VoLTE T-Mobile

T-Mobile wyłączył sieć 3G na częstotliwościach w paśmie 2100 MHz

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

T-Mobile poinformował, że wyłączył sieć 3G w paśmie 2100 MHz. Zwolnione częstotliwości mają służyć zwiększeniu pojemności oraz prędkości sieci LTE i 5G. Całkowite wyłączenie sieci 3G magentowy operator planuje na 2023 rok.

T-Mobile wyłączył 3G w paśmie 2100 MHz

T-Mobile wyłączył 3G 2100 MHz

Magentowy operator w wydanym dziś komunikacie zauważa, że od kilku lat konsekwentnie spada zapotrzebowanie klientów na korzystanie z sieci trzeciej generacji. Jeśli chodzi o transmisję danych, to znacznie lepsze jest LTE i 5G. W kwestii połączeń głosowych T-Mobile przewiduje, że jeszcze w tym roku VoLTE będzie odpowiadać za ponad 50% z nich. W efekcie tego technologicznego rozwoju częstotliwości przeznaczone na sieć 3G nie były wykorzystywane optymalnie, a sieć pozostawała w dużej mierze pusta — twierdzi magentowy operator.

Proces wyłączania sieci 3G w paśmie 2100 MHz został rozpoczęty wiosną tego roku, a zakończył się pod koniec wakacji. Zwalniane częstotliwości były przeznaczane na rozwój LTE, a w lokalizacjach, gdzie akurat modernizowano także sieć radiową — również 5G. Czy zatem sieć 3G magentowego operatora oficjalnie przeszła do historii? Niezupełnie. Kilkadziesiąt stacji zostało pozostawionych przez T-Mobile z uwagi na szczególne potrzeby klientów. W całym kraju operator oferuje też klientom dostęp do 3G na częstotliwości 900 MHz. T-Mobile planuje całkowicie wyłączyć sieć 3G w 2023 roku.

Czytaj także: 130 GB, nielimitowane rozmowy i SMS-y za 30 zł w T-Mobile na kartę

Magentowy operator poinformował również o postępach w rozbudowie 5G. W ciągu ostatniego tygodnia przybyło 147 stacji obsługujących sieć nowej generacji, łącznie T-Mobile ma ich 3122. W ostatnich dniach najwięcej stacji 5G zostało uruchomionych w Szczecinie, Poznaniu, Zielonej Górze, Trójmieście, Wrocławiu, Głogowie, Polkowicach i Łodzi.

źródło: informacja prasowa

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy