Progressive Web Apps, znane jako PWA, to coraz popularniejszy typ aplikacji, zwłaszcza jeśli chodzi o proste narzędzia lub klientów internetowych. Teraz mają one wyglądać i zachowywać się jak natywne aplikacje na Androidzie i to już na etapie instalacji. PWA są nadal w większości instalowane ze swoich stron internetowych, ale Chrome dla Androida zacznie stosować pewną wizualną sztuczkę. Ta sprawi, że proces dodawania ich na urządzenie będzie wyglądał zupełnie tak, jak instalacja aplikacji natywnych.

PWA instalowane jak aplikacje natywne

Obecnie jedyną informacją o możliwości zainstalowania PWA na smartfona jest monit na dole strony, informujący o możliwości jej do ekranu głównego. Po wybraniu tej opcji użytkownicy dostają zwykły monit o zainstalowanie strony, co w rzeczywistości może nie mieć sensu dla większości. To nie wzbudza dużego zaufania do aplikacji internetowej i sprawia, że wiele osób je ignoruje. Google natomiast postanowiło upodobnić instalację do tej znanej ze Sklepu Play. W ten sposób proces ten wygląda bardziej… profesjonalnie. Oczywiście same zmiany w Chrome to nie wszystko. Twórcy PWA także będą musieli się nieco postarać, aby ich aplikacje były kompatybilne z nowym systemem instalacji. Google jednak wydało instrukcje jak to zrobić, chociaż zawarło przy tym dość konkretne wymagania. 

Zobacz też: Spis Powszechny w Polsce startuje 1 kwietnia i jest obowiązkowy

Jest to więc zwykła gra pozorów, a nie istotna zmiana. Jednak takie zagrywki są często konieczne, aby przekonać ludzi do zupełnie nowych rozwiązań. Warto dodać, że nowa funkcja nie jest jeszcze dostępna dla wszystkich a żeby z niej skorzystać, należy aktywować odpowiednią flagę. Wkrótce jednak ma się ona stać domyślnie włączona dla wszystkich. 

Źródło: AndroidPolice