Apple UltraFusion

Apple M1 Ultra pewnie zmierza po fotel lidera – testy wydajności nie pozostawiają wątpliwości

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Jak zrobić potężny procesor nie dysponując wystarczająco zaawansowaną technologią miniaturyzacji? Apple zna odpowiedź na to pytanie: wystarczy zrobić procesor monstrualnych rozmiarów. Właśnie taką jednostką jest Apple M1 Ultra. Układ ten, a dokładniej jego rdzeń jest aż osiem razy większy, od Apple M1. Właściwie to na grafikach zaprezentowanych przez Apple wygląda jak dwa Apple M1 Max stojące naprzeciwko siebie i zespolone ze sobą. I… właściwie tak jest w rzeczywistości dzięki zastosowaniu technologii UltraFusion firmy Apple. Teraz zaś okazuje się, ze Ultra to on nie jest tylko pod względem wymiarów.

Apple M1 Ultra

Apple M1 Ultra

Tu od razu warto podkreślić, że nie jest to układ dedykowany szaremu użytkownikowi, a serce potężnej stacji roboczej. Trafił on bowiem do nowego Maca Studio. Już w dniu premiery firma z Cupertino dała jasno do zrozumienia, że ten układ sprawi, że nowa maszyna będzie najpotężniejszym komputerem Mac Apple do tej pory. Natomiast benchmarki, które właśnie trafiły do sieci, dowodzą, że było to niedopowiedzenie. Serwis Benchleaks zauważył test benchmark Geekbench 5 dla 20-rdzeniowego M1 Ultra. Ten w teście wielordzeniowym osiąga aż 24 055 punktów i 1793 punktów w trybie jednordzeniowym.

Zobacz też: Społeczność Android.com.pl wspiera Ukrainę — oto nasza zbiórka 

No dobrze, ale jak to wygląda w porównaniu do Xeonów Intela? Otóż 28-rdzeniowy Intel Xeon W, który znajduje się w najwyższej wersji Maca Pro, jest o 56% wolniejszy pod względem wydajności pojedynczego rdzenia (1 152 pkt) i o 21% wolniejszy w przypadku wielu rdzeni (19 951 pkt). M1 Ultra pobija także wynik Core i9-12900K w obliczeniach wielowątkowych (17 204) o 40%, ale to układ Intela jest zwycięzcą pod względem wydajności jednowątkowej (1 997). Honor procesorów x86-64 uratował dopiero Threadripper 3990X, chociaż i tu nie do końca. To 64-rdzeniowe monstrum jest tylko o 4,5% szybsze w obliczeniach wielowątkowych (25 133), ale przy jednym wątku już Apple prowadzi (1 213). Oczywiście to tylko syntetyczne testy. Jednak nie ma raczej co się łudzić, że Apple M1 Ultra zawiedzie w realnym wykorzystaniu.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy