Exynos 2200 pierwsze testy GPU

GPU z Exynosa 2200 w pierwszych testach – król jest tylko jeden

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Pierwsze wyniki benchmarku GPU Geekbench 5 dla niedawno zaprezentowanego układu Exynos 2200 firmy Samsung z GPU Xclipse 920 napędzanym przez AMD RDNA 2 ujawniają, że nowy procesor mocno przewyższa układ Snapdragon 888 firmy Qualcomm, co jest dobrą wiadomością dla Koreańczyków. Problem w tym, że nadal nie może się równać z A15 firmy Apple. Jak w przypadku wszystkich testów przedprodukcyjnego sprzętu, należy podchodzić do niego z pewną rezerwą. Rzecz w tym, że nawet jeśli optymalizacja poprawiłaby wyniki nawet o 25%, to wciąż układowi będzie daleko do możliwości GPU od Apple.

Exynos 2200 pierwsze testy GPU

Exynos 2200 pierwsze testy GPU

Samsung oficjalnie przedstawił swój procesor Exynos 2200 w zeszłym tygodniu, ujawniając jego całą specyfikację, wymieniając obecne rdzenie, funkcje i moduły. Nie zdradził jednak szczegółów na temat być może najbardziej ekscytującego aspektu nowego układu — GPU Xclipse 920 opartego na architekturze RDNA 2 firmy AMD. W piątek ktoś opublikował pierwsze wyniki benchmarku Geekbench 5 i przy okazji ujawnił kilka podstawowych informacji na temat procesora graficznego. Ten w świecie Androida na pewno zrobi wielką furorę, jednak jeśli spojrzymy na smartfony jako całość, to emocje szybko opadają.

Zobacz też: W okolicach Krakowa powstanie satelitarna stacja naziemna

Urządzenie, przypuszczalnie jeden z nadchodzących smartfonów Samsunga, użyte do testów oznaczone jest jako Samsung SM-S908B. Pracuje ono pod kontrolą systemu Android 12 i wyposażone jest w 8 GB pamięci operacyjnej. GPU wydaje się być wyposażony w trzy procesory grup roboczych (WGPs) lub 384 procesory strumieniowe pracujące z zaskakująco niską częstotliwością 555 MHz. Układ posiada także 4 GB pamięci, choć nie mamy pewności, czy GPU korzysta z dedykowanej pamięci zintegrowanej, czy też może adresować 4 GB DRAM. Oczywiście aż tak niska częstotliwość może być błędem w raportowaniu lub ten konkretny egzemplarz wyposażony jest w GPU, który jest co najmniej 2,3 razy wolniejszy niż podawana w plotkach specyfikacja. Oczywiście dla Samsunga i AMD o wiele lepiej byłoby, gdyby chodziło o ten pierwszy scenariusz.

Wyniki testów

W każdym razie procesor graficzny Xclipse 920 radzi sobie całkiem dobrze w benchmarku obliczeń GPU Geekbench 5 opracowanym przez Primate Labs. Układ  ten osiąga ponad dwukrotnie lepszy wynik niż GPU ze Snapdragona 888 i… o 1/3 niższy niż to w Apple A15. Jeśli chodzi o cyferki, to prezentuje się to następująco: Exynos 2200: 9143 punktów, Snapdragon 888: 4853 punktów, Apple A15: 14556 punktów. Warto jednak pamiętać, że graficzne testy Geekbench 5 często nie odzwierciedlają wydajność rzeczywistych aplikacji, które wykorzystują procesory graficzne do obliczeń ogólnego przeznaczenia. Nie odzwierciedla też wydajności GPU w aplikacjach graficznych, więc trudno wyciągnąć tu jakiekolwiek bezpośrednie wnioski. Jedyne, co możemy powiedzieć w tym momencie, to że Xclipse 920 wydaje się mieć potencjał. Pamiętajmy jednak, że jeśli Exynos 2200 pojawi się tej jesieni, to nie będzie konkurował z Apple A15, który już teraz przewyższa go o 59% w benchmarku obliczeniowym Geekbench 5, ale z Apple A16 kolejnej generacji. Jak na razie jednak dominacja Apple jest niepodważalna.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy