 o taktowaniu 2,4 GHz, czyli flagowe jednostki ARM z 2020 roku. Wspierać będzie je klaster sześciu energooszczędnych rdzeni Cortex-A55 o taktowaniu 2 GHz. Za przetwarzanie grafiki odpowiada zaś ARM Mali-G68 z czterema rdzeniami taktowanymi zegarem 1000 MHz. Nie brzmi jak najnowsze osiągnięcie technologii? Otóż to dopiero początek. Całość ma być produkowana w procesie 5 nm Samsunga. Co więcej, nie zabraknie wsparcia dla Wi-Fi 6 i Bluetooth 5.2.

Zobacz też: Wyprzedaż jRPG na Steam — co ciekawego znalazało się na przecenie?

Wszystko to oznacza, że układ Samsung Exynos 1280 można będzie ulokować gdzieś pomiędzy MediaTekiem Dimensity 900, a Snapdragonem 778G. Jednak pojawi się on w tańszych konstrukcjach, niż procesor od Qualcomma, co zapewni mu dodatkową przewagę. Przy okazji wyszła także częściowa specyfikacja Samsunga Galaxy A53 5G, z której wynika, że w przypadku tego konkretnego modelu układ ten będzie współpracował z 6 GB RAM. Nie wiadomo jednak jak sytuacja będzie wyglądała w przypadku Galax A33 5G. Pozostaje mieć nadzieję, że pamięć operacyjna nie będzie tym, co odróżnia te dwa modele — a przynajmniej pod względem pojemności. Jeśli bowiem A33 5G również dostanie 6 GB RAM, chociaż LPDDR4x zamiast LPDDR5, to przy zastosowaniu Exynosa 1280 może się okazać prawdziwym hitem.

Źródło: Sammobile

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy