przelew blik oszustwo

Nie, nie dostałeś przelewu Blik na telefon — taki SMS to oszustwo

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Cyberprzestępcy przygotowali oszustwo, w którym główną rolę odgrywa rzekomy przelew na telefon Blik. W rzeczywistości przelewu nie ma, ale klikając link z otrzymanego SMS-a, możemy mieć kłopoty. Na problem zwrócił uwagę na Twitterze administrator systemu Blik.

Przelew na telefon Blik i oszustwo z nim związane

przelew blik oszustwo

Oszustwa SMS to prawdziwa plaga. Cyberprzestępcy ciągle podszywają się pod inne osoby i znane firmy, próbując skłonić swoje potencjalne ofiary do kliknięcia podejrzanych linków. Ich celem jest wyłudzenie danych, które pozwolą im np. przejąć konto na Facebooku lub nawet włamać się na konto bankowe.

Jedno z ostatnich oszustw SMS jest związane z przelewem na telefon Blik. Ofiara otrzymuje wiadomość z informacją o tym, że ktoś wysłał jej przelew. W SMS-ie jest link, który rzekomo jest potrzebny do odebrania płatności. Jak donosi portal Niebezpiecznik.pl, po kliknięciu linku ofiara zobaczy fałszywą bramkę płatności. Gdy wybierze swój bank, zostanie poproszona o podanie kilku informacji (m.in. numeru PESEL i kodu PIN do aplikacji banku). Są one potrzebne oszustom do wyczyszczenia rachunku bankowego z pieniędzy.

Czytaj także: Kradzież miedzianych kabli to problem – Orange i jego klienci na tym cierpią

Pamiętajcie, by nie klikać podejrzanych linków, otrzymanych SMS-em. Oszuści tylko czekają na osoby, które podadzą im swoje dane, będąc przekonanymi, że są na stronie banku lub operatora płatności.

źródło: Twitter/Blik, Niebezpiecznik

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy