T-Mobile całkowite wyłączenie 3G

T-Mobile szykuje się do całkowitego wyłączenia 3G – co z odzyskanymi częstotliwościami?

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

T-Mobile planuje całkowite wyłączenie 3G. Operator zaznacza, że to przestarzała sieć, a rezygnacja z niej jest krokiem w kierunku rozwoju technologii komunikacji mobilnej. Wiemy już, co się stanie ze zwalnianymi częstotliwościami.

Jak będzie wyglądało całkowite wyłączenie 3G w T-Mobile?

T-Mobile całkowite wyłączenie 3G

W październiku ubiegłego roku informowaliśmy, że T-Mobile wyłączył 3G w paśmie 2100 MHz. Teraz przyszedł czas na dalszy ciąg tego typu działań. Magentowy operator planuje wyłączyć sieć 3G na 56 stacjach bazowych w powiatach ostrowieckim, starachowickim i opatowskim. Będzie to najprawdopodobniej ostatni test przed masowym wyłączaniem sieci we wspomnianym standardzie przez T-Mobile.

Odzyskane częstotliwości z zakresu 900 MHz nie pozostaną jednak niewykorzystane. Magentowy operator chce, by posłużyły one do zwiększenia prędkości i pojemności sieci LTE i 5G. Niezależnie od decyzji w tym zakresie przeznaczenie uwolnionego pasma na popularniejsze technologie może przełożyć się na wzrost prędkość przesyłania danych nawet o ponad 10% – zapewnia T-Mobile.

Magentowy operator przekonuje, że wyłączanie 3G jest naturalnym krokiem w rozwoju technologii komunikacji mobilnej. Już teraz 97% danych jest przesyłanych przez klientów T-Mobile z użyciem LTE lub 5G. Ponad połowa rozmów telefonicznych jest natomiast realizowana w VoLTE. To wszystko powoduje, że sieć 3G pozostaje w dużej mierze pusta i z każdym tygodniem coraz mniej wykorzystywana — zaznacza operator. Od ponad roku wszystkie nowe telefony proponowane przez T-Mobile klientom obsługują LTE i VoLTE.

Czytaj także: Nie, nie dostałeś przelewu Blik na telefon — taki SMS to oszustwo

Osoby z kartami SIM starszymi niż 7-letnie, które mogą nie obsługiwać LTE, mają możliwość ich wymiany na nowe w salonach T-Mobile. Wymiana jest bezpłatna. Jeśli ktoś korzysta z bardzo starego urządzenia i nie wie, czy obsługuje ono LTE, może sprawdzić to w specyfikacji telefonu lub zapytać konsultanta. T-Mobile planuje zakończyć całkowite wyłączanie 3G w 2023 roku.

źródło: informacja prasowa, zdjęcie główne: T-Mobile

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy