PWA zyskuje popularność

Google ma powody do świętowania – ludzie w końcu przekonali się do PWA na PC

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Google stara się jak może promować swój system Chrome OS. Jednak warunkiem koniecznym dla popularności każdego systemu jest baza aplikacji. W tym wypadku sprawa wygląda dość… ciekawie. Owszem istnieją pewne natywne programy na ten system, chociaż nie ma ich zbyt wielu. Dodatkowo może on także korzystać z zasobów Androida i Linuksa, a także dodatków do Chrome. Jednak tym, na co Google naprawdę stawia nacisk jest PWA. Te natomiast zaczęły być doceniane i to nie tylko przez użytkowników Chromebooków.

PWA zyskuje popularność

PWA zyskuje popularność

Ktoś może zapytać: dlaczego Google jest tak uparte i zamiast promować tworzenie aplikacji na swój system, skupia się na PWA, z którego może korzystać każdy? Jednak spójrzmy na to w inny sposób: dlaczego ktoś miałby chcieć tworzyć aplikacje na Chrome OS, skoro może je robić za jednym zamachem na wszystkie platformy? I owszem, zyskują na tym także miłośnicy innych systemów, jednak to nie przeszkadza Google, ponieważ Chrome OS nie jest dla nich bezpośrednią konkurencją, a ma zapełnić konkretne nisze, takie jak edukacja. I owszem, są zawody, gdzie ten system się sprawdza — gdyby nie brak mojego ulubionego Microsoft Paint to pewnie nadal bym korzystał z Chromebooka — jednak to wychodzi raczej przy okazji, a nie jest celem samym w sobie.

Zobacz też: Społeczność Android.com.pl wspiera Ukrainę — oto nasza zbiórka

Przejdźmy więc do samych aplikacji progreswynyc. Otóż Google podzieliło się informacją, że od początku 2021 roku liczba instalacji desktopowych PWA wzrosła o 270%. Warto podkreślić, że badania te dotyczyły okresu od 1 lutego 2021 roku do 1 lutego 2022 roku. Statystyki te zliczają instalacje z Chrome OS i przeglądarki Chrome na komputerach stacjonarnych (Windows, Mac, Linux). To oznacza, że teoretycznie system Google może nieco zawyżać te dane. Jednak z drugiej strony inne przeglądarki Chromium nie są uwzględniane, więc możliwe, że sumaryczny wzrost był jeszcze większy. Warto także podkreślić, że nie dotyczy to tylko PWA od Google, a wszystkich stron internetowych.

Źródło: 9to5Google

Społeczność Android.com.pl dla Ukrainy — zbiórka na platformie siepomaga.pl

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy